Komunikaty PR

Błędy podczas termoizolacji domu – jak ich uniknąć?

2022-01-20  |  11:08
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Docieplenie domu to kluczowy i niezbędny etap nie tylko budowy nowych obiektów, ale i modernizacji już istniejących. To rozwiązanie jednocześnie i oszczędne i ekologiczne. Zbyt dużo jest zatem do stracenia, by pozwolić sobie na niedociągnięcia i wady izolacji.

Dzięki warstwie termoizolacji dom potrzebuje mniej energii do ogrzania pomieszczeń, zatem w konsekwencji po pierwsze mniej za nią płacimy (tu kryje się oszczędność), a po drugie mniejsze jest zużycie tzw. nośników energii, do których należą zarówno paliwa kopalne, jak i źródła odnawialne (OZE). Wymiar ekologiczny związany jest z jednoczesnym zmniejszeniem produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych i zwiększaniem udziału źródeł odnawialnych. Jednak póki co - jak wynika z danych GUS - Polska pozyskuje tylko nieco ponad 16 proc. energii z OZE, dlatego rola termoizolacji, dzięki której budownictwo zużywa mniej energii, jest nie do przecenienia.

Obecnie - bez odpowiedniej termoizolacji - nie jest możliwe spełnienie norm budowlanych w części, w której odnoszą się do zapotrzebowania budynków na energię. Trzeba pamiętać, że musimy przestrzegać obowiązujących warunków technicznych, tzw. WT2021, gdy rozpoczynamy budowę nowego domu i gdy podejmujemy się modernizacji” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian.

Planuj, nie zmieniaj

Błędy, jeśli chodzi o termoizolację, mogą zdarzyć się i na etapie planowania, i na etapie wykonania. Pierwszym zaś grzechem, i to grzechem nie do wybaczenia, jest brak projektu docieplenia. Taki dokument musi uwzględniać konkretne wymagania danego budynku (np. wielkość okien czy usytuowanie względem stron świata), a także przesądza o tym, czym i jak budynek będzie ocieplony. Różne części domu wymagają odpowiednich rodzajów płyt styropianowych. Nawet najlepszy materiał np. pasywny styropian Passive λ Pro 31 powinien ustąpić miejsca płytom o podwyższonej odporności na wilgoć w przypadku fundamentów i piwnic czy styropianowi podkładowemu w przypadku stropów.

Przy nowo budowanych domach brak projektu termoizolacji raczej nie powinien się zdarzyć. Muszą jednak o nim pamiętać osoby, które modernizują istniejący dom. Izolacji nie można robić na „czuja”. Podstawą projektu powinien być tzw. audyt energetyczny, który pokaże słabe punkty budynku, czyli miejsca skąd ciepło nadmiernie ucieka.

Źle skończą się także zmiany projektu na etapie wykonania bez konsultacji z autorem. Nawet niewielkie ingerencje (np. wybór innego materiału wykończeniowego) mogą mieć w konsekwencji wpływ na trwałość całości robót.

Dobra robota

Wybór sprawdzonej ekipy budowlanej w dużej mierze przesądzi o efektywności termoizolacji. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie wizyt na placu budowy. „Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że styropian jako materiał wrażliwy na światło słoneczne musi być transportowany oraz przechowywany w fabrycznych opakowaniach. Jeśli planujemy roboty na lato, trzeba zadbać o specjalne konstrukcje zasłaniające elewację. Istotne jest także zaplanowanie robót wykończeniowych w krótkim czasie po położeniu warstwy izolacyjnej. Chodzi o to, by ułożony już styropian nie był wystawiony na działanie słońca” - wymienia Dariusz Pruszkowski.

Jeśli zaś chodzi o same roboty, złota zasada, która nie dotyczy tylko układania izolacji termicznej, brzmi: podłoże musi być oczyszczone i wyrównane. Bez tego nie ma szans na to, by warstwa izolacji trzymała się dobrze i długo. Innymi częstymi błędami są: nieprzestrzeganie kolejności robót (właściwa kolejność to: najpierw warstwa kleju, potem zatopienie w nim siatki wzmacniającej), niechlujne gruntowanie albo nakładanie kleju, czy wybór niepasujących do siebie materiałów (na całość termoizolacji zazwyczaj składa się system produktów, które „współpracują ze sobą”).

Trzeba też pamiętać, że styropian stosowany do izolacji ma formę płyt, znaczenie ma zatem, jak będą się one łączyć. Nie można dopuścić do tego, by powstawały długie szczeliny, bo to osłabi skuteczność termoizolacji. Płyty muszą zawsze być układane „na mijankę”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie Biuro prasowe
2022-05-26 | 12:50

Trendy kuchenne 2022: odważne kolory, pomysłowe przechowywanie

Przy próbach omówienia dominujących tendencji w urządzaniu wnętrz kuchennych, należy pamiętać, by odróżniać sezonowe mody od trendów. Te pierwsze pojawiają
Dom Samsung Bespoke – lodówka na lata w promocji ze zwrotem na konto
2022-05-25 | 16:30

Samsung Bespoke – lodówka na lata w promocji ze zwrotem na konto

Szukając idealnej lodówki bierzemy pod uwagę przede wszystkim jej funkcje, pojemność, klasę energetyczną oraz wygląd. Jednak urządzenie, które jest dla nas odpowiednie na
Dom Udany eksperyment: Laboratorium Interprint na Łódź Design Festival
2022-05-25 | 16:00

Udany eksperyment: Laboratorium Interprint na Łódź Design Festival

Właśnie zakończył się Łódź Design Festival. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem - “Re:generacja” i miała skłonić do refleksji nad kierunkiem, który

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Natalia Gryglewska: W grudniu prawdopodobnie będę reprezentowała nasz kraj w kolejnym konkursie Miss Świata

Z racji dzierżonego tytułu Natalia Gryglewska bierze udział w różnych projektach zawodowych, kampaniach reklamowych, akcjach społecznych i imprezach branżowych. 27 maja we Włocławku odbędzie się finał Miss Polonia 2021/2022, podczas którego przekaże ona bursztynową koronę swojej następczyni, a sama z kolei zacznie przygotowania do udziału w wyborach Miss Świata, które prawdopodobnie odbędą się w tym roku już po raz drugi. Jeśli chodzi o czas wolny, to modelka najchętniej spędza go aktywnie, bo jak przyznaje – sport odgrywa bardzo ważną rolę w jej życiu.

 

Teatr

Ewa Ziętek: Mam wrażenie, że teraz do teatru przychodzi mniej ludzi. Z powodu wojny i drożyzny w sklepach liczą każdy grosz

Aktorka zauważa, że frekwencja w teatrach znów jest sporo mniejsza. I choć nie ma już obostrzeń związanych z pandemią, to nastroje społeczne pogorszyła wojna, która toczy się w Ukrainie, i wysoka inflacja. Ludzie mają więc kolejne powody do obaw i niepokoju, muszą także liczyć każdy grosz.

Seriale

Joanna Trzepiecińska: Rola Alutki przyniosła mi wielką sympatię publiczności. „Rodzina zastępcza” to był znakomity serial

Kilkanaście lat temu aktorka jako Alutka podbiła serca wielu osób i zdobyła dużą popularność. To było dla niej niezwykle miłe doświadczenie i również dziś nie kryje satysfakcji z tego, że jej bohaterka z „Rodziny zastępczej” tak zapadła widzom w pamięci. Zdaniem Joanny Trzepiecińskiej ten serial śmiało można nazwać kultowym, bo ogląda go już kolejne pokolenie, a on nadal – między innymi dzięki świetnemu scenariuszowi – nie traci na aktualności.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu