Komunikaty PR

Ciepło od stóp – rozważamy instalację ogrzewania podłogowego

2020-10-13  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania TECEfloor ( 3.63 MB )

Do niedawna najpopularniejszym elementem grzewczym w naszych domach były tradycyjne grzejniki. Jednak z czasem ustąpiły miejsca alternatywnym systemom, takim jak wodne ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego – korzyści wynikających z tego rozwiązania jest wiele – począwszy od ekonomicznych, po aranżacyjne i zdrowotne.

To się opłaca

Popularność ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z jego licznych zalet. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet 11-12%. Po drugie – pionowy rozkład temperatury, charakterystyczny dla tego ogrzewania, jest pozytywny dla człowieka – większe ciepło odczuwane jest na stopach, a mniejsze w okolicach głowy. Istotna jest również zmiana cyrkulacji. Czyste, wolne od kurzu, o odpowiednim stopniu nawilgocenia powietrze jest korzystne dla alergików – wyjaśnia Maciej Furdykoń, ekspert marki TECE.

Nie bez znaczenia jest również wpływ systemu na estetykę wnętrz. Wszystko jest ukryte pod posadzką, a brak grzejników zwiększa możliwości aranżacyjne pomieszczenia – łatwiej zatem o zagospodarowanie przestrzeni, np. pod oknami.

Wiedza od podstaw

Przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe. Kotły na paliwa stałe mogą być stosowane, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, np. kotły retortowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem.

Do budowy instalacji najczęściej stosowane są rury z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw. PE-RT. To one cieszą się obecnie największa popularnością, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych. Błędne jest założenie, że podłogówkę można zakładać tylko w nowo powstających budynkach. Na rynku istnieją takie rozwiązania, jak system płytowy do zabudowy suchej, który sprawdzi się także w modernizowanych pomieszczeniach – dodaje Maciej Furdykoń.

W rękach fachowców

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Istotne jest to, aby wykonanie projektu instalacji powierzyć osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia w zakresie ogrzewania podłogowego. Tylko wtedy mamy pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie aspekty gwarantujące komfort użytkowania, nie pojawią się także zbędne i nieprzewidziane koszty.

Odpowiedni dobór temperatury posadzki pozwoli określić właściwy rozstaw rur grzewczych. Zapotrzebowania na ciepło powinno być obliczone dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Zależy ono m.in. od ilości przegród chłodzących czy wielkości stolarki okiennej. Należy unikać przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń. Pamiętajmy także, że oddawanie ciepła zależy od rodzaju wykładziny podłogowej. Płytki ceramiczne, kamień, różne rodzaje drewna mają inne właściwości. Istotny jest również prawidłowy dobór termostatu oraz izolacji termicznej posadzki – radzi ekspert TECE.

Tylko doświadczony wykonawca jest w stanie zaprojektować w pełni funkcjonalny system ogrzewania podłogowego. Samodzielne realizowanie prac może skutkować wieloma uchybieniami, których usunięcie będzie nie tylko trudne, ale także bardzo kosztowne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Zadbana nawierzchnia dekoruje przestrzeń wokół domu Biuro prasowe
2024-05-16 | 13:00

Zadbana nawierzchnia dekoruje przestrzeń wokół domu

Podjazdy, patia czy wykonane z kostek brukowych ścieżki to nieodłączny element przydomowego krajobrazu. Pełnią nie tylko ważne funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne. Dlatego ważne jest
Dom Potrójny must have 2024 dla Bizzarto
2024-05-15 | 10:00

Potrójny must have 2024 dla Bizzarto

Wspaniałe wieści! Rada Ekspertów Łódź Design Festival przyznała prestiżowy znak jakości must have aż trzem nowościom w ofercie Bizzarto. Znakomite meble, których
Dom Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano
2024-05-14 | 15:00

Romans rzemiosła i współczesności: Paged na Salone del Mobile.Milano

Stoisko Paged jest już stałym elementem targowej mapy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku marka zaprezentowała się po raz 42. Tym razem - poza nawiązaniem do klasycznych thonetowskich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.