Komunikaty PR

Bezpieczna i funkcjonalna – urządzamy łazienkę dla seniora

2022-09-28  |  14:00

Według danych GUS na koniec 2020 roku odsetek osób starszych w Polsce osiągnął poziom 25,6%. Z kolei prognozy mówią, że w roku 2030 i 2050 wyniesie on odpowiednio 30 i 40%. Wskaźniki te obrazują nowe wyzwania, przed jakimi staje rynek nieruchomości, projektanci wnętrz i producenci wyposażenia.

Strefa bezpieczeństwa

Podstawą projektu każdego wnętrza są potrzeby ich mieszkańców – w zakresie estetyki, funkcjonalności i komfortu użytkowania. W przypadku pomieszczeń sanitarnych, urządzanych z myślą o osobach starszych, na pierwszy plan wysuwają się także szczególne względy bezpieczeństwa. Brak barier, łatwy dostęp do sanitariatów, rozwiązania maksymalizujące samodzielne korzystanie z pomieszczenia i minimalizujące niebezpieczne sytuacje – to kluczowe kwestie wpisujące się w aranżację łazienki przyjaznej seniorom. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych.

Sprawdzonym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe typu walk-in. Wykonane są z przeszklonej ścianki montowanej bezpośrednio w posadzce - z odwodnieniem liniowym zamiast brodzika. Istotną zaletą jest w tym przypadku większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, progów i minimalny spadek w kierunku spływu. Pamiętajmy, że jeśli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć dodatkowo odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Warto wyposażyć ją także w specjalne siedzisko i poręcze, a zamiast standardowych płytek podłogowych wybrać te z antypoślizgową powierzchnią – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.

Zamiast kabiny możemy zdecydować się na wannę z otwieranymi drzwiczkami, a spośród armatury wybrać modele termostatyczne. Dzięki temu nie ma obawy, że ze słuchawki natrysku lub wylewki popłynie zbyt gorąca lub zimna woda. Przy umywalce możemy dodatkowo zamontować baterie bezdotykowe, których uruchomienie nie wymaga większego wysiłku.

W trosce o komfort

Wiedza o potrzebach osób starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności, z kolei właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki.

Warto rozważyć zastąpienie tradycyjnego stelaża WC modułem współpracującym z elektrycznym mechanizmem spłukującym, przystosowanym do zamocowania poręczy i uchwytów. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana manualnie lub elektronicznie - za pomocą przycisku montowanego na poręczy, w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Większą niezależność i samodzielność w korzystaniu z łazienki zapewni także toaleta z funkcją myjącą. Na rynku dostępne są modele bez przyłącza prądu, intuicyjne i łatwe w obsłudze, w przypadku których ciśnienie i temperatura wody regulowane są za pomocą dwóch, znajdujących się po bokach ceramiki pokręteł  – radzi ekspert TECE.

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zamontowana miska, umywalka oraz meble. Łazienka powinna być wyposażona także w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Praktyką jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki.

Funkcjonalność i estetyka

W aranżacji łazienki dla seniora dużą rolę odgrywają także kolory i odpowiednie oświetlenie. Intensywniejsze, kontrastujące barwy to dobry wybór, jeśli chodzi o kluczowe strefy czy elementy wyposażenia. Kolorystyka ma także istotne znaczenie dla dobrego samopoczucia - przestronne i przytulne wnętrza wpływają pozytywnie na nastrój. Warto zadbać również o odpowiednie doświetlenie stref aktywności, a tym samym o komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki. Mile widziane są również wszelkie rozwiązania, które nie wymagają wysiłku przy utrzymaniu czystości, np. szkło prysznicowe ze specjalną powłoką, profile prysznicowe z odpływem z funkcją samoczyszczącą.

Rozwój oferty rynkowej umożliwia projektowanie pomieszczeń sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób starszych – spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa i komfortu. Towarzyszy im nowoczesna estetyka i funkcjonalność sprzyjająca samodzielności seniorów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom NOWA KOLEKCJA BOCONCEPT Biuro prasowe
2024-09-20 | 13:50

NOWA KOLEKCJA BOCONCEPT

Co by było, gdyby jeden element mógł całkowicie odmienić przestrzeń, a nawet sposób, w jaki jej używasz? W nowej kolekcji na sezon jesień-zima 2024 BoConcept stawia na wyraziste
Dom Wnętrza wypełnione ciepłem
2024-09-19 | 12:00

Wnętrza wypełnione ciepłem

Schyłek lata zachwyca ciepłem barw. Słońce znikające za horyzontem każdego dnia maluje niebo pięknymi odcieniami złota, pomarańczy i czerwieni, niosąc ze sobą niebywały spokój i
Dom Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk
2024-09-19 | 10:00

Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

Przed nami kolejna edycja ekskluzywnych targów branżowych ARCHITECT@WORK, skierowanych do architektów i projektantów. Podczas nich, w dniach 25 i 26 września 2024 roku w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Spełniłem swoje marzenie i uczę młodzież w szkole. To zawód niedoceniany na bardzo wielu płaszczyznach

Gospodarz „Dzień Dobry TVN” spełnia się także w zawodzie nauczyciela. W jednym z warszawskich liceów prowadzi lekcje wiedzy o społeczeństwie, ale nie w tradycyjnej odsłonie. W jego autorskim programie jest bowiem sporo elementów dziennikarskich. Krzysztof Skórzyński zauważa, że pedagodzy nie są odpowiednio wynagradzani. Dodatkowo prestiż zawodu nauczyciela jest teraz przerażająco niski, a tym samym spada satysfakcja z jego wykonywania.

Problemy społeczne

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Zdrowiu reprodukcyjnemu wciąż poświęca się za mało uwagi w debacie o dzietności i polityce rodzinnej

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci, czyli najmniej od II wojny światowej. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze. W pierwszej połowie 2024 roku zarejestrowano ok. 126,5 tys. urodzeń, czyli o blisko 12,5 tys. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych GUS. W kwestii zastępowalności pokoleń na znaczeniu zyskuje problematyka zdrowia reprodukcyjnego. WHO uważa problemy z płodnością kobiet i mężczyzn za istotny problem zdrowotny. – To temat, który w ogóle nie jest podejmowany – ocenia prof. dr hab. Elżbieta Gołata, przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN. – Nie tylko zdrowie reprodukcyjne, ale w ogóle stan zdrowia ludności to jedno z najważniejszych wyzwań demograficznych i społecznych.