Komunikaty PR

5 najlepszych rozwiązań dla małych mieszkań

2021-09-08  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
PR Manager
Publicon Sp. z o.o.



m.hliwa|publicon.pl| |m.hliwa|publicon.pl
691274042

W II kwartale tego roku Polacy kupowali mieszkania o średniej powierzchni ok. 55,64 m – donosi raport AMFON-SARFiN. Wciąż jednak duży odsetek wybiera te dwupokojowe – zwłaszcza pod wynajem. Jak wybrać i urządzić mieszkanie, by było funkcjonalne mimo niewielkiego metrażu?

1. Oddzielna kuchnia

Wbrew trendowi, który przez lata wyznaczał układ polskich mieszkań, otwarta kuchnia nie jest absolutnym must-have. W mniejszych – jedno- i dwupokojowych lokalach pożądane jest wręcz, by przestrzeń ta była oddzielona od (niekiedy jedynego) pomieszczenia, w którym śpimy. 

– Małymi mieszkaniami przeważnie zainteresowani są inwestorzy. Kupując pod najem, muszą kierować się potrzebami przyszłych mieszkańców – zapewnieniem prywatności, funkcjonalnego układu czy przestrzeni, w której można przechowywać rzeczy. Wówczas zamknięta kuchnia będzie dawała większy komfort. W przypadku podziału na wynajem na pokoje, nie „traci się” pomieszczenia. Kuchnia użytkowana jest wspólnie, a każdy ma komfortową sypialnię – mówi Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Planując Pixel House przy ulicy Legnickiej, wiedzieliśmy, że to lokalizacja, którą inwestorzy będą wybierać częściej z uwagi na bliskość biurowców i dobre połączenia komunikacyjne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na to, by w znacznej większości jednopokojowe mieszkania miały kuchnię zamkniętą. Ten układ cieszył się dużą popularnością i obecnie mamy już tylko 3 takie lokale w sprzedaży. 

Planując kupno niewielkiego mieszkania, warto zatem wybierać spośród tych, w których kuchnia jest wydzielona. Zapewni to większy komfort, a przy okazji pozwoli uzyskać jedno pomieszczenie, które może być zarówno pokojem dziennym, jak i wygodną sypialnią.

2. Przedzielanie pomieszczeń 

To, że warto dostosować swoje mieszkanie do własnych potrzeb, nie ulega wątpliwości. W przypadku rynku pierwotnego, na etapie budowy, wystarczy zgłosić pożądane zmiany deweloperowi, a po uzgodnieniu możliwości zostaną one wprowadzone. Mamy jednak do dyspozycji inne opcje – znacznie mniej inwazyjne.

W poprzednich dekadach popularne było wydzielanie części pomieszczenia meblościanką. Kto z nas nie pamięta mebli na nóżkach, które przedzielały na pół pokoje? Dziś dostępne są zupełnie inne opcje – jak chociażby ściany przesuwne, które są i funkcjonalne, i bardzo estetyczne. 

Można także zdecydować się na przedzielenie pomieszczenia zasłoną na szynie – jednak takie rozwiązanie sprawdzi się bardziej przy tworzeniu strefy nocnej i dziennej w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana zasłona dekoruje wnętrze i nadaje przytulności. A jeśli się znudzi – wystarczy ją zdjąć, a szynę zostawić na wypadek, gdybyśmy zechcieli wrócić do tego sposobu. 

Można też uciec się do klasycznych rozwiązań, ale zamiast typowej meblościanki zrobić domową biblioteczkę, która optycznie podzieli pomieszczenie, a jednocześnie będzie funkcjonalna. Innym sposobem jest również – na etapie wykończenia – stworzenie różnicy w poziomach posadzki. Można połączyć to także z odmiennymi materiałami wykończeniowymi – zarówno pod względem faktury, jak i koloru. 

3. Wykorzystaj balkon inaczej

Powszechnym błędem przy urządzaniu małego mieszkania jest wykorzystywanie każdej dodatkowej powierzchni do przechowywania przedmiotów. Decydując się na to, w rzeczywistości pomniejszamy tylko przestrzeń użytkową – i zamiast komfortowego miejsca do relaksu na balkonie mamy kolejny składzik rzadziej używanych sprzętów. W mniejszych mieszkaniach trzeba jeszcze bardziej dbać o porządek. Możesz za to wykorzystać przestrzeń, która naturalnie jest niezagospodarowana – pod stolikiem, ławką czy we wnęce. Estetyczna, drewniana skrzynia na drobne przybory – np. do sadzenia czy podlewania kwiatków.

4. Meble pod wymiar

Przy niewielkim wnętrzu trzeba liczyć każdy centymetr. Łatwo o niewykorzystaną przestrzeń, która w skali całego mieszkania może okazać się zaskakująco duża. Świadomość, jak wiele miejsca do przechowywania możnaby zyskać, sprawia, że ludzie często decydują się na taką inwestycję. Choć rozwiązanie to jest nieco droższe od kupna gotowych mebli, to pozwoli utrzymać większy porządek – a co za tym idzie, optycznie powiększy wnętrze. Co istotne, w przypadku mebli pod wymiar możemy liczyć na fachowe doradztwo profesjonalistów, którzy doskonale znają się na sztuce meblarskiej. Kupując już gotowe zestawy, zazwyczaj jesteśmy zdani na własną opinię, co może być niekiedy mylące.

5. Inteligentny dom

Równie wiele korzyści może przynieść po prostu udoskonalenie mieszkania według własnych potrzeb. Na popularności zyskują meble i sprzęty modułowe, które można komponować w zależności od oczekiwań. Najbardziej przydadzą się rodzicom. Kiedy pociechy rosną szybko, warto wybierać takie meble, które będzie można dostosowywać do wieku dzieci. Mowa chociażby o krzesłach do karmienia, łóżkach czy szafach. 

Zwracanie uwagi na cykl życia przedmiotu jest bardzo istotne. Dzięki temu nie gromadzimy niepotrzebnych przedmiotów. Aby uniknąć nadmiaru, warto także wybierać sprzęty wielofunkcyjne, które pozwolą nam zredukować wyposażenie do niezbędnego minimum. Dziś to już nie trend dopiero wkraczający na rynek, ale silna tendencja, aby wyposażenie było dopasowane do naszego stylu życia i zarazem nie wymuszało kolejnego zakupu. Możemy przypuszczać, że świadome podejście do posiadania będzie stawało się coraz popularniejsze – podsumowuje Tomasz Bednarek z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.