Łazienka dla seniora – jak ją urządzić
Pamiętajmy, że przede wszystkim musi być komfortowa i bezpieczna. Zatem należy wyeliminować potencjalne zagrożenia związane z wiekiem i trudnościami w poruszaniu się.
Oto kilka zasad, którymi należy się kierować:
- Brak progów i nierówności na podłodze oraz zastosowanie antypoślizgowych płytek.
- Kabina prysznicowa z szerokim wejściem, wyposażona w drzwi przesuwne lub składane lub model typu Walk-in.
- Brodzik podpłytkowy lub niski z konglomeratu marmurowego o właściwościach antypoślizgowych.
- W strefie prysznica i w jego pobliżu pomocne akcesoria, takie jak poręcze, wieszaki oraz siedzisko, dostosowane do wzrostu użytkownika.
- Baterie z termostatem lub łatwą regulacją temperatury.
Odpowiednią kabinę prysznicową można zamówić w ramach programu „Na Miarę” marki Radaway. Może to być na przykład model z wejściem o szerokości 90 cm, co pasuje do wymiarów wózka inwalidzkiego. Kabina zawsze powinna być wykonana ze szkła bezpiecznego. www.radaway.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.