Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy postawić na odpowiedni model. W artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę, by dopasować szklarnię do swoich potrzeb!
Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?
Sezon wiosenno-letni w ogrodzie to wspaniały czas, gdyż możemy cieszyć się ciepłem, przyjemnymi zapachami i słońcem przez wiele godzin. Nieprzypadkowo to ulubiona pora dla każdego ogrodnika, bo w tym okresie można uprawiać różne znakomitości - owoce, warzywa czy zioła. Niestety, sezon wegetacyjny w naszym kraju jest dość krótki, co sprawia, że wiele osób chce go przedłużyć, inwestując w szklarnię. To możliwe za sprawą stabilnych warunków wewnętrznych, dzięki czemu można uprawiać rośliny nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Szklarnia ogrodowa bardzo dobrze chroni rośliny przed takimi negatywnymi czynnikami, jak przymrozki, intensywne opady deszczu czy gradobicie.
Co równie ważne, mając własną szklarnię, jesteśmy w stanie eksperymentować z bardziej wymagającymi roślinami, czyli takimi, które nie miałyby szans przetrwać w otwartym ogrodzie. Mowa tu zwłaszcza o papryce, pomidorach, melonach czy nawet egzotycznych owocach, jak na przykład cytrusy. Szklarnia ogrodowa pozwala na uniezależnienie się od sezonowości warzyw i owoców dostępnych w sklepach. Własne okazy też są zdrowsze, bo wolne od chemii. Kupując w sklepie, nie mamy tej gwarancji.
Szklarnia poliwęglanowa czy tradycyjna?
Dostępne są różne rodzaje szklarni. Obecnie na ogromnej popularnością zyskują zwłaszcza szklarnie poliwęglanowe, które zastępują tradycyjne konstrukcje ze szkła. To nie dziwi, bo poliwęglan jest niezwykle trwały, lekki, a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale przepuszcza światło, ale i zatrzymuje ciepło, co sprzyja roślinom.
Tradycyjne szklarnie szklane są w dalszym ciągu chętnie wybierane, głównie ze względu na ich estetyczny, klasyczny wygląd. Niestety, są też dość kruche, a jeśli wystąpią uszkodzenia trzeba przygotować się na wyższe koszty naprawy. Z tego względu wybór częściej pada na szklarnie poliwęglanowe, zwłaszcza że są one też łatwiejsze w montażu, bardziej wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe, a także bezpieczne, co szczególnie ma znaczenie, jak w pobliżu bawią się dzieci.
Na stronie szklarniemaleiduze.pl można znaleźć szeroki wybór modeli szklarni poliwęglanowych w różnych rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie do każdego ogrodu.
Jak dbać o szklarnię i rośliny w niej uprawiane?
Żeby szklarnia ogrodowa służyła nam przez wiele lat, zapewniając każdego roku wiele pysznych warzyw, powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz konserwacji. Bardzo ważne jest usuwanie zanieczyszczeń z paneli poliwęglanowych i szkła, co zwiększa przepuszczalność światła. Tak samo istotne jest dbanie o wentylację, gdyż brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może sprzyjać rozwojowi pleśni i chorób roślin. Nie zapominajmy też o tym, że rośliny w szklarni wymagają regularnego podlewania i nawożenia, które należy dostosować do ich specyficznych potrzeb. Użycie automatycznych systemów nawadniania może w sposób znaczący ułatwić pielęgnację.
Biorąc te aspekty pod uwagę, zwiększamy swoje szanse na to, że wybierzemy szklarnię dopasowaną do potrzeb.
Źródło informacji: szklarniemaleiduze.pl

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.