Komunikaty PR

Bezpieczna i funkcjonalna – urządzamy łazienkę dla seniora

2022-09-28  |  14:00

Według danych GUS na koniec 2020 roku odsetek osób starszych w Polsce osiągnął poziom 25,6%. Z kolei prognozy mówią, że w roku 2030 i 2050 wyniesie on odpowiednio 30 i 40%. Wskaźniki te obrazują nowe wyzwania, przed jakimi staje rynek nieruchomości, projektanci wnętrz i producenci wyposażenia.

Strefa bezpieczeństwa

Podstawą projektu każdego wnętrza są potrzeby ich mieszkańców – w zakresie estetyki, funkcjonalności i komfortu użytkowania. W przypadku pomieszczeń sanitarnych, urządzanych z myślą o osobach starszych, na pierwszy plan wysuwają się także szczególne względy bezpieczeństwa. Brak barier, łatwy dostęp do sanitariatów, rozwiązania maksymalizujące samodzielne korzystanie z pomieszczenia i minimalizujące niebezpieczne sytuacje – to kluczowe kwestie wpisujące się w aranżację łazienki przyjaznej seniorom. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych.

Sprawdzonym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe typu walk-in. Wykonane są z przeszklonej ścianki montowanej bezpośrednio w posadzce - z odwodnieniem liniowym zamiast brodzika. Istotną zaletą jest w tym przypadku większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, progów i minimalny spadek w kierunku spływu. Pamiętajmy, że jeśli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć dodatkowo odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Warto wyposażyć ją także w specjalne siedzisko i poręcze, a zamiast standardowych płytek podłogowych wybrać te z antypoślizgową powierzchnią – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.

Zamiast kabiny możemy zdecydować się na wannę z otwieranymi drzwiczkami, a spośród armatury wybrać modele termostatyczne. Dzięki temu nie ma obawy, że ze słuchawki natrysku lub wylewki popłynie zbyt gorąca lub zimna woda. Przy umywalce możemy dodatkowo zamontować baterie bezdotykowe, których uruchomienie nie wymaga większego wysiłku.

W trosce o komfort

Wiedza o potrzebach osób starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności, z kolei właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki.

Warto rozważyć zastąpienie tradycyjnego stelaża WC modułem współpracującym z elektrycznym mechanizmem spłukującym, przystosowanym do zamocowania poręczy i uchwytów. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana manualnie lub elektronicznie - za pomocą przycisku montowanego na poręczy, w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Większą niezależność i samodzielność w korzystaniu z łazienki zapewni także toaleta z funkcją myjącą. Na rynku dostępne są modele bez przyłącza prądu, intuicyjne i łatwe w obsłudze, w przypadku których ciśnienie i temperatura wody regulowane są za pomocą dwóch, znajdujących się po bokach ceramiki pokręteł  – radzi ekspert TECE.

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zamontowana miska, umywalka oraz meble. Łazienka powinna być wyposażona także w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Praktyką jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki.

Funkcjonalność i estetyka

W aranżacji łazienki dla seniora dużą rolę odgrywają także kolory i odpowiednie oświetlenie. Intensywniejsze, kontrastujące barwy to dobry wybór, jeśli chodzi o kluczowe strefy czy elementy wyposażenia. Kolorystyka ma także istotne znaczenie dla dobrego samopoczucia - przestronne i przytulne wnętrza wpływają pozytywnie na nastrój. Warto zadbać również o odpowiednie doświetlenie stref aktywności, a tym samym o komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki. Mile widziane są również wszelkie rozwiązania, które nie wymagają wysiłku przy utrzymaniu czystości, np. szkło prysznicowe ze specjalną powłoką, profile prysznicowe z odpływem z funkcją samoczyszczącą.

