Komunikaty PR

5 prostych kroków do funkcjonalnej kuchni

2020-03-02  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

1. Zacznij od punktu odniesienia – od siebie.

Funkcjonalność i ergonomia opierają się na jak najlepszym dopasowaniu do potrzeb użytkownika. Dlatego należy zastanowić się, kto najczęściej korzysta z kuchni i pod tym kątem uwzględniać charakterystykę przestrzeni kuchennej. Inaczej będzie ona rozplanowana dla osób, które jedynie parzą w niej kawę i rzadko gotują, a inaczej dla rodziny z dziećmi, w której domownicy spędzają dużo czasu razem. Niezależnie od stylu życia i potrzeb, w funkcjonalnej kuchni blat powinien znajdować się optymalnie na poziomie od 10 do 15 cm poniżej łokcia. Najlepiej też, aby miał przynajmniej 90 cm szerokości oraz 60 cm głębokości, co pozwoli na sprawne i wygodne gotowanie. Poza przestrzenią do wykonywania czynności na stojąco, dobrze jest zaplanować również inne, odpowiednie dla pozycji siedzącej. Równie ważnym aspektem jest to, czy użytkownik kuchni jest lewo- czy praworęczny. Ta kwestia będzie decydująca przy planowaniu umiejscowienia poszczególnych stref w kuchni oraz źródeł światła.

 

2. Rozplanuj strefy w kuchni.

Przy projektowaniu funkcjonalnej przestrzeni kuchennej często wykorzystywana jest koncepcja rozplanowanych kolejno - zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara - 5 stref:

- strefa zapasów: jest to zazwyczaj lodówka i zamrażarka, ewentualnie spiżarnia. Tę strefę warto umieścić przy wejściu do kuchni, aby łatwo rozpakowywać przyniesione zakupy. Warto także zaplanować w pobliżu blat, który będzie pomocny przy wkładaniu i wyciąganiu produktów z lodówki.

- strefa przechowywania: część kuchni, w której znajdują się wszelkie potrzebne naczynia oraz zastawa. Powinna znajdować się w sąsiedztwie strefy zmywania, aby usprawnić wkładanie naczyń do szafek.

- strefa zmywania: część przestrzeni, do której trafiają brudne naczynia ze stołu oraz z kolejnej strefy – przygotowywania posiłku. 

- strefa przygotowywania: to miejsce, w którym wykonywana jest większość czynności – 90 cm na 60 cm to wymiary minimalne, potrzebne do sprawnego przygotowywania posiłków. Jednak im więcej przestrzeni na blacie, tym większy komfort.

- strefa gotowania: miejsce na mikrofalówkę, piekarnik i kuchenkę. Należy pamiętać o odpowiednim wyciągu, najlepiej nieco szerszym niż powierzchnia kuchenki. W tej strefie powinno znaleźć się też miejsce na garnki i patelnie.

 

Co istotne, wymieniona powyżej kolejność stref jest optymalna dla osób praworęcznych. W wypadku osób leworęcznych wystarczy ją odwrócić.

 

3. Ustaw trójkąt roboczy.

Trójkąt roboczy określa ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni – lodówki (strefa zapasów), zlewozmywaka (strefa zmywania) oraz kuchenki (strefa gotowania). Należy je rozmieścić w możliwie jak najmniejszych odległościach od siebie, w układzie trójkąta, tak aby zminimalizować liczbę kroków koniecznych do wykonania w trakcie poruszania się pomiędzy nimi. Z tego względu ustawienie jednorzędowe jest uznawane za najmniej funkcjonalne, a układy w kształcie litery „U” lub „G” za jedne z najbardziej ergonomicznych. 

