Biophilic design – wiosna w łazience!
Im cieplej jest na zewnątrz, tym bardziej wzrasta nasza potrzeba naturalnego światła
i kontaktu z naturą. Oto idealny moment, by sięgnąć po nowe inspiracje, które zmienią łazienkę w ostoję czystego powietrza i kojących doznań. Biophilic design może nam w tym pomóc. Po pierwsze, badania wskazują, że wiele roślin doniczkowych ma właściwości pochłaniania i rozkładania toksycznych substancji z powietrza. Po drugie, kontakt z nimi uspokaja i wycisza. A po trzecie wreszcie, czy kwiaty nie są najpiękniejszą ozdobą?
Czym jest biophilic design?
Biophilic design to silna potrzeba wytchnienia od codziennego pędu. Zapewnienia ciału
i zmysłom ukojenia od setek bodźców i komunikatów. Zurbanizowany świat ma swoje zalety, ale pozbawia nas bezpośredniego kontaktu z przyrodą. I tu z pomocą przychodzi biophilic design, który upowszechnił w latach 80. ubiegłego wieku biolog Edward O. Wilson. Wskazywał on na biologiczną więź łączącą człowieka z naturalnym środowiskiem. Niezbędnym, abyśmy mogli żyć w harmonii ze sobą. Dzisiaj, kiedy jeszcze bardziej chcemy, by dom był dla nas miejscem spokoju i wypoczynku, doceniamy to w dwójnasób. A rośliny, które są bazą biophilic design, możemy ustawić w każdym pomieszczeniu. Nawet w łazience. Są takie gatunki, które nie boją się nadmiernej wilgoci, jak paproć czy zielistka Sternberga. Jak i takie, które nie potrzebują naturalnego światła, np. zamiokulkas zamiolistny o pięknych, dekoracyjnych liściach.
Łazienka w naturalnej aurze?
– Chcąc zaaranżować łazienkę w oparciu o trend biophilic design, zadbajmy o naturalne tło dla wybranych roślin. Same w sobie już zdobią przestrzeń i nie potrzebują nadmiernej ilości dodatków. Naturalne materiały, takie jak kamień i drewno będą idealne – mówi Hanna Błaszak, ekspert Radaway. Kolory ziemi sprawią dodatkowo, że łazienka stanie
się przestrzenią kojącą zmysły. Uspokoją i pozwolą oderwać się od codzienności.
Do tego proste formy mebli. Szklana, minimalistyczna kabina prysznicowa, drewniane szafki zlewające się z tłem ścian i umywalka o lekko zaoblonych kształtach. Do tego półki i stojaki
na rośliny doniczkowe. Jeśli lubimy styl industrialny, możemy wybrać kabinę z nadrukiem czarnych szprosów. Do nich dopasujmy geometrią i kolorem stojaki na rośliny. Komfortowe modele o różnej wielkości i sposobie montażu podpowiada marka Radaway. Polski producent ma w ofercie również kabiny zamawiane na wymiar. Takie najlepiej sprawdzą się
w nietypowych, trudnych łazienkach. A style, w których kwiaty w łazience rozkwitną najpiękniej to z pewnością skandynawski, minimalistyczny lub klasyczny. Skutecznie też ocieplą wnętrze loftowe.
– Wprost stworzony dla biophilic design jest japandi. To połączenie stylu japońskiego z hygge. Umiłowanie harmonii, minimalistycznych form i porządku, do którego pasują proste, szklane kabiny prysznicowe – mówi Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.
Co, jeśli brakuje naturalnego światła?
Co możemy zrobić w sytuacji, gdy tęsknimy za naturą, jednak nie chcemy narażać kwiatów doniczkowych na zmarnowanie lub nasza łazienka nie ma okna? Wprowadźmy motywy roślinne do wnętrza inaczej! Producent kabin i brodzików prysznicowych Radaway oferuje możliwość wygrawerowania na szkle wzoru bluszczu lub wysokich traw czy też nadrukowania w kolorze motywu przeskalowanych liści. Takie motywy zaczerpnięte ze świata flory zdecydowanie ożywią wnętrze łazienki i wprowadzą do niej przyjemną atmosferę. www.radaway.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.