Rozwój oferty rynkowej umożliwia projektowanie pomieszczeń sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób starszych – spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa i komfortu. Towarzyszy im nowoczesna estetyka i funkcjonalność sprzyjająca samodzielności seniorów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Męskie oblicze łazienki Biuro prasowe
2022-11-29 | 14:30

Męskie oblicze łazienki

To, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus, opisał już dawno w swej bestsellerowej książce John Gray. Różnice psychologiczne płci mają wpływ nie tylko na wzajemne
Dom Kamienna twarz łazienki – odkrywamy jej majestatyczny urok
2022-11-29 | 14:19

Kamienna twarz łazienki – odkrywamy jej majestatyczny urok

Kamień - i jego motyw - stał się w ostatnim czasie jednym z najchętniej wybieranych materiałów wykończenia pomieszczeń sanitarnych. Dowodzą tego efekty pracy architektów
Dom Z kroplą zieleni w tle. Metamorfoza mieszkania dla rodziny z kotem
2022-11-29 | 12:40

Z kroplą zieleni w tle. Metamorfoza mieszkania dla rodziny z kotem

Gdy we własnym M zaczyna brakować nam miejsca, nie musimy od razu kupować nowego, większego mieszkania. Czasem wystarczy zwykły remont, czy też zmiana jego układu funkcjonalnego. Najlepszym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Natalia Jakuła: Uwielbiam połączenie stylu sportowego i eleganckiego. Jest to bardzo kobiece, wygodne i nareszcie modne

Trenerka cieszy się, że zakładając teraz adidasy do sukienki czy też szpilki do legginsów, nie jest postrzegana jako ktoś, kto nie zna trendów i nie potrafi się dobrze ubrać. Wręcz przeciwnie – styl sportowy ma coraz więcej zwolenniczek i zwolenników. Ona czuje się w nim doskonale, ale to nie oznacza, że stroni od eleganckich, dopasowanych sukienek, które podkreślają jej sylwetkę. Natalia Jakuła przekonuje, że nienaganną figurę zawdzięcza regularnym ćwiczeniom i zdrowemu odżywianiu, choć jak przekonuje, nie potrafi też odmówić sobie bezy czy brownie.

Konsument

Ostatnie lata przyniosły wysyp start-upów sektora foodtech. Rozwój rynku napędza rosnąca świadomość konsumentów

Rynek foodtech może zanotować w najbliższych kilku latach ponad 50-proc. wzrost przychodów – przewidują analitycy. Innowacje w sektorze żywności kreują dziś przede wszystkim start-upy, których nie ma może na rynku dużo, ale w szybkim tempie ich przybywa. Zajmują się dziś m.in. wytwarzaniem roślinnych zamienników mięsa, po które konsumenci sięgają coraz chętniej, ale też upcyklingiem żywności i ograniczaniem marnotrawstwa. Są też obszary bardziej zaawansowane, takie jak mięso hodowane w laboratoriach czy druk 3D jedzenia. – Wiele osób myśli, że to może jakaś przemijająca moda, ja myślę, że to już zmiana, której nie da się zatrzymać – mówi Piotr Grabowski z foodtech.ac. Co istotne, podobnie podchodzą do tego inwestorzy, którzy chcą wspierać ten biznes.

IT i technologie

Znani muzycy stworzyli utwór oparty na dźwiękach natury. Specjalne urządzenia zebrały „muzykę” z Puszczy Białowieskiej

Fale elektromagnetyczne wytwarzane przez rośliny mogą stanowić akompaniament muzyczny. Dzięki specjalnemu urządzeniu impulsy zarejestrowane w Puszczy Białowieskiej zostały zamienione na dźwięki i dostarczone do studia produkcyjnego. Tam z udziałem wokalistki Pauliny Przybysz i znanego producenta muzycznego Baascha powstała piosenka, stanowiąca efekt czwartej edycji projektu Czarna Polana. – Sporym wyzwaniem było zbieranie autentycznych dźwięków, bo dużo łatwiej jednak jest te dźwięki wyprodukować w zaciszu studia czy kupić, ale dzięki temu w „Pulsie” natura faktycznie wybrzmiewa – podkreślają realizatorzy kampanii.