Błędy podczas termoizolacji domu – jak ich uniknąć?
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Docieplenie domu to kluczowy i niezbędny etap nie tylko budowy nowych obiektów, ale i modernizacji już istniejących. To rozwiązanie jednocześnie i oszczędne i ekologiczne. Zbyt dużo jest zatem do stracenia, by pozwolić sobie na niedociągnięcia i wady izolacji.
Dzięki warstwie termoizolacji dom potrzebuje mniej energii do ogrzania pomieszczeń, zatem w konsekwencji po pierwsze mniej za nią płacimy (tu kryje się oszczędność), a po drugie mniejsze jest zużycie tzw. nośników energii, do których należą zarówno paliwa kopalne, jak i źródła odnawialne (OZE). Wymiar ekologiczny związany jest z jednoczesnym zmniejszeniem produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych i zwiększaniem udziału źródeł odnawialnych. Jednak póki co - jak wynika z danych GUS - Polska pozyskuje tylko nieco ponad 16 proc. energii z OZE, dlatego rola termoizolacji, dzięki której budownictwo zużywa mniej energii, jest nie do przecenienia.
„Obecnie - bez odpowiedniej termoizolacji - nie jest możliwe spełnienie norm budowlanych w części, w której odnoszą się do zapotrzebowania budynków na energię. Trzeba pamiętać, że musimy przestrzegać obowiązujących warunków technicznych, tzw. WT2021, gdy rozpoczynamy budowę nowego domu i gdy podejmujemy się modernizacji” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian.
Planuj, nie zmieniaj
Błędy, jeśli chodzi o termoizolację, mogą zdarzyć się i na etapie planowania, i na etapie wykonania. Pierwszym zaś grzechem, i to grzechem nie do wybaczenia, jest brak projektu docieplenia. Taki dokument musi uwzględniać konkretne wymagania danego budynku (np. wielkość okien czy usytuowanie względem stron świata), a także przesądza o tym, czym i jak budynek będzie ocieplony. Różne części domu wymagają odpowiednich rodzajów płyt styropianowych. Nawet najlepszy materiał np. pasywny styropian Passive λ Pro 31 powinien ustąpić miejsca płytom o podwyższonej odporności na wilgoć w przypadku fundamentów i piwnic czy styropianowi podkładowemu w przypadku stropów.
Przy nowo budowanych domach brak projektu termoizolacji raczej nie powinien się zdarzyć. Muszą jednak o nim pamiętać osoby, które modernizują istniejący dom. Izolacji nie można robić na „czuja”. Podstawą projektu powinien być tzw. audyt energetyczny, który pokaże słabe punkty budynku, czyli miejsca skąd ciepło nadmiernie ucieka.
Źle skończą się także zmiany projektu na etapie wykonania bez konsultacji z autorem. Nawet niewielkie ingerencje (np. wybór innego materiału wykończeniowego) mogą mieć w konsekwencji wpływ na trwałość całości robót.
Dobra robota
Wybór sprawdzonej ekipy budowlanej w dużej mierze przesądzi o efektywności termoizolacji. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie wizyt na placu budowy. „Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że styropian jako materiał wrażliwy na światło słoneczne musi być transportowany oraz przechowywany w fabrycznych opakowaniach. Jeśli planujemy roboty na lato, trzeba zadbać o specjalne konstrukcje zasłaniające elewację. Istotne jest także zaplanowanie robót wykończeniowych w krótkim czasie po położeniu warstwy izolacyjnej. Chodzi o to, by ułożony już styropian nie był wystawiony na działanie słońca” - wymienia Dariusz Pruszkowski.
Jeśli zaś chodzi o same roboty, złota zasada, która nie dotyczy tylko układania izolacji termicznej, brzmi: podłoże musi być oczyszczone i wyrównane. Bez tego nie ma szans na to, by warstwa izolacji trzymała się dobrze i długo. Innymi częstymi błędami są: nieprzestrzeganie kolejności robót (właściwa kolejność to: najpierw warstwa kleju, potem zatopienie w nim siatki wzmacniającej), niechlujne gruntowanie albo nakładanie kleju, czy wybór niepasujących do siebie materiałów (na całość termoizolacji zazwyczaj składa się system produktów, które „współpracują ze sobą”).
Trzeba też pamiętać, że styropian stosowany do izolacji ma formę płyt, znaczenie ma zatem, jak będą się one łączyć. Nie można dopuścić do tego, by powstawały długie szczeliny, bo to osłabi skuteczność termoizolacji. Płyty muszą zawsze być układane „na mijankę”.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.