Belki dwuteowe to przyszłość nowoczesnych konstrukcji ścian, stropów i dachów

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Od litego drewna suchego są lżejsze o blisko połowę i aż o 90% bardziej stabilne wymiarowo. Lekkie i wytrzymałe na zginanie belki dwuteowe, stanowiące podstawę systemu konstrukcyjnego STEICO, pozwalają przykryć strop do dziewięciu metrów bez dodatkowych podpór.
Dlaczego warto zastąpić tradycyjne drewno konstrukcyjne belkami dwuteowymi? Ponieważ zachowując walory naturalnego surowca, budujemy z materiału o niezmiennych właściwościach i stałej wilgotności, który nie zmieni kształtu i wymiarów po zamontowaniu pozostałych warstw. Ma to zasadniczy wpływ na szczelność, a co za tym idzie na żywotność całej konstrukcji.
W zależności od przeznaczenia belki dwuteowe produkowane są w dwóch rodzajach: STEICOwall i STEICOjoist – mogą być stosowane jako krokwie, do wykonywania stropów i konstrukcji ścian szkieletowych. STEICOjoist wykorzystuje się do budowy dachu o najbardziej popularnej i najczęściej stosowanej na świecie konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, o długości krokwi nawet do 16 m. Taką konstrukcję dachu można zastosować zarówno na dachach dwuspadowych, płaskich, jak i stromych (nawet do ok. 70 stopni).
Lekkie, ale sztywne
Największą zaletą charakterystycznego dla belek przekroju dwuteowego jest połączenie bardzo dużej sztywności i wytrzymałości z bardzo małą wagą. Smukłe i wyjątkowo lekkie belki dwuteowe nawet przy znacznych rozpiętościach wyróżniają się bardzo niską masą własną. Powoduje to, iż konstrukcja więźby dachowej, stropów i ścian, a w rezultacie całego budynku, staje się znacznie lżejsza.
Lżejsze od suchego drewna litego o ok. 50% belki dwuteowe są łatwe w transporcie na plac budowy. Elementy produkowane są w długościach do 16 m, a ich ciężar wynosi od 2,4 kg/m (STEICOwall o wymiarach 45 × 160 mm) do 6,4 kg/m (STEICOjoist o wymiarach 90 × 400 mm).
Możliwość cięcia dwuteowników podstawowymi narzędziami do obróbki drewna skraca czas przygotowania i montażu całej konstrukcji. Belek nie trzeba impregnować. W ich przestrzeni można poprowadzić instalacje techniczne poprzez otwory wywiercone w środniku.
Bez mostków cieplnych
Belki STEICOwall i STEICOjoist są najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem dla konstrukcji ścian i dachów. Ich przekrój pozwala wyeliminować liniowy mostek termiczny, a to jak wiadomo przyczynia się do ograniczenia strat ciepła przez przegrody zewnętrzne. Zamieniając drewno lite lub klejone na belki dwuteowe, przy porównywalnych przekrojach, można uzyskać przynajmniej 40-procentową redukcję mostków cieplnych.
Ściana o szerokości 30 cm ze słupami z belek dwuteowych (60 × 300 mm) ma o 12% mniejszy współczynnik przenikania ciepła U niż ściana o takiej samej szerokości ze słupami z drewna litego (60 × 300 mm).
Nieduża grubość środnika, wykonanego z wytrzymałej, twardej płyty pilśniowej o zwiększonej odporności na wilgoć, pozwala również na jego właściwe zaizolowanie. Produkowane w wymiarach od 16 do 50 cm wysokości belki dwuteowe zapewniają odpowiednią powierzchnię do zaizolowania dachu i stropu, a nawet na skonstruowanie przegrody budynku energooszczędnego lub pasywnego, bez nadmiernego poszerzania przegrody i nie zwiększając jednocześnie w znaczny sposób kosztów konstrukcji.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.