3 sposoby na pyszne koktajle w domu
1. Koktajl truskawkowy
Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby truskawkowych napojów. Warto go pić regularnie, bo truskawki mają wiele mikro- i makroelementów. Znajdziemy w nich m.in. ok. 160 mg potasu, ok. 23 mg fosforu, ok. 22 mg wapnia czy ok. 12 mg magnezu.
Przygotowanie koktajlu jest niezwykle proste.
Składniki:
• 1 l mleka 3,2%
• 300 g truskawek
• 5-7 łyżeczek cukru
Przygotowanie:
Umyj truskawki i usuń szypułki. Umieść je w rondelku i zasyp cukrem. Gotuj na średnim ogniu przez 10 minut. Uzyskasz w ten sposób gęsty, słodki syrop. Następnie przełóż zawartość garnuszka do blendera i zmiksuj na gładko. Tak uzyskany mus truskawkowy wlej do mleka przez sito – w ten sposób oddzielisz drobne pestki. Możesz serwować je na ciepło lub zimno, a w lodówce przechowywać maksymalnie 3 dni.
2. Koktajl bananowy na słodko
Równie dobrze z mlekiem komponują się banany. Ze względu na swoją kaloryczność świetnie nadają się na pożywny koktajl. Jak go przygotować? Na przygotowanie tego napoju istnieją różne sposoby, ale my przyjrzymy się dwóm propozycjom.
Składniki:
0,5 l mleka
3-4 banany (w zależności od wielkości)
3 łyżki cukru
0,5 łyżeczki cukru wanilinowego
Przygotowanie:
Zmiksuj pokrojone banany z mlekiem. Następnie dodaj cukier i cukier wanilinowy i wymieszaj. Teraz wystarczy tylko schłodzić napój – i gotowe!
3. Orzeźwiający koktajl bananowy
Na upalny dzień taki napój sprawdzi się doskonale. Polubią go i dzieci, i dorośli. To ciekawa propozycja zwłaszcza dlatego, że nie wymaga dodawania cukru – bazuje wyłącznie na naturalnych cukrach występujących w bananach. Sekretem przepisu jest zrównoważenie słodkości z kwaskowatym smakiem cytryny.
Składniki:
0,5 l zimnego mleka
2 banany
1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
Pokrój banany i umieść je w blenderze razem z sokiem z cytryny. Zmiksuj, a następnie dodaj mleko. Napój podawaj od razu po przyrządzeniu, na zimno.
Niezależnie od tego, którą propozycję wybierzemy, każda będzie bogata m.in. w potas, witaminę B12, wapń czy witaminę D, a także kwasy tłuszczowe takie jak Omega-3. Przepisy można też modyfikować według własnego uznania.
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dostępnych jest na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.