Komunikaty PR

Architekci nie boją się kryzysu

2022-08-12  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

7 sierpnia zakończyło się warszawskie Święto Architektury, finisaż wystawy Plany na Przyszłość | LAB., organizowane po raz pierwszy przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wydarzenie obfitowało w szereg debat, warsztatów i prezentacji, które przyciągnęły liczne grono warszawiaków. Tegoroczna edycja Święta odbyła się pod hasłem Architektura wobec kryzysu.

Przez cztery dni mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mieli okazję odwiedzić siedzibę OW SARP mieszczącą się w Pałacu Zamoyskich i posłuchać o rozwiązaniach, a także możliwościach, jakie architektura ma do zaoferowania wobec kryzysów od klimatycznego, przez uchodźczy i migracyjny.

– Zależy nam bardzo  i temu ma służyć Święto Architektury – żeby tę interdyscyplinarność, która dzisiaj cechuje działania architektów, zaprezentować szerokiej publiczności. Chcemy przedstawić jej nasze środowisko wychodząc z ram architektury wyłącznie warszawskiej. Pragniemy znaleźć przestrzeń na rozmowę o dobrych rozwiązaniach w architekturze. O tym, w jaki sposób odpowiada ona na ważkie tematy i jak z jej pomocą możemy tworzyć lepsze przestrzenie, a poprzez ich wpływ na użytkowników kreować bardziej szczęśliwe społeczeństwo – o Święcie Architektury opowiada jego kuratorka i inicjatorka projektu, członkini zarządu OW SARP, architektka Magda Maciąg.

– XXI wiek to przede wszystkim ujawnianie ścisłych połączeń architektury z innymi dziedzinami, dyskusja o wartościach, jakie powinna reprezentować, jaką rolę ma odgrywać w życiu społecznym i jej skutkach dla środowiska. Im bardziej ta dyskusja jest otwarta, tym większa szansa, że nie zgubimy się w coraz bardziej pogmatwanym i niepewnym świecie. – dodaje Bogna Świątkowska, z Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, panelistka Święta.

Program Święta Architektury składał się z kilku części. Pierwszą z nich było sześć debat dotyczących tematów związanych z kryzysami. Organizatorzy zaprosili do współpracy socjologów, badaczy klimatu, projektantów, urbanistów, działaczy społecznych i przedstawicieli samorządu zajmujących się miastem i architekturą. W trakcie międzynarodowego spotkania goście mogli posłuchać m.in.: o rozwiązaniach architektonicznych odpowiadających na kryzys klimatyczny na świecie.

– Drugim elementem finisażu była wystawa „Architekci wobec kryzysów”. Wystawa prezentowała nie tylko interwencje architektów w miejscach dotkniętych klęską, ale także możliwe rozwiązania w zakresie przyszłości architektury takie jak wykorzystanie tektury jako materiału konstrukcyjnego, czy projekt „Otwartej szkoły” zorganizowanej dla dzieci z Ukrainy w jednym z biurowców w Polsce. Szczególnym elementem wystawy był szwedzki Pawilon Better Shelter. Konstrukcję może złożyć jeden człowiek, pawilon może służyć aż trzy lata a pakowany jest jedynie w dwie paczki i wysyłany w świat, by służyć jako dom, punkt kontaktowy czy szkoła. Pawilon stanął już w ilości 70 000 sztuk na całym świecie. – wyjaśnia Marta Wójcicka, współkuratorka i producentka wystawy.

– Z przyjemnością wzięliśmy udział w pierwszej edycji Święta Architektury, podsumowującego Plany na przyszłość LAB w Warszawie. Cieszymy się z krytycznych dyskusji na temat architektury i projektowania, prowadzonych w czasie wydarzenia, które stawiają czoła szerszym wyzwaniom społecznym, politycznym, ekonomicznym i środowiskowym w dzisiejszym świecie. Humanitarna perspektywa Better Shelter i nasze zaangażowanie w udzielanie schronienia populacjom narażonym na przesiedlenia były reprezentowane przez całe wydarzenie z niesamowitą uwagą. Szczególnie doceniamy wykorzystanie naszej jednostki mieszkalnej Relief Housing Unit (RHU) jako miejsca do zabawy i nauki dla ukraińskich dzieci, w kryzysie uchodźczym. – dodaje Christian Delacruz z Better Shelter.

W namiocie Better Shelter do końca wakacji będą się odbywały warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Tę przestrzeń na potrzeby najmłodszych umeblowała i wyposażyła IKEA.

Goście odwiedzili również wystawę brukselskiego Studio Rotor zatytułowaną „99%”, zorganizowaną przez NIAiU i Instytut Dizajnu w Kielcach. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób można odzyskać i przetworzyć materiały budowlane, które stanowią ogromny procent odpadów na świecie. Kolejną składową Święta był seans Kina Letniego, które działa w ogrodzie Pałacu Zamoyskich do końca wakacji. Jego program podporządkowany został hasłu „antropocen”, który to wątek zostanie rozwinięty na wystawie w Zodiaku już we wrześniu. Organizatorem Kina Letniego jest NIAiU.

