Komunikaty PR

Co najpierw: instalacje, podjazd czy ogrodzenie – jak zaplanować kolejność prac

2021-08-06  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Budowa domu wreszcie zakończona, teraz możesz zająć się organizacją ogrodu wokół niego. Oczami wyobraźni już widzisz, jak tu będzie pięknie. Nie jest to jednak wcale mała inwestycja, dlatego warto ją rozsądnie etapować. Właściwa kolejność prac i konsultacje z fachowcami pozwolą uniknąć niszczenia wcześniej wykonanych elementów i niepotrzebnych kosztów. Od czego zacząć? 

Choć wykańczając teren wokół domu, nie trzeba robić wszystkiego od razu, dobrze jest już na początku całość przemyśleć i zaplanować. Jakie będzie ogrodzenie, gdzie znajdzie się wjazd na posesję i podjazd do garażu, jak będą przebiegać ścieżki, czego potrzebujesz w strefie wypoczynkowej, którą część działki przeznaczysz na trawnik, ozdobne rabaty lub warzywniak, czy chcesz zbudować altanę lub oczko wodne? Najprościej prace koncepcyjne jest zlecić specjaliście od architektury krajobrazu, który przygotuje kompleksowy, profesjonalny projekt całego ogrodu. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na usługi projektanta, warto samodzielnie rozplanować zagospodarowanie całej posesji. Dobrze jest przynajmniej schematycznie rozrysować sobie wszystko na kartce papieru. Gdy wiesz już, co chcesz mieć na swoim podwórku, zastanów się, w jakiej kolejności najlepiej to zrealizować.

Sprzątamy i wyrównujemy teren

Po zakończeniu budowy często działka bardziej przypomina tereny wykopalisk niż przydomowe podwórko. Zanim więc będzie można rozpocząć jakiekolwiek prace aranżacyjne, zwykle trzeba uprzątnąć teren, wywieźć gruz, odpadki z materiałów budowlanych, a także wykarczować niepotrzebne drzewa i krzewy oraz rozebrać stare obiekty, jeśli takie znajdują się w obrębie naszej posesji. Na tym etapie warto też wykonać wszystkie poważniejsze prace ziemne – nie tylko wyrównać teren, ale też stworzyć wzniesienia pod skalniaki czy wykopać dół pod basen czy oczko wodne. Niekiedy wymaga to użycia ciężkiego sprzętu, dobrze jest więc przeprowadzić te roboty przed wzniesieniem docelowego ogrodzenia.

 – Prowadząc prace ziemne, uważajmy na paliki geodezyjne, za pomocą których na początku budowy geodeta wytyczył granice naszej działki – przypomina Mateusz Tiuchty, specjalista ds. techniczno-handlowych firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Będą one niezbędne przy wznoszeniu ogrodzenia. Zanim przystąpimy do jego budowy, inwestor powinien usunąć wszystko, co znajduje się się w linii ogrodzenia, czyli rośliny, hałdy piasku, stare fundamenty z poprzedniego płotu itp.

 

Jak dopasować ogrodzenie do podjazdu?

Pytanie: co najpierw nawierzchnie czy ogrodzenie? To jeden z najczęstszych dylematów osób, które przystępują do zagospodarowania swojej posesji. Oczywiście, odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji na działce, generalna zasada jest jednak taka: w pierwszej kolejności planujemy ogrodzenie, wyznaczamy miejsce, w którym znajdzie się furtka i brama wjazdowa, dopiero potem planujemy przebieg podjazdu i ścieżek. Bardzo ważne jest wytyczenie spadków nawierzchni w kierunku ogrodzenia.

– Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy będą odpowiadać za poszczególne etapy wykończenia posesji – radzi Mateusz Tiuchty. – Najlepiej, gdy ogrodzenie montuje się przed wykonaniem nawierzchni, ale bardzo pomocne jest, jeśli wcześniej ustalimy z firmą, która będzie układała kostkę, na jakim poziomie się ona znajdzie.  Pamiętajmy też, żeby doprowadzić do bramy i furtki instalację elektryczną, która będzie zasilała automatykę, oświetlenie ogrodzeniowe i domofon. Klienci często nie wiedzą, że warto doprowadzić też kabel internetowy do wideodomofonu, który będą chcieli włączyć do systemu „smart” i obsługiwać z aplikacji w telefonie.

Specjalista od ogrodzeń radzi również, aby wybrać konkretny model, nim wymurujemy słupