5 najlepszych rozwiązań dla małych mieszkań
W II kwartale tego roku Polacy kupowali mieszkania o średniej powierzchni ok. 55,64 m – donosi raport AMFON-SARFiN. Wciąż jednak duży odsetek wybiera te dwupokojowe – zwłaszcza pod wynajem. Jak wybrać i urządzić mieszkanie, by było funkcjonalne mimo niewielkiego metrażu?
1. Oddzielna kuchnia
Wbrew trendowi, który przez lata wyznaczał układ polskich mieszkań, otwarta kuchnia nie jest absolutnym must-have. W mniejszych – jedno- i dwupokojowych lokalach pożądane jest wręcz, by przestrzeń ta była oddzielona od (niekiedy jedynego) pomieszczenia, w którym śpimy.
– Małymi mieszkaniami przeważnie zainteresowani są inwestorzy. Kupując pod najem, muszą kierować się potrzebami przyszłych mieszkańców – zapewnieniem prywatności, funkcjonalnego układu czy przestrzeni, w której można przechowywać rzeczy. Wówczas zamknięta kuchnia będzie dawała większy komfort. W przypadku podziału na wynajem na pokoje, nie „traci się” pomieszczenia. Kuchnia użytkowana jest wspólnie, a każdy ma komfortową sypialnię – mówi Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Planując Pixel House przy ulicy Legnickiej, wiedzieliśmy, że to lokalizacja, którą inwestorzy będą wybierać częściej z uwagi na bliskość biurowców i dobre połączenia komunikacyjne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na to, by w znacznej większości jednopokojowe mieszkania miały kuchnię zamkniętą. Ten układ cieszył się dużą popularnością i obecnie mamy już tylko 3 takie lokale w sprzedaży.
Planując kupno niewielkiego mieszkania, warto zatem wybierać spośród tych, w których kuchnia jest wydzielona. Zapewni to większy komfort, a przy okazji pozwoli uzyskać jedno pomieszczenie, które może być zarówno pokojem dziennym, jak i wygodną sypialnią.
2. Przedzielanie pomieszczeń
To, że warto dostosować swoje mieszkanie do własnych potrzeb, nie ulega wątpliwości. W przypadku rynku pierwotnego, na etapie budowy, wystarczy zgłosić pożądane zmiany deweloperowi, a po uzgodnieniu możliwości zostaną one wprowadzone. Mamy jednak do dyspozycji inne opcje – znacznie mniej inwazyjne.
W poprzednich dekadach popularne było wydzielanie części pomieszczenia meblościanką. Kto z nas nie pamięta mebli na nóżkach, które przedzielały na pół pokoje? Dziś dostępne są zupełnie inne opcje – jak chociażby ściany przesuwne, które są i funkcjonalne, i bardzo estetyczne.
Można także zdecydować się na przedzielenie pomieszczenia zasłoną na szynie – jednak takie rozwiązanie sprawdzi się bardziej przy tworzeniu strefy nocnej i dziennej w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana zasłona dekoruje wnętrze i nadaje przytulności. A jeśli się znudzi – wystarczy ją zdjąć, a szynę zostawić na wypadek, gdybyśmy zechcieli wrócić do tego sposobu.
Można też uciec się do klasycznych rozwiązań, ale zamiast typowej meblościanki zrobić domową biblioteczkę, która optycznie podzieli pomieszczenie, a jednocześnie będzie funkcjonalna. Innym sposobem jest również – na etapie wykończenia – stworzenie różnicy w poziomach posadzki. Można połączyć to także z odmiennymi materiałami wykończeniowymi – zarówno pod względem faktury, jak i koloru.
3. Wykorzystaj balkon inaczej
Powszechnym błędem przy urządzaniu małego mieszkania jest wykorzystywanie każdej dodatkowej powierzchni do przechowywania przedmiotów. Decydując się na to, w rzeczywistości pomniejszamy tylko przestrzeń użytkową – i zamiast komfortowego miejsca do relaksu na balkonie mamy kolejny składzik rzadziej używanych sprzętów. W mniejszych mieszkaniach trzeba jeszcze bardziej dbać o porządek. Możesz za to wykorzystać przestrzeń, która naturalnie jest niezagospodarowana – pod stolikiem, ławką czy we wnęce. Estetyczna, drewniana skrzynia na drobne przybory – np. do sadzenia czy podlewania kwiatków.
4. Meble pod wymiar
Przy niewielkim wnętrzu trzeba liczyć każdy centymetr. Łatwo o niewykorzystaną przestrzeń, która w skali całego mieszkania może okazać się zaskakująco duża. Świadomość, jak wiele miejsca do przechowywania możnaby zyskać, sprawia, że ludzie często decydują się na taką inwestycję. Choć rozwiązanie to jest nieco droższe od kupna gotowych mebli, to pozwoli utrzymać większy porządek – a co za tym idzie, optycznie powiększy wnętrze. Co istotne, w przypadku mebli pod wymiar możemy liczyć na fachowe doradztwo profesjonalistów, którzy doskonale znają się na sztuce meblarskiej. Kupując już gotowe zestawy, zazwyczaj jesteśmy zdani na własną opinię, co może być niekiedy mylące.
5. Inteligentny dom
Równie wiele korzyści może przynieść po prostu udoskonalenie mieszkania według własnych potrzeb. Na popularności zyskują meble i sprzęty modułowe, które można komponować w zależności od oczekiwań. Najbardziej przydadzą się rodzicom. Kiedy pociechy rosną szybko, warto wybierać takie meble, które będzie można dostosowywać do wieku dzieci. Mowa chociażby o krzesłach do karmienia, łóżkach czy szafach.
– Zwracanie uwagi na cykl życia przedmiotu jest bardzo istotne. Dzięki temu nie gromadzimy niepotrzebnych przedmiotów. Aby uniknąć nadmiaru, warto także wybierać sprzęty wielofunkcyjne, które pozwolą nam zredukować wyposażenie do niezbędnego minimum. Dziś to już nie trend dopiero wkraczający na rynek, ale silna tendencja, aby wyposażenie było dopasowane do naszego stylu życia i zarazem nie wymuszało kolejnego zakupu. Możemy przypuszczać, że świadome podejście do posiadania będzie stawało się coraz popularniejsze – podsumowuje Tomasz Bednarek z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.