Art of decoration
Styl Art Deco narodził się we Francji, a jego nazwa to połączenie francuskich słów art — sztuka i décoratif — dekoracyjny. Jego powstanie jest wyrazem sprzeciwu wobec – typowego dla sztuki secesyjnej – braku dyscypliny przestrzennej. Bazuje na harmonijnej geometrii i bogactwie środków. Charakterystyczne są dla niego figuralne kształty, symetria, czyste linie oraz złożone wzory roślinne, zwierzęce i abstrakcyjne. Tworzony jest przy użyciu najwyższej klasy materiałów, takich jak chrom, szkło i marmur, a kolorystyka obejmuje zarówno monochromatyczne zestawienia, jak i intensywne barwy złota, srebra, czerwieni i turkusu. Design wnętrz to eleganckie meble o prostych kształtach, ozdobione inkrustacjami i metalowymi detalami, oraz oświetlenie z geometrycznymi kloszami. Przestrzenie Art Deco są pełne luksusu, elegancji i nowoczesności.
Grupa Tubądzin, zainspirowana tym wyjątkowym stylem, prezentuje dostępne w swojej ofercie kolekcje płytek, które idealnie wpasowują się w estetykę Art Deco, pomagając stworzyć dekoracyjne wnętrza. Kolekcja Black Pulpis, stworzona przez Macieja Zienia, oferuje intrygujące połączenie eleganckiej czerni z rysunkiem białej nitki. Wielkoformatowe płytki z wzorem inspirowanym kamieniem pobudzają wyobraźnię architekta oraz prowokują do nieoczywistych rozwiązań. Płyty wyglądem przypominające marmur, ozdobione są charakterystycznymi żyłami dodającymi artystycznego szyku. Idealnie sprawdzą się w luksusowych łazienkach, kuchniach oraz salonach, wprowadzając do wnętrz nutę nowoczesnej elegancji.
Duke Stone również została stworzona przez Macieja Zienia. Ciemne tło płyt przecinają gęsto usiane żyłki w odcieniu złamanej bieli. Kolekcja pełna dziedzictwa włoskiego marmuru dopasuje się zarówno do nowoczesnych łazienek, jak i do przytulnych przestrzeni z meblami vintage. Płytki Duke Stone dodadzą każdej aranżacji charakteru stylu Art Deco.
Kolekcje płytek Tubądzina w stylu Art Deco to doskonały wybór dla tych, którzy pragną wprowadzić do swoich wnętrz abstrakcję, geometrię i dekoracyjność. Bogate wzory, wysokiej jakości materiały i staranne wykonanie sprawiają, że każde wnętrze staje się wyjątkowe i pełne niepowtarzalnego uroku.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.