Święto Architektury oferowało również udział w wielu warsztatach. W ramach wystawy Plany na przyszłość | LAB uczestnicy mieli okazję nauczyć się czytać rysunki architektoniczne pod okiem architekta, Macieja Drążkiewicza. Zorganizowano także zajęcia dedykowane architektom – warsztaty z podstaw PR prowadzone przez Olgę Kisiel-Konopkę z agencji OKK! PR, a także szkolenie studia Workplace „Jak zaprojektować lepszą przyszłość?”. Z kolei najmłodsi goście, wraz z rodzicami, uczestniczyli w piątkowych warsztatach organizowanych przez Jerzego Łątkę i studentów wrocławskiego wydziału architektury, podczas których nauczyli się budować siedziska z tektury, tzw. wypoczywniki. Organizatorzy postanowili także zainteresować publiczność „zielonym odcinkiem” dotyczącym proklimatycznych rozwiązań w kontekście Nagrody Architektonicznej Prezydenta M. St. Warszawy. Święto Architektury zakończyła prezentacja Tomasza Malkowskiego nt. Archiprzewodnika po Polsce.

– Organizując Święto Architektury pragnęliśmy opowiedzieć jak najszerszej publiczności o tym, jak bardzo wielowymiarowo pracują architekci, nie tylko z intencją tworzenia dobrych budynków i dobrej przestrzeni, ale także jak służą całym społecznościom. Czym jest ta dobra przestrzeń i dobra architektura? Nie ma jednej odpowiedzi, każdy użytkownik może zdefiniować ją inaczej, ważne, by uświadomić sobie, jak ważna jest jakość przestrzeni, w której żyjemy i co ją definiuje, jak na nas wpływa, jak bardzo jest ważna, to staraliśmy się uwypuklić w czasie Święta Architektury. Chcielibyśmy, by Święto Architektury w przyszłości łączyło wszystkich twórców i interesariuszy zajmujących się architekturą w Polsce, nie tylko w Warszawie. Żeby integrowało środowisko architektów, a zarazem sprawiło, że architektura stanie się zauważalnym aspektem życia mieszkańców miast, miasteczek, wsi. Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się wypełnić nasz podstawowy cel edukacyjny i zainteresować szerokie grono odbiorców architekturą. – podsumowuje Magda Maciąg.

Zdjęcia: Maciej Gillert/Iwona Dziuk

 

Pobierz Katalog wystawy Plany na przyszłość 2022

Święto Architektury 4 - 7 sierpnia 2022

zespół kuratorski: Jan Chwedczuk, Magda Maciąg, Marta Wójcicka

aranżacja architektoniczna: Julia Lasek

koordynacja i produkcja: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka

promocja: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka

infografika: Katarzyna Maciąg

identyfikacja graficzna: Studio Temperówka

podziękowania specjalne dla: Małgorzata Dembowska, Julia Lasek, Igor Łysiuk, Jakub Szczęsny, Hubert Trammer, pracowniczki i pracownicy ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury

organizator: OW SARP

mecenas: Profundo

partner wspierający: Acustio

partnerzy:
Ambasada Danii, Better Shelter, Echo Investment, FCRBE - Facilitating the circulation of reclaimed building elements in Northwestern Europe, IKEA, Instytut Dizajnu w Kielcach, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów, NIAiU, PLBGC, SARP, SAW, UNGC, Egoe, Urząd Miasta st.Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

patroni medialni: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.

Za komunikację Święta Architektury i wystawy Plany na przyszłość | LAB odpowiadała agencja OKK! PR.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łazienka z wanną wolnostojącą – inspiruj się z SANPLAST! Biuro prasowe
2024-04-24 | 14:00

Łazienka z wanną wolnostojącą – inspiruj się z SANPLAST!

Łazienka jest miejscem relaksu i odprężenia, dlatego warto zadbać o jej wystrój, aby stworzyć przyjemną atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji. Jednym z kluczowych
Dom OMNIRES z udanym debiutem na Salone del Mobile 2024
2024-04-24 | 11:45

OMNIRES z udanym debiutem na Salone del Mobile 2024

OMNIRES, ekspert w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla sektorów łazienkowego i kuchennego, odnotował kolejny sukces po udziale w zakończonych niedawno targach Salone del Mobile w
Dom Ocieplenie domu „od stóp do głów”
2024-04-24 | 11:00

Ocieplenie domu „od stóp do głów”

Każdy z nas zna to powiedzenie, że „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Wraz z postępem w rozwoju materiałów ociepleniowych staje się ono coraz prawdziwsze w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.