Komunikaty PR

8 praktycznych wskazówek jak efektywniej korzystać z pralki

2021-06-30  |  22:04
Biuro prasowe

Nowoczesne pralki mają wiele przydatnych programów i funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy. A trzeba wiedzieć, że zastosowane w nich najnowocześniejsze technologie zaspokajają, a nierzadko wyprzedzają nasze najśmielsze potrzeby i oczekiwania. Jest też wiele czynności związanych z praniem, które robimy rutynowo od lat i nie zastanawiamy się nad tym, czy na pewno robimy wszystko prawidłowo i najbardziej efektywnie, zarówno pod względem ochrony naszych ubrań, oszczędności czasu jak i pieniędzy. Podpowiadamy zatem jak efektywniej korzystać z naszej pralki i jakich nowych funkcji i technologii warto szukać wybierając nową pralkę, wśród których warto rozważyć pralkę marki Candy z serii RapidO.

1. Jak przygotować odzież do prania?

Przygotowując nasze pranie warto spędzić chwilę na sprawdzenie czy w przygotowanej do prania odzieży nie zawieruszyły się jakieś przedmioty metalowe, takie jak agrafki, spinki, czy monety. Jeśli pierzemy pościel – zapnijmy ją. Zasuńmy wszystkie zamki błyskawiczne i zawiążmy luźne paski i długie tasiemki przy ubraniach, tak aby nie uszkodziły naszego prania. Warto także przyjrzeć się metkom naszej odzieży i sprawdzić jakie mają wymagania dotyczące warunków prania; jest to szczególnie ważne w przypadku prania wełny. Warto także przed praniem usunąć ewentualne uporczywe plamy przy użyciu specjalnego środka – z pewnością poprawi to efekt końcowy.

2. Kiedy stosować pranie wstępne?

Pranie wstępne warto stosować tylko w przypadku bardzo zabrudzonych ubrań. W innych przypadkach jest to zupełnie zbędne, a dodatkowo generuje większe koszty. Nie stosując bowiem prania wstępnego możemy zaoszczędzić od 5 do 15% energii.

3. Czy zawsze prać w gorącej wodzie?

Oszczędnościom energii sprzyja także pranie w wodzie o niskiej temperaturze. W tym przypadku warto przed praniem zastosować odplamiacz na plamy lub namoczyć suche plamy w wodzie, dla lepszej skuteczności prania. Jeden spośród 16 dostępnych w pralkach Candy RapidO programów, program ECO 20°, pozwala na jednoczesne pranie różnych kolorów i rodzajów tkanin, takich jak bawełna, syntetyki i tkaniny mieszane, w temperaturze zaledwie 20°C, zapewniając przy tym doskonałą skuteczność prania. Oszczędzamy w ten sposób około 40% energii w porównaniu na przykład do programu prania bawełny w temperaturze 40°C.

4. Jaki środek piorący stosować w różnych temperaturach prania?

Jest kilka zasad odnośnie wyboru środków piorących najbardziej skutecznych w przypadku różnych temperatur prania. I tak, w przypadku pralki Candy RapidO i programów Bawełna (60°C) oraz Bawełna intensywna (90°C), dla ubrań białych i bardzo zabrudzonych, zaleca się stosowanie środka piorącego w proszku, zawierającego elementy wybielające. W przypadku użycia programów o temperaturze pomiędzy 40°C a 60°C, takich jak na przykład Codzienny 39’, Mieszane i kolorowe 59’, czy Higiena + 59’, wybór środka piorącego zależy od rodzaju pranej tkaniny, jej koloru i stopnia zabrudzenia. Zwykle dla białej i bardzo zabrudzonej odzieży poleca się proszek do prania, a dla odzieży kolorowej – środek płynny lub w proszku, skutecznie chroniący kolory. W przypadku prania w niskich temperaturach do 40°C (program Sportowy + 29’), najlepiej zastosować środek w płynie lub proszek polecany do niskich temperatur. Natomiast w przypadku programów do prania wełny i jedwabiu należy używać wyłącznie środków piorących dla nich przeznaczonych.

