5 trendów wnętrzarskich na lato 2020
Ostatnie miesiące uświadomiły wielu ludziom, jak istotna jest przestrzeń domowa i jej przemyślane urządzenie. Ma to ogromny wpływ na aktualne trendy w aranżacji. Jakie kierunki będą dominowały w wystroju wnętrz?
1. Wyraźnie rozdzielone strefy
Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby mieszkanie było wielofunkcyjne. Sytuacja, w której część z nas musiała pozostać w domach i to w nich wydzielić zarówno biuro, jak i przestrzeń relaksu czy miejsce do nauki dla dzieci, wiele nauczyła nas o organizacji wnętrz. To z kolei ma duży wpływ na to, jak będziemy urządzać czy zmieniać nasze mieszkania. Tym, co w nadchodzącym sezonie okaże się wyjątkowo ważne, będzie wyraźne rozdzielenie stref wypoczynku i pracy. Mocno zaznaczymy też odrębność sypialni – tak, aby stały się wyłącznie miejscem relaksu.
Pomocne w tym będą zróżnicowane kolory – pobudzające w strefie dziennej, neutralne w biurze i wyciszające w części nocnej. Dobrą praktyką jest też urządzenie pomieszczeń w różnych stylach – tak, aby jak najbardziej sprzyjały skupieniu czy relaksowi.
2. Biuro w domu
Dużo uwagi poświęcimy domowym biurom. Jedni z nas będą w najbliższym czasie pracowali jeszcze zdalnie, a w innych firmach tryb ten wejdzie jako jedna z możliwych opcji na dobre. Niezależnie, czy biurem będzie oddzielne pomieszczenie, czy np. część salonu, z dużą dbałością podejdziemy do aranżacji tej przestrzeni. Postaramy się, by były wygodne i funkcjonalne. Dużą popularnością będą cieszyć się wyprofilowane krzesła, organizery i meble, które umożliwiają przechowywanie dużej ilości dokumentów. Równie istotne okaże się dobre oświetlenie: zwłaszcza lampy biurowe i stojące. Najmodniejsze będą te ze szklanymi kloszami o metalicznym wyglądzie w różnych geometrycznych kształtach. Nadadzą wnętrzu nowoczesności i sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w duchu minimalizmu, jak i industrialnych czy eklektycznych.
3. Przyroda w zasięgu ręki
Jednym z ważniejszych elementów wystroju będzie roślinność – a nawet dekoracje z motywem liści. To trend, który od kilku sezonów utrzymuje się w ścisłej czołówce. Dziś potęgowany jest silną potrzebą stworzenia prywatnej przestrzeni do relaksu.
– Obserwujemy, że wśród poszukujących mieszkania coraz więcej jest osób, które zwracają szczególną uwagę na to, by w ich przyszłym „M” znalazł się ogródek lub taras. Rynek pierwotny faktycznie daje ku temu duże możliwości. Wychodzimy tym potrzebom naprzeciw, oferując również mieszkania z dwoma tarasami po przeciwległych stronach lokum – tłumaczy Jakub Orski, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
4. Kolory, które dodają energii
Jak każdego lata będziemy poszukiwać palety kolorystycznej, która wprowadzi w nasze wnętrze nową energię. Tym razem postawimy na odświeżającą miętę i nasycony żółty. Pastele będą cieszyć się dużą popularnością zwłaszcza w sypialni, intensywne tony zaś wykorzystamy w dodatkach w salonie czy kuchni.
5. Dekoracje od polskich producentów
Na znaczeniu zyskają też projekty rodzimych twórców: zarówno w kwestii mebli, jak i dekoracji. Ostatnie miesiące przekonały nas do wspierania małych, lokalnych przedsiębiorstw. Doceniamy ich indywidualne podejście do projektów, zaangażowanie, niepowtarzalność i etyczne postępowanie. To wyraz rosnącej świadomości konsumenckiej i poczucia, że naszymi wyborami możemy mieć wpływ na otoczenie. Chcemy pomagać polskim twórcom, dlatego będziemy częściej sięgać po rękodzieło zamiast masowo produkowanych dekoracji czy plakaty wykonywane przez rodzimych artystów zamiast tych z dużych sklepów. Być może ograniczymy liczbę posiadanych przedmiotów, ale zwrócimy większą uwagę na ich trwałość, wykonanie i pochodzenie.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.