Komunikaty PR

3 na 4 Polaków nie odpuszcza świątecznych porządków. Poświęcamy na nie nawet kil

2023-12-19  |  10:00
Kontakt
ZOOM BSC
ZOOM BSC

Angorska 25/2
02-920 Warszawa
luiza.roslon|zoom-bsc.pl| |luiza.roslon|zoom-bsc.pl
500 140 254
zoom-bsc.pl

Świąteczne porządki w polskich domach trwają w najlepsze. Jak wynika z badania „Narodowe sprzątanie Polaków” Grupa INCO, właściciela najpopularniejszego płynu do mycia naczyń Ludwik, robi je aż 77 proc. Polaków, a co czwarty poświęca na to nawet kilka dni. I to pomimo że ponad połowa z nas nie lubi tego obowiązku. 47 proc. Polaków zabiera się za sprzątanie w tygodniu świątecznym, a 28 proc. zaczęła już na początku grudnia. Większość z nas sprząta samodzielnie, ale spora grupa 10 proc. Polaków na co dzień lub okazjonalnie korzysta z usług firm sprzątających. W co czwartej rodzinie w szykowanie mieszkań do świąt zaangażowani są najmłodsi.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas odpoczynku i moment, w którym możemy wreszcie nacieszyć się spotkaniami i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowy okres, na który mnóstwo osób czeka cały rok. Jednak by faktycznie taki był, wymaga wielu przygotowań. Jednym z nich jest zadbanie o otoczenie, w którym święta spędzamy. Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego wystroju tworzą wspaniały klimat. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że przedświąteczne porządki lubi robić 35 proc. osób. Ale nawet ci, którzy nie przepadają za takim sposobem spędzania czasu, nie odpuszczają sobie przed świętami. Co trzeci Polak sprząta nie dla przyjemności, ale z obowiązku, co pokazuje, że przywiązanie do tradycji jest dla nas ważniejsze niż wygoda – mówi Agnieszka Augustyniak, dyrektor marketingu i rozwoju produktowego Grupa INCO, polskiego producenta płynu do mycia naczyń Ludwik.

Narodowe sprzątanie w większości polskich domów

Swój dom lub mieszkanie przed świętami Bożego Narodzenia sprząta aż 77 proc. Polaków. Co czwarty (28 proc.) poświęca na to dużo czasu i zaczyna już od początku grudnia. Jednak największa grupa osób (47 proc.) nie robi aż tak gruntownych porządków i startuje z nimi na tydzień przed świętami. Zupełnie na ostatnią chwilę, bo w Wigilię, sprząta 2 proc. Polaków. 16 proc. osób w ogóle nie zabiera się za ten obowiązek.

W ferworze różnych przygotowań do świąt okazuje się, że Polacy wygospodarowują sporo czasu na umycie okien, odkurzenie podłóg czy wytarcie kurzu. Posprzątanie całego domu lub mieszkania najczęściej zajmuje nam kilka godzin, co zadeklarowała ponad połowa Polaków (57 proc.). Jednak niemal jedna czwarta poświęca na tę czynność aż kilka dni (23 proc.). Co dziesiąty domownik potrzebuje tylko około godziny, aby przygotować do świąt swoje cztery kąty.

Sprzątamy całą rodziną lub korzystamy z pomocy profesjonalistów

Jak wynika z badania Grupa INCO „Narodowe sprzątanie Polaków” sprzątanie nie jest domeną tylko dorosłych domowników. W przedświątecznym porządkowaniu domu rodzicom często pomagają dzieci – tak odpowiedziało 24 proc. respondentów.

W większości domów i mieszkań porządki są realizowane we własnym zakresie (89 proc.), ale w Polsce coraz większą popularnością cieszą się firmy sprzątające lub pomoce domowe. Co dziesiąty Polak korzysta ze wsparcia takich osób (10 proc.), najczęściej właśnie przy okazji gruntownych porządków przedświątecznych.

Obowiązek ponad przyjemność, czyli większość Polaków nie lubi sprzątać

Ponad połowa Polaków nie lubi świątecznych porządków (57 proc.). Wśród nich jedna piąta w ogóle nie cierpi sprzątania, a 37 proc. choć nie lubi, to i tak to robi, bo uważa, że trzeba dbać o swój dom. Co trzecia osoba ma odmienne – bardziej pozytywne zdanie. 11 proc. respondentów uważa porządkowanie mieszkania lub domu za przyjemny sposób na spędzanie czasu. Co ciekawe, najczęściej przyznają to najmłodsi. Wśród osób w wieku 18-24 lata taką odpowiedź zadeklarowało 19 proc. badanych. W pozostałych grupach wiekowych tak wskazało ok. 10 proc. zapytanych osób. Co czwarty respondent sprząta, bo później może cieszyć się ładnym otoczeniem. W tej grupie istotnie więcej jest kobiet (27 proc.) niż mężczyzn (20 proc.).

Do sprzątania Polacy używają różnego rodzaju środków czystości. Najczęściej są to płyny do mycia szyb i szklanych powierzchni, na które wskazało 58 proc. z zapytanych przez nas osób, środki do czyszczenia określonych powierzchni, np. łazienki czy kuchni (53 proc.), płyny do mycia podłóg (49 proc.) oraz płyny do mycia naczyń (41 proc.). 12 proc. badanych samodzielnie przygotowuje specyfiki do sprzątania, m.in. z sody czy octu.

W każdej z tych ról doskonale odnajduje się nasz kultowy płyn do mycia Ludwik, który w przyszłym roku będzie już 60-latkiem. Co ciekawe i nas bardzo cieszy, w wielu polskich domach pełni on masę różnych funkcji, sprawdzając się nie tylko przy zmywaniu naczyń. Coraz chętniej Polacy wybierają jego ekologiczną wersję, która jest przyjazna dla środowiska spełniając wysokie wymagania zdrowotne i środowiskowe, i jednocześnie skuteczna – mówi Agnieszka Augustyniak z Grupa INCO.

***

Metodologia badania:

Badanie „Narodowe sprzątanie Polaków” zostało zlecone przez Grupa INCO i przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1067 osób. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono od 8 do 11 grudnia 2023. Metoda: CAWI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ZOOM BSC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.