Architektoniczna wizja światła
Prezentujemy inspirujące projekty, które zgłoszono do konkursu Tubądzin Design Awards ‘22, w których światło odgrywa ważną rolę.
Światło dzienne, będące elementem całkowicie niezależnym od projektanta, jest głównym aktorem w tworzeniu atmosfery i odbioru przestrzeni. Relacja światła z materiałem ma wpływ na odbiór konstrukcyjny formy, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z naturalnych czy sztucznych źródeł. Jak zauważa Steen Eiler Rasmussen w "Odczuwaniu architektury", światło zajmuje równorzędną pozycję z innymi materiałami budowlanymi, jak kamień, cegła czy drewno. Duński architekt podkreśla, że światło odgrywa ogromną rolę w odczuwaniu. Zmiana wielkości i usytuowania okien może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia. Często emocjonalne wrażenia związane z barwą i natężeniem światła pojawiają się bez świadomości odbiorcy, co czyni je niezwykle ważnym elementem w projektowaniu przestrzeni.
Projekt Kristiny Busko "Licht Haus"
"Licht Haus" to projekt studyjny kompleksu budynków z wnętrzami wystawienniczymi, stworzony przez Kristinę Busko. Celem tego projektu jest ukazanie zmian emocjonalnych u odbiorcy w zależności od wpływu na człowieka światła dziennego lub sztucznego. Kompleks obejmuje 6 stref: Centrum światła (A), Bibliotekę (B), Sale immersyjne (C), Restaurację (D), Patio zewnętrzne (E), Podziemną Salę Wystawienniczą (F) oraz Obserwatorium (G). Obiekt miałby zostać wkomponowany w obszar Wyspy Szczytnickiej we Wrocławiu. Projekt ten jest nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny, eksplorujący różnice odczuwanej przestrzeni w zależności od światła.
Kolekcje Tubądzin wykorzystane w projekcie: Cielo e Terra by Dorota Koziara, Monolith Onice, Mcchia i Regal Stone .
Projekt Oksany Schumeldy "Rust House"
"RUST HOUSE" autorstwa Oksany Schumeldy to połączenie tekstur i kształtów, gdzie światło odgrywa kluczową rolę w podkreślaniu estetyki. Metal i woda dominują w projekcie, definiując charakter i nastrój budynku. Wyzwaniem projektowym było również wkomponowanie "RUST HOUSE" w tradycyjną zabudowę dzielnicy, w której miałby stanąć. W projekcie dominują obszary otwarte z panoramicznymi oknami na taras, gdzie światło naturalne jest kluczowym elementem doświadczenia przestrzeni.
W projekcie wykorzystano kolekcję Tubądzin Cielo e Terra by Dorota Koziara.
Viktoria Savlyak i Artem Potapenko „Kwiaciarnia”
Projekt, w którym koncept wizualny opiera się na połączeniu naturalnych tekstur z geometrycznymi kształtami, jasnymi akcentami i monochromatycznym wnętrzem. Zastosowany minimalistyczny styl cechuje się prostotą formy i funkcjonalnością natury. Centralnym elementem jest dekoracyjne drzewo , które nie tylko stanowi atrakcyjny element wizualny, ale także wykorzystuje światło jako medium, podkreślając jego strukturę i teksturę. Drzewo unosi się ku światłu, wyraźnie akcentując jego fundamentalne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu organizmów i roślin.
Kolekcje Tubądzin w projekcie: Macchia Monolith, Boho i Timeless Maciej Zień.
Wszystkie te projekty zgłoszone do Tubądzin Design Awards prezentują nie tylko estetyczne podejście do światła w architekturze, ale także funkcjonalność i innowacyjność w projektowaniu przestrzeni. Przesłane projekty podkreślają, że światło staje się integralną częścią artystycznego wyrazu architektów i projektantów wnętrz na całym świecie.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.