Komunikaty PR

Ciepło od stóp – rozważamy instalację ogrzewania podłogowego

2020-10-13  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania TECEfloor ( 3.63 MB )

Do niedawna najpopularniejszym elementem grzewczym w naszych domach były tradycyjne grzejniki. Jednak z czasem ustąpiły miejsca alternatywnym systemom, takim jak wodne ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego – korzyści wynikających z tego rozwiązania jest wiele – począwszy od ekonomicznych, po aranżacyjne i zdrowotne.

To się opłaca

Popularność ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z jego licznych zalet. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet 11-12%. Po drugie – pionowy rozkład temperatury, charakterystyczny dla tego ogrzewania, jest pozytywny dla człowieka – większe ciepło odczuwane jest na stopach, a mniejsze w okolicach głowy. Istotna jest również zmiana cyrkulacji. Czyste, wolne od kurzu, o odpowiednim stopniu nawilgocenia powietrze jest korzystne dla alergików – wyjaśnia Maciej Furdykoń, ekspert marki TECE.

Nie bez znaczenia jest również wpływ systemu na estetykę wnętrz. Wszystko jest ukryte pod posadzką, a brak grzejników zwiększa możliwości aranżacyjne pomieszczenia – łatwiej zatem o zagospodarowanie przestrzeni, np. pod oknami.

Wiedza od podstaw

Przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe. Kotły na paliwa stałe mogą być stosowane, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, np. kotły retortowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem.

Do budowy instalacji najczęściej stosowane są rury z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw. PE-RT. To one cieszą się obecnie największa popularnością, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych. Błędne jest założenie, że podłogówkę można zakładać tylko w nowo powstających budynkach. Na rynku istnieją takie rozwiązania, jak system płytowy do zabudowy suchej, który sprawdzi się także w modernizowanych pomieszczeniach – dodaje Maciej Furdykoń.

W rękach fachowców

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Istotne jest to, aby wykonanie projektu instalacji powierzyć osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia w zakresie ogrzewania podłogowego. Tylko wtedy mamy pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie aspekty gwarantujące komfort użytkowania, nie pojawią się także zbędne i nieprzewidziane koszty.

Odpowiedni dobór temperatury posadzki pozwoli określić właściwy rozstaw rur grzewczych. Zapotrzebowania na ciepło powinno być obliczone dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Zależy ono m.in. od ilości przegród chłodzących czy wielkości stolarki okiennej. Należy unikać przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń. Pamiętajmy także, że oddawanie ciepła zależy od rodzaju wykładziny podłogowej. Płytki ceramiczne, kamień, różne rodzaje drewna mają inne właściwości. Istotny jest również prawidłowy dobór termostatu oraz izolacji termicznej posadzki – radzi ekspert TECE.

Tylko doświadczony wykonawca jest w stanie zaprojektować w pełni funkcjonalny system ogrzewania podłogowego. Samodzielne realizowanie prac może skutkować wieloma uchybieniami, których usunięcie będzie nie tylko trudne, ale także bardzo kosztowne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024 Biuro prasowe
2024-07-09 | 11:00

Purmo – Konsumencki Lider Jakości 2024

Firma Purmo znalazła się wśród laureatów w ogólnopolskim badaniu konsumenckim zdobywając Konsumencki Lider Jakości 2024 w kategorii „Grzejniki”. Badanie
Dom Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit
2024-07-08 | 16:25

Niemal 50 lat nowej definicji czystości dzięki toaletom myjącym Geberit

Choć Europa wciąż zdominowana jest przez lata używania mało ekologicznego papieru toaletowego, z pomocą przychodzą zrywające z tradycją toalety myjące. Kiedy Geberit wprowadził na rynek
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.

Media i PR

Wydawcy polskich mediów liczą na zmiany w przyjętej przez Sejm nowelizacji prawa autorskiego. Ruszają kolejne rozmowy z rządem

Polskie media apelują do polityków o zmiany w treści przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy, które po trzech latach opóźnienia wdrażają unijną dyrektywę Digital Single Market, dają teoretycznie wydawcom i dziennikarzom prawo do uzyskiwania wynagrodzeń od tzw. big techów za korzystanie z ich utworów. W praktyce może być to jednak trudne do wyegzekwowania. Dlatego media domagają się wzmocnienia pozycji wydawców.  Tym bardziej że obie strony muszą same wynegocjować te wynagrodzenia. – Chcemy mechanizmu, który gwarantuje nam, że w przypadku przedłużania się negocjacji z big techami, wkroczy organ rządowy – tłumaczy Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą, że niezbędne poprawki pojawią się na etapie prac w Senacie.

Psychologia

Luna: W moim życiu jest więcej momentów zwątpienia i bezradności niż szczęścia i ekscytacji. Tylko tego nie pokazuję na Instagramie

Wokalistka chce, by jej pierwszy singiel zaprezentowany po Eurowizji był symbolem wewnętrznego odrodzenia, nowego początku i nadziei, bo choć życie pełne jest upadków, to najważniejsze jest, by z każdej porażki wyciągnąć odpowiednie wnioski, zawsze walczyć o swoje szczęście i odnaleźć w sobie siłę do działania. „Alive” to pełne emocji, intymne wyznanie Luny, ukazujące jej wewnętrzną walkę z wątpliwościami i przytłaczającymi myślami. Utwór opowiada o stanie zawieszenia między dwoma światami – rzeczywistym, pełnym wyzwań i wyimaginowanym, gdzie można znaleźć chwilowe ukojenie.