Komunikaty PR

Łazienka A.D. 2022 – raport TECE x KODO

2022-12-07  |  15:17

Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań – także w branży wnętrzarskiej. Aby poznać kierunki w aranżacji łazienek w 2022 roku, firma TECE zaprosiła do badania pracownię KODO. Wzięło w nim udział kilkunastu architektów, którzy przeanalizowali łącznie ponad 130 zrealizowanych projektów pomieszczeń sanitarnych. Oto jak urządzaliśmy łazienki w mijającym roku.

Celem badania było zdefiniowanie trendów łazienkowych za 2022 rok, określenie potrzeb i oczekiwań inwestorów, a także wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się architekci. Analiza wyników badania wykazała, że dominujące trendy sprzyjały urządzaniu łazienek jako miejsca relaksu i wyciszenia – w sposób praktyczny, z myślą o komforcie użytkowników i ergonomii wnętrza. 90% projektów stanowiły łazienki, a 10% toalety jako osobne pomieszczenia. Badanie wykazało m.in., że rośnie rola pomieszczeń sanitarnych na tle pozostałych wnętrz. W 19% przypadków realizacje posiadały 2 łazienki, a w 8% architekci zaprojektowali nawet 3 pomieszczenia sanitarne -  w tym dodatkową toaletę, np. dla gości. Z kolei przyglądając się bliżej metrażowi, wciąż większość stanowią łazienki o powierzchni do 5 m², jednak coraz częściej spotykane są mieszkania z większymi pomieszczeniami kąpielowymi, które oferują więcej możliwości w aranżacji (32% stanowiły łazienki o pow. powyżej 5 m²).

Moda a rzeczywistość, czyli oczekiwania inwestorów

Popularne trendy w przestrzeni łazienkowej przychodzą i odchodzą, dlatego - jak wskazują wyniki badania TECE i KODO - użytkownikom zależy na ponadczasowych projektach, które wytrzymają próbę czasu. Ponad połowa respondentów (60%) oczekiwała, że ich łazienka zostanie urządzona nowocześnie, a 26% wskazało na styl naturalny. Popularnością cieszyły się również minimalizm i bezpieczna klasyka. Bardziej oryginalne kierunki to styl hiszpański, marynistyczny, retro lub pop-art.

Oprócz wizualnych aspektów coraz ważniejsza dla użytkowników staje się funkcjonalność w zakresie zastosowanych rozwiązań. Jako przykład można wskazać odwieczny spór, jaki toczą ze sobą wanna oraz prysznic. W 2022 roku chętniej wybieraliśmy praktyczny prysznic – to rozwiązanie wskazało 58% inwestorów – niż wannę (34%). Opcją pośrednią okazała się z kolei wanna z parawanem (niecałe 19%). Klienci mają także jasno sprecyzowane oczekiwania względem umywalki – większość wskazywała na wariant z szafką lub ceramikę nablatową. A jak prezentowały się efekty? Oto topowe trendy w aranżacji łazienek.

#1 Neutralne barwy

Potrzeby i oczekiwania komunikowane przez właścicieli korespondują z wybranymi kierunkami wnętrzarskimi. Obie te strefy: popularnych, modnych aranżacji i wymagań klientów przenikają się i aktywizują nawzajem. Przyjrzyjmy się kolorystyce: w tej sferze dominuje neutralna szarość (59%), kojarzona ze spokojem biel (47%) oraz klasyczna, elegancka czerń (32%). Pojawiają się też ciepłe tonacje, jak beż i brąz, a jeśli wyraziste barwy to niebieski, zieleń oraz róż. W zakresie armatury sanitarnej stawiamy głównie na chromowane wykończenia i czerń, można zaobserwować również złote akcenty. – Wciąż pozostajemy wierni stonowanym barwom i zachowawczej stylistyce. To, jak urządzamy nasze wnętrza, wynika m.in. ze względów kulturowych, ale także z faktu, że remont i zmiana wystroju łazienki wiąże się z dużym wyzwaniem. Szukamy zatem rozwiązań ponadczasowych, które przetrwają kilka lub kilkanaście lat. Z naszych doświadczeń wynika, że Polacy chcą mieszkać w jasnych i przytulnych wnętrzach, ale są także coraz bardziej otwarci na odważniejszą paletę i trendy, które wprowadzają w postaci dodatków, mebli czy tekstyliów – mówi Marta Magnowska, architekt KODO.

