Bezpieczna i funkcjonalna – urządzamy łazienkę dla seniora
Według danych GUS na koniec 2020 roku odsetek osób starszych w Polsce osiągnął poziom 25,6%. Z kolei prognozy mówią, że w roku 2030 i 2050 wyniesie on odpowiednio 30 i 40%. Wskaźniki te obrazują nowe wyzwania, przed jakimi staje rynek nieruchomości, projektanci wnętrz i producenci wyposażenia.
Strefa bezpieczeństwa
Podstawą projektu każdego wnętrza są potrzeby ich mieszkańców – w zakresie estetyki, funkcjonalności i komfortu użytkowania. W przypadku pomieszczeń sanitarnych, urządzanych z myślą o osobach starszych, na pierwszy plan wysuwają się także szczególne względy bezpieczeństwa. Brak barier, łatwy dostęp do sanitariatów, rozwiązania maksymalizujące samodzielne korzystanie z pomieszczenia i minimalizujące niebezpieczne sytuacje – to kluczowe kwestie wpisujące się w aranżację łazienki przyjaznej seniorom. Dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni oraz doborem urządzeń sanitarnych.
Sprawdzonym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe typu walk-in. Wykonane są z przeszklonej ścianki montowanej bezpośrednio w posadzce - z odwodnieniem liniowym zamiast brodzika. Istotną zaletą jest w tym przypadku większa powierzchnia użytkowa, zrównany z płaszczyzną podłogi odpływ stanowiska prysznicowego, brak drzwi, progów i minimalny spadek w kierunku spływu. Pamiętajmy, że jeśli użytkownik porusza się na wózku, kabina musi mieć dodatkowo odpowiednie, nieograniczające swobodę ruchów wymiary. Warto wyposażyć ją także w specjalne siedzisko i poręcze, a zamiast standardowych płytek podłogowych wybrać te z antypoślizgową powierzchnią – radzi Aleksandra Drozdalska z firmy TECE.
Zamiast kabiny możemy zdecydować się na wannę z otwieranymi drzwiczkami, a spośród armatury wybrać modele termostatyczne. Dzięki temu nie ma obawy, że ze słuchawki natrysku lub wylewki popłynie zbyt gorąca lub zimna woda. Przy umywalce możemy dodatkowo zamontować baterie bezdotykowe, których uruchomienie nie wymaga większego wysiłku.
W trosce o komfort
Wiedza o potrzebach osób starszych pozwala zaprojektować pomieszczenie sanitarne o szerokiej dostępności i wysokiej funkcjonalności, z kolei właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki.
Warto rozważyć zastąpienie tradycyjnego stelaża WC modułem współpracującym z elektrycznym mechanizmem spłukującym, przystosowanym do zamocowania poręczy i uchwytów. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana manualnie lub elektronicznie - za pomocą przycisku montowanego na poręczy, w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Większą niezależność i samodzielność w korzystaniu z łazienki zapewni także toaleta z funkcją myjącą. Na rynku dostępne są modele bez przyłącza prądu, intuicyjne i łatwe w obsłudze, w przypadku których ciśnienie i temperatura wody regulowane są za pomocą dwóch, znajdujących się po bokach ceramiki pokręteł – radzi ekspert TECE.
Niezwykle ważną kwestią jest wysokość, na jakiej zostanie zamontowana miska, umywalka oraz meble. Łazienka powinna być wyposażona także w poręcze stałe, uchylne lub nakładane, które służą do podciągania i asekuracji. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Praktyką jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki.
Funkcjonalność i estetyka
W aranżacji łazienki dla seniora dużą rolę odgrywają także kolory i odpowiednie oświetlenie. Intensywniejsze, kontrastujące barwy to dobry wybór, jeśli chodzi o kluczowe strefy czy elementy wyposażenia. Kolorystyka ma także istotne znaczenie dla dobrego samopoczucia - przestronne i przytulne wnętrza wpływają pozytywnie na nastrój. Warto zadbać również o odpowiednie doświetlenie stref aktywności, a tym samym o komfort i bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki. Mile widziane są również wszelkie rozwiązania, które nie wymagają wysiłku przy utrzymaniu czystości, np. szkło prysznicowe ze specjalną powłoką, profile prysznicowe z odpływem z funkcją samoczyszczącą.
Rozwój oferty rynkowej umożliwia projektowanie pomieszczeń sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób starszych – spełniających wysokie standardy bezpieczeństwa i komfortu. Towarzyszy im nowoczesna estetyka i funkcjonalność sprzyjająca samodzielności seniorów.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.