Komunikaty PR

5 sposobów na bycie eco

2022-01-25  |  01:00
Biuro prasowe

Bycie „eko” oznacza, że chcemy dbać o planetę oraz mamy świadomość, jak nasze wybory wpływają na klimat czy środowisko. Poziom świadomości o ekologii stale rośnie, ale wraz z wiedzą, powinny iść też odpowiednie działania. Statystyczny Polak marnuje 366 litrów wody i wyrzuca blisko 240 kg żywności rocznie. Każdego roku jedna osoba generuje aż 350 kg śmieci. Co zrobić, aby lepiej zadbać o środowisko?

Każdy z nas może być bardziej eko. Nie wymaga to dodatkowych nakładów finansowych, a często jest wręcz odwrotnie - możemy w ten sposób zaoszczędzić. Ekologia nie pochłania też naszego dodatkowego czasu. Jeśli chcemy dbać o środowisko, wcale nie musimy być zaangażowanymi aktywistami. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby móc z czystym sumieniem powiedzieć - dbam o Ziemię.

Woda oznacza życie

Statystyczny Polak zużywa około 92 litrów wody każdego dnia. Jeśli zmienilibyśmy kilka codziennych nawyków, jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet czterokrotnie. Jednym z nich jest krótszy czas kąpieli, drugim z kolei - zamiana wanny na prysznic. Unikajmy też zmywania naczyń pod bieżącą wodą i nie zapominajmy o zakręceniu kranu, kiedy myjemy zęby. Jeśli mamy ogródek, to do podlewania wody możemy wykorzystać deszczówkę. W ten sposób nie tylko zadbamy o środowisko, ale też zaoszczędzimy na rachunkach.

Zrezygnuj z chemii domowej

Brak chemii gospodarczej wcale nie oznacza bałaganu w domu. Środki czystości możemy z powodzeniem zastąpić urządzeniami, które pozwolą utrzymać ład i porządek. Wiele zalet mają urządzenia parowe – np. mop parowy. „Po pierwsze, dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do jego skażenia. Po drugie, unikamy ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, a takie mogą się pojawiać podczas kontaktu z chemią domową. Po trzecie, możemy być pewni, że zyska na tym nasz budżet domowy.” - Michał Obalewski – Prezes Gero Sp. z o.o. będącej w Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Ariete.

Ekologiczne rozwiązania to też zdrowie. Oczyszczacze parowe są najlepszym rozwiązaniem właśnie w przypadku alergików i małych dzieci. Gorąca para skutecznie usuwa drobnoustroje chorobotwórcze, pozostawiając powierzchnię idealnie czystą i zdezynfekowaną. Większość bakterii ginie już w temperaturze 85oC. „Wykorzystanie pary pozwala na pozbycie się nawet 99,9% bakterii. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn. Wykazano w nich, że parownice są wysoce skuteczne w usuwaniu pałeczek Salmonelli i bakterii Coli. Gorąca para bardzo dobrze poradziła sobie również z bakteriami gronkowca złocistego i paciorkowca jelitowego.” – podsumowuje ekspert Ariete, marki która specjalizuje się w urządzeniach parowych.

Naturalne znaczy lepsze

Ekologiczne kosmetyki mają tę przewagę, że nie wpływają negatywnie na środowisko, bo wszystkie ich składniki ulegają biodegradacji. Oprócz tego, pochodzą z ekologicznych upraw. Na ich korzyść z pewnością przemawia też fakt, że nie znajdziemy tu żadnych produktów pochodzenia chemicznego, które mogłyby naruszyć procesy odnowy skóry, zaburzyć jej funkcje. Docenią je również alergicy, bo zdecydowanie rzadziej wywołują uczulenia.

Segregacja śmieci i ograniczenie plastiku

Segregacja śmieci to kolejny punkt obowiązkowy dla osób, które chcą być eko. Surowce mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Nie ma lepszego sposobu, aby zredukować ilość odpadów i zmniejszyć eksploatację złóż naturalnych. Pamiętajmy, że blisko 70% odpadów może zostać ponownie przetworzona.

Plastik wręcz zalewa naszą planetę, ale możemy bezpośrednio przyczynić się do zmniejszenia jego zużycia. Wystarczy, że zaopatrzymy się w torbę na zakupy wielkokrotnego użycia, z której będziemy korzystać w zastępstwie dla jednorazowych reklamówek. Owoce i warzywa kupujmy w miarę możliwości na wagę, zamiast tych zamkniętych w plastikowych opakowaniach.

Koniec z marnowaniem żywności

Najprawdopodobniej każdemu z nas zdarzyło się kupić żywność i nie zdążyć zjeść w terminie. Produkty lądują w koszu, a wraz z nimi także i pieniądze. Jednym z najlepszych sposobów walki z marnowaniem żywności jest tworzenie listy zakupowej, której w sklepie staramy nie trzymać. Kupujmy wyłącznie to, co jest nam niezbędne - bez gromadzenia zapasów, których być może nie zdążymy wykorzystać. Warto też nauczyć się, jak wykorzystać resztki w kuchni. Z miękkich pomidorów możemy przygotować pyszną zupę, a z pojedynczych warzyw wyczarujemy fantastyczne leczo. Czasem wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć pyszne danie z tego, co zalega w lodówce.

Wszyscy możemy, a nawet powinniśmy, być eko. Wystarczy odrobina chęci i świadomości, aby realnie zacząć dbać o planetę, chociaż jak łatwo zauważyć - korzyści jest znacznie więcej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.