5. Jaki wybrać program prania?

Nowoczesne pralki mają duży wybór dostępnych programów prania. W zależności od naszych potrzeb, pranej odzieży, jej koloru, a przede wszystkim czasu, w którym chcemy uprać nasze ubrania możemy wybrać najlepsze rozwiązanie. W pralkach Candy RapidO dostępnych jest aż 16 programów prania, w tym najbardziej kompletny zestaw 9 szybkich programów trwających mniej niż godzinę (14', 29', 30', 39', 44' i 59'), z których najkrótszy trwa zaledwie 14 minut. Dzięki nim oszczędzimy czas, ciesząc się jednocześnie z perfekcyjnych rezultatów prania. Wśród szybkich programów warto wspomnieć o tak potrzebnym w obecnych czasach, programie piorącym w 60°C – Higiena+, dzięki któremu zyskujemy czyste i zdezynfekowane pranie w zaledwie 59 minut.

W pralkach Candy RapidO dostępna jest także zaawansowana technologia automatyki wagowej KG Detector, która dostosowuje parametry prania – takie jak ilość wody, długość cyklu prania i szybkość wirowania – do wielkości wsadu. A gdy wykryje obecność piany, w razie potrzeby zwiększa ilość wody podczas płukania.

6. Jak i dlaczego warto sterować pralką zdalnie?

Inteligentne pralki mają wbudowany moduł wifi, dzięki któremu można nimi sterować zdalnie za pomocą smartfona. Takie rozwiązanie jest dostępne w pralkach Candy RapidO. Dedykowana aplikacja Simply-Fi pozwala wykonać zdalnie wiele czynności: sprawdzić stan pracy urządzenia, stworzyć własne programy prania, monitorować stan techniczny sprzętu, czy sprawdzić porady na temat najlepszej pielęgnacji tkanin. Co więcej, aplikacja wraz z funkcją Snap&Wash podpowie nam jaki program jest optymalny dla naszego prania. Wystarczy zrobić zdjęcie brudnej odzieży, a aplikacja podpowie najszybszy i najbardziej odpowiedni program prania, ustawiając automatycznie temperaturę i prędkość wirowania.

7. Jak oszczędzać energię i dbać o środowisko?

Oprócz wcześniej omówionych sposobów oszczędzania energii, warto wspomnieć jeszcze o kilku ważnych aspektach. Jednym z nich jest klasa energetyczna urządzenia. Od 1 marca 2021 roku obowiązują w Polsce nowe zasady unijne etykietowania energetycznego pralek – produkty te są teraz oznaczane wyłącznie w skali od A do G, bez „plusów”. Czyli według nowej skali, najwyższą efektywność energetyczną oznacza klasa A. Taką właśnie klasę posiadają innowacyjne pralki Candy z serii RapidO (na przykład pralka Candy RO1484DWMCRE/1-S). Możemy zatem być pewni, że używając tej właśnie pralki oszczędzamy energię i dbamy o nasze środowisko naturalne.

Dodatkowo – jeżeli mamy taką możliwość – warto planować nasze pranie w czasie, w którym prąd jest tańszy. Wiele dostawców prądu proponuje taryfy, w których opłaty są niższe, na przykład w godzinach 13.00 – 15.00 oraz w nocy i w weekendy. W takim przypadku przydatną funkcją jest „opóźniony start”, która jest także dostępna w pralkach Candy RapidO. Dzięki niej możemy zaprogramować czas prania na godziny z tańszą taryfą.

8. Jak czyścić i konserwować pralkę?

Pralka ma stosunkowo małe wymagania dotyczące jej czyszczenia. Musimy tylko pamiętać o czyszczeniu szufladki na detergenty oraz filtra pralki. Szufladkę czyścimy z pozostałości proszku czy płynów do płukania. W tym celu najlepiej wyjąć delikatnie szufladkę, wyczyścić ją strumieniem wody i wsadzić ponownie na miejsce. Zastosowany w pralkach filtr zatrzymuje większe nieczystości oraz inne elementy, które włożyliśmy wraz z ubraniem do pralki, takie jak monety czy spinki. Mogą one zatkać odpływ wody, co może spowodować uszkodzenie naszego urządzenia. Dlatego warto regularnie dokonywać przeglądu naszego filtra. Wystarczy go wyjąć, usunąć nieczystości i zamontować ponownie. Przedłużymy w ten sposób sprawność naszej pralki.

Dostępność

Pralki Candy RapidO dostępne są w sieciach sklepów RTV EURO AGD, Media Expert.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.