Komunikaty PR

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera!

2020-02-05  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adrianna Nowak
agencja widoczni

Złotowska
60-189 Poznań
adrianna.nowak|widoczni.pl| |adrianna.nowak|widoczni.pl
+48 61 224 83 26
www.widoczni.com

Planujesz zakup domu lub mieszkania z rynku pierwotnego? To poważna decyzja, często na całe życie. W naszym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, o których warto pamiętać przy wyborze dewelopera i mieszkania. Od czego zacząć?

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim zaczniesz szukać konkretnych nieruchomości, sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli chcesz kupić nieruchomość na kredyt, sprawdź szacowaną zdolność kredytową. Zaoszczędzi to Twój czas, nerwy a także zminimalizuje ryzyko odmownej odpowiedzi od banku. Spotkanie z doradcą kredytowym pozwoli oszacować też miesięczne koszty kredytu dla nieruchomości w różnych cenach, a także różnym okresie kredytowania i wysokości wpłaty własnej. 

Sprawdź opinie o deweloperze

W internecie nic się nie ukryje, szczególnie głosy niezadowolenia. Aby mieć pewność, że dobrze inwestujesz oszczędności życia lub kilkanaście lat zobowiązań kredytowych, sprawdź opinie o deweloperze. Poszukaj opinii na kanałach społecznościowych, portalach informacyjnych, możesz także zasięgnąć opinii osobiście. Weryfikacja dewelopera pozwoli uniknąć współpracy z firmą, która ma kłopoty finansowe lub nie dotrzymuje terminów.

Warto także poznać historię dewelopera - od ilu lat jest na rynku, czy działa na rynku lokalnym czy ogólnopolskim. Warto odwiedzić zakończone już inwestycje by zobaczyć na własne oczy jakość wykonania przestrzeni wspólnej i porozmawiać z mieszkańcami o przebiegu współpracy z deweloperem. O wiarygodności dewelopera oprócz wcześniejszych realizacji, opinii klientów i doświadczenia świadczą także:

  • przynależność do organizacji branżowych,

  • wpis do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wybierz mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji

Kupujesz mieszkanie na etapie tzw. dziury w ziemi? Dokładnie przeanalizuj ofertę dewelopera, zapoznaj się z rzutami i planem zagospodarowania przestrzeni. Na cenę nieruchomości składa się nie tylko metraż i układ, ale i widok. Należy jednak pamiętać, że to, że aktualnie z drugiego piętra balkonu wymarzonego M rozpościera się widok na łąkę i las, nie znaczy, że za 4 lata też tak będzie.

Lokalizację nowego mieszkania zweryfikuj także względem stron świata, odległości od innych zabudowań, naturalnego światła, a także dostępu m.in. do:

  • komunikacji miejskiej,

  • punktów rozrywkowo-usługowych,

  • placówek edukacyjnych,

  • placówek medycznych.

Sprawdź, ile zajmuje Ci dojazd do pracy (pamiętaj, że to trasa, którą pokonywać będziesz codziennie), a także jacy są sąsiedzi.

Porównaj ceny nieruchomości

Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników - standard, lokalizacja, okolica, metraż i układ mieszkania. Decydując się na mieszkanie od dewelopera masz możliwość negocjowania cen i rabatów. Nie przepłacaj! Sprawdź, co wchodzi w skład mieszkania, które chcesz kupić - czy przynależy do niego komórka lokatorska lub miejsce parkingowe (w hali garażowej lub zewnętrzne) i co dla konkretnego dewelopera oznacza stan deweloperski. To pozwoli Ci oszacować dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść by wykończyć mieszkanie. Może się okazać, że pozornie atrakcyjna cena mieszkania po doliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów nie będzie już tak atrakcyjna jak inna oferta.

Etapy nabywania nieruchomości

  1. Prospekt informacyjny

  2. Umowa rezerwacyjna

  3. Umowa przedwstępna

  4. Umowa deweloperska w formie aktu notarialnego

  5. Wpis do księgi wieczystej roszczeń nabywcy dot. wybudowania lokalu i przeniesienia prawa własności

  6. Realizacja harmonogramu przedsięwzięcia

  7. Odbiór lokalu mieszkalnego przez nabywcę

  8. Przeniesienie prawa własności 

  9. Wpis do księgi wieczystej prawa do wieczystego użytkowania

 

Autor: Joanna Jakubowska, PB Lechbud

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: agencja widoczni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje Biuro prasowe
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od
Dom Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
2025-06-17 | 10:30

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy
Dom BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
2025-06-02 | 16:00

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce

Wyobraź sobie, że urządzasz salon marzeń albo wreszcie wymieniasz kuchnię na nową, a wszystko to bez czekania na wypłatę czy wizyty w banku. Teraz to możliwe dzięki nowej metodzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.