Komunikaty PR

5 sposobów na to, by latem zmniejszyć koszty utrzymania domu

2023-08-28  |  01:00
Biuro prasowe

Lato to doskonały czas na oszczędzanie! Choć wakacyjne wyjazdy często łączą się z całkiem sporymi wydatkami, warto wiedzieć, że podczas naszej nieobecności nasz dom może zacząć sam na siebie „zarabiać”. Jak to możliwe? Wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań i pozytywnych nawyków, by szybko podreperować nadszarpnięty podróżami budżet. Oto co konkretnie warto zrobić.

 

Pomysł 1: Zoptymalizuj pracę klimatyzacji

 

Latem największym „pożeraczem” prądu jest głównie klimatyzacja. Aby mądrze z niej korzystać, należy przyjrzeć się swoim nawykom i nieco je zmodyfikować. Najczęściej powtarzanym błędem jest ustawianie klimatyzacji na temperaturę znacznie niższą niż ta, którą planujemy uzyskać, a następnie jej wyłączenie. Zdecydowanie bardziej skuteczne i energooszczędne jest stopniowe obniżanie temperatury i niedopuszczanie do ponownego nagrzania pomieszczenia. Aby zoptymalizować pracę klimatyzacji warto także zadbać o odpowiednie osłonięcie okien, które będzie zapobiegać nadmiernemu przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza naszego domu czy biura

 

  • Doskonałym pomysłem jest łączenie funkcji osłon zewnętrznych i wewnętrznych, z których każda będzie pełnić inne funkcje, zależnie od warunków pogodowych i potrzeb użytkowników – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. – Najskuteczniejszą izolację termiczną zapewniają osłony zewnętrzne. Wyposażone w czujniki pogodowe, automatycznie zasłonią okna i nie dopuszczą do zbytniego nagrzewania się pomieszczeń  – dodaje.

 

Pamiętajmy również o regularnym serwisie systemu klimatyzacji, by nie dopuścić do poważnych usterek i zawyżonego poboru mocy. Systematyczne czyszczenie filtrów zapobiega także gromadzeniu się szkodliwych zanieczyszczeń, które mogą przenikać wraz z powietrzem do naszego organizmu. Wybierając klimatyzację, postawmy na nowoczesne rozwiązania z wbudowanym nawilżaczem powietrza, który pozwoli utrzymać właściwy poziom wilgotności, co z pewnością spotęguje przyjemny efekt chłodzenia latem.

 

Pomysł 2: Zainwestuj w energooszczędne rozwiązania

 

Domowy sprzęt AGD, choć wygląda niepozornie, zużywa całkiem dużo energii elektrycznej. Pamiętajmy, by przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek, zapewnić „urlop” także naszym sprzętom, takim jak telewizor czy komputer. Wystarczy na czas naszej nieobecności wyciągnąć z gniazdek wszystkie wtyczki. Warto także nauczyć się racjonalnego korzystania ze sprzętu AGD, np. gotować w czajnikach tylko taką ilość wody, jaka jest nam potrzebna, nie wietrzyć lodówki ciągłym otwieraniem drzwiczek oraz korzystać z pralki i zmywarki w trybie „ekonomicznym”.

 

Pomysł 3: Zadbaj o odpowiednią izolację budynku

 

Właściwe docieplenie budynku pozwala na utrzymywanie stałej pożądanej temperatury wewnątrz, bez konieczności podkręcania mocy grzania lub chłodzenia. Pamiętajmy jednak, by utrzymać nie tylko właściwą izolację murów budynku, ale także wszystkich przeszkleń. Stare i nieszczelne okna powodują znaczny wzrost kosztów ogrzewania, jednak nowe oprawy okienne również wymagają odpowiedniej osłony.

 

  • Odpowiednio dobrany system osłony okien sprawi, że promienie słoneczne, zamiast nam przeszkadzać, będą działały na naszą korzyść. Latem zmniejszą potrzebę korzystania z klimatyzacji, a zimą zredukują ewentualne ubytki ciepła – zauważa Agnieszka Laskowska z  ANWIS.

 

Pomysł 4: Pobieraj darmowy prąd ze słońca

 

Wielu właścicieli domów, o ile jeszcze tego nie zrobiło, to poważnie rozważa możliwość uniezależnienia się od dostaw energii z sieci. Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko ukłon w stronę bardziej ekologicznej gospodarki dostępnymi surowcami, ale przede wszystkim realna oszczędność pieniędzy. Prąd pozyskany ze słońca nie tylko zapewnia ciągłość funkcjonowania wszystkich domowych urządzeń, ale także pozwala na ogrzewanie domu i wody bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Pomysł 5: Kontroluj zużycie wody i zbieraj deszczówkę

 

Racjonalna gospodarka zasobami to klucz do realnych oszczędności. Mniejsze zużycie wody, zapobieganie ewentualnym wyciekom i pozyskiwanie wody ze źródeł alternatywnych to tylko niektóre pomysły na używanie wody w sposób bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Co ciekawe, realny wpływ na zużycie wody ma także rodzaj zainstalowanych baterii. Okazuje się, że baterie bezdotykowe pozwalają zużywać dwukrotnie mniej wody w porównaniu do klasycznych baterii jednouchwytowych i aż siedmiokrotnie mniej w porównaniu do baterii kurkowych*.

 

Dodatkowo, w każdym gospodarstwie domowym warto zainstalować zbiornik na deszczówkę. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, ogródków działkowych, jak i mieszkań w domach wielorodzinnych. Wodę zebraną po opadach deszczu możemy śmiało wykorzystać do podlewania roślin w ogródkach, na tarasach, balkonach i parapetach, ale także do mycia samochodów, a nawet prania czy mycia naczyń. Warto zbierać ją w pojemnikach z tworzyw sztucznych, ponieważ pojemniki z metalu mogą rdzewieć i zmieniać skład chemiczny wody.

 

*https://www.lazienkowy.pl/2361-36-1868-jak-racjonalnie-gospodarowac-woda.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wyznania miłosne w architekturze Biuro prasowe
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.