#2 Przyjazna nowoczesność w zgodzie z naturą

Jak wskazują dane badania, prawie 65% łazienek zrealizowanych przez pracownię urządzono w szeroko rozumianym stylu nowoczesnym. W 23% postawiono na aranżacje w naturalnym klimacie. Nie zabrakło także projektów bazujących na klasyce i minimalizmie. - Natura jest dla nas coraz ważniejsza i przejawia się w stylu japandi, urban jungle bądź eko. W tym kontekście nie da się pominąć zastosowanych materiałów. Chcemy otaczać się naturą – wybieramy kamień lub drewno, a także beton. Dlatego w minionym roku wprowadziliśmy do oferty nowe modele przycisków spłukujących wykonane z naturalnych surowców, takich jak: dąb, kamień łupkowy, biały marmur oraz lekki beton. Te elementy wpisują się w aranżacje łazienek stanowiące przestrzeń relaksu i odpoczynku, w której harmonia i bliskość z naturą są niezwykle istotne – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

#3 Nie tylko płytka

Korzystamy z pełnej palety form i wzorów płytek. Bazowe formaty to 60x60 oraz 60x120, jednak nie brakuje także płytek o niestandardowych kształtach i wymiarach, mozaiki, cegiełki. Kolorystyka przechodzi od bieli, przez jasne i ciemne szarości, po beże i brązy. Dużą rolę odgrywają także naturalne motywy – np. żyłkowany kamień, drewno - oraz beton. Analizując dane badania można zaobserwować także zwrot ku mniej oczywistym rozwiązaniom i odważniejszym stylizacjom, np. z okładzinami ściennymi w postaci tapety – z botanicznymi motywami ożywiającymi przestrzeń.

#4 Praktyczne rozwiązania

2022 to rok funkcjonalnych rozwiązań. Świadczy o tym chociażby fakt, że praktyczny prysznic – w przeważającej części z odwodnieniem liniowym – został zainstalowany aż w blisko 60% łazienek. Układ pomieszczeń oraz warunki montażowe skłaniają architektów do sięgania także po niestandardowe rozwiązania. Dotyczy to m.in. stelaży podtynkowych. W 10% projektów zastosowano moduły niskie, które z powodzeniem mogą być montowane pod skosami czy oknami. Warto przyjrzeć się także sposobom zabudowy stelaża. Tu, oprócz tradycyjnej zabudowy z półką i szafką nad toaletą, pojawiają się także w formie słupka, są również łączone z blatem umywalki. Zapytani o szczególne rozwiązania, architekci wskazywali m.in. na montaż miski WC na płycie meblowej, dekoracyjne grzejniki czy lustra o różnych kształtach – także z podświetleniem LED.

Optymalna łazienka to nie tylko styl, jakość materiałów i profesjonalne wykonawstwo, ale również dostosowanie projektu pomieszczenia do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Z zebranych danych wynika, że największe wyzwania dla architektów generują techniczne uwarunkowania pomieszczeń łazienkowych, ich układ, a tym samym zachowanie pełnej funkcjonalności wnętrza przy ograniczonym metrażu. Dobór dedykowanych rozwiązań aranżacyjnych jest niezbędny i wynika z cech szczególnych, np. nietypowego układu czy konieczności zmiany instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Z badania przeprowadzonego przez markę TECE i pracownię KODO wynika, że łazienki stają się ważnymi pomieszczeniami w domu. Urządzając je stawiamy na sprawdzoną paletę i ponadczasowy styl. Chcemy mieszkać nowocześnie, przy czym nowoczesność kojarzona jest tu nie tylko z określonym kierunkiem w aranżacji, ale z funkcjonalnością i rozwiązaniami podnoszącymi komfort użytkowania. Do łazienki zapraszamy także naturę – doceniając jej rolę i kojący wpływ na zmysły.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.

Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.