 

4. Dobierz meble z odpowiednimi rozwiązaniami.

Meble kuchenne wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiają codzienne użytkowanie oraz pozwalają jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Przykładem może być system szuflad Axis Pro od GTV. Zastosowana w nim wąska ścianka boczna nadaje walory estetyczne, ale także zwiększa pojemność. W perspektywie zastosowania w całej kuchni gwarantuje uzyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. System posiada także funkcję pełnego wysuwu, co ułatwia dostęp do najgłębszych partii szuflady i  usprawnia codzienne korzystanie z niej. Cichy domyk pozwala zapomnieć o trzaskających szufladach, co umożliwia szybsze i wygodniejsze wyciąganie lub chowanie produktów.

Dobór rozwiązań także musi opierać się na analizie potrzeb. Przykładowo, mając kuchnię na małym metrażu, dobrym pomysłem mogą być szuflady narożne, które wykorzystują z pozoru niedostępne miejsce. Dla osób zaangażowanych w ochronę środowiska, ale nie posiadających dużo miejsca na poszczególne kosze do sortowania odpadów, skutecznym rozwiązaniem są segregatory. Modele takie jak Practi Eco od GTV pozwalają na wygodne i estetyczne sortowanie śmieci, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca – można zamontować je w szerokiej szufladzie podblatowej. Natomiast jeśli posiadamy sporo garnków i małego AGD, warto wykorzystać szuflady typu cargo, które mają dużą pojemność i udźwig – system szuflad Axis Pro utrzyma do 40 kg.

 

5. Rozplanuj odpowiednie oświetlenie.

Montaż oświetlenia przestrzeni, w której przygotowywane są posiłki, musi uwzględniać to, czy użytkownik jest praworęczny, czy leworęczny. Światło powinno padać z przeciwnej strony niż dominująca ręka – dla osób praworęcznych odpowiednie będzie ustawienie oświetlenia z góry i lewej strony, a dla leworęcznych z góry i prawej. Mowa o tzw. oświetleniu zadaniowym, stosowanym w pomieszczeniach, aby zwiększyć widoczność w miejscach wykonywania pracy – w kuchni będzie to najczęściej blat. Optymalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem są w tym przypadku profile do taśm LED montowane podszafkowo nad blatem. Linię świetlną możemy tutaj poprowadzić za pomocą profili nakładanych GLAX mini i mikro od GTV. W wypadku punktowych źródeł światła warto rozmieścić je co 40-60 cm, aby równomiernie oświetlić całą strefę przygotowywania posiłków, natomiast oświetlenie liniowe będzie bardziej estetyczne. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Potrójny must have 2024 dla Bizzarto Biuro prasowe
2024-05-15 | 10:00

Potrójny must have 2024 dla Bizzarto

Wspaniałe wieści! Rada Ekspertów Łódź Design Festival przyznała prestiżowy znak jakości must have aż trzem nowościom w ofercie Bizzarto. Znakomite meble, których
Dom Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano
2024-05-14 | 15:00

Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano

Stoisko Paged jest już stałym elementem targowej mapy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku marka zaprezentowała się po raz 42. Tym razem - poza nawiązaniem do klasycznych thonetowskich
Dom Aranżacyjne sposoby na stylowy odpoczynek pod chmurką
2024-05-14 | 13:00

Aranżacyjne sposoby na stylowy odpoczynek pod chmurką

Wiosna w pełnej krasie sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Na urządzonym ze smakiem balkonie lub werandzie relaks może być jednak znacznie przyjemniejszy. Prezentujemy kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Zdrowie

Jan Kliment i Lenka Klimentová: Po tym, jak niespodziewanie zmarł nasz przyjaciel, zrobiliśmy serię badań kontrolnych. Trzeba się badać, zanim choroba daje o sobie znać

Tancerze mają świadomość, że nawet groźna choroba przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego też, by wykryć każdą nieprawidłowość już na wczesnym etapie, warto przeprowadzać regularne badania kontrolne. Jakiś czas temu Lenka i Jan Kliment bardzo boleśnie przeżyli nagłą śmierć swojego przyjaciela i jak zaznaczają, ta tragedia dała im wiele do myślenia. Od tego czasu diametralnie zmienili swoje podejście do profilaktyki.