Łąki i ogrody na tapetach Muraspec
Spośród wszystkich inspiracji, które oferuje Natura, ta wydaje się być najbardziej wdzięczna. Kwiaty, bo o nich mowa, zakwitły znów na tapetach Muraspec. O nową kwiatową serię o nazwie SECRET GARDEN wzbogaciła się kolekcja Wallmotion (cyfrowy nadruk na winylowym podkładzie. Delikatny, botaniczny wzór o rozpoznawalnej estetyce dostępny jest aż w 19 inspirujących wersjach kolorystycznych. Chabry, paprocie, storczyki, lilie oraz bluszcz utrwalone na tapecie Muraspec niczym w kadrze zdjęcia przenoszą w świat marzeń i fantazji. Tapeta przygotowana została na winylowym podkładzie o gramaturze 410g/m2, co gwarantuje jej m.in. wysoką trwałość oraz wytrzymałość mechaniczną – parametry pożądane zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej. Szerokość na poziomie 130 cm pozwala na ekonomiczną aplikację na inwestycjach kontraktowych. Tapety mogą być wzbogacone o antybakteryjny czynnik Biomaster, zapobiegający rozwojowi grzybów i bakterii na powierzchni okładziny.
Jeśli ktoś preferuje kwiaty przedstawione bardziej realistycznie powinien koniecznie zwrócić uwagę na kolekcję CANTARI. Znajdzie tu między innymi bukiety tulipanów, grządki karczochów przetykane konwaliami, rabatki pełne piwonii. Urodę kwiatów podkreślają zdecydowane, często też ciemne kolory tapetowej bazy: granat, butelkowa zieleń, a nawet czarny. Ornamentowe wzory połączone z ciemnym podkładem mają szlachetny, butikowy charakter. Tapety Cantari przygotowane zostały na wytrzymałym tekstylnym podkładzie, szerokość rolki to 53 cm. Okładziny mają obiektową jakość, co oznacza między innymi to, że są odporne na działanie promieni UV. Są również wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości (można je zmywać, a nawet szorować). Tak jak wszystkie tapety Muraspec można je zamówić w antybakteryjnej wersji, z dodatkiem środka Biomaster.
Graficy Muraspec chętnie sięgają po kwiatowe inspiracje przy tworzeniu praktycznie każdej kolekcji. Stąd kwiatowe wzory można znaleźć w różnych kolekcjach; m.in. Shangri-La czy Amazonia. Jeśli zaś chodzi o nadruki Wallmotion to wielbiciele kwiatowych motywów mają do dyspozycji całą sekcję o nazwie „Kwiatowe i botaniczne”.
Więcej informacji: www.muraspec.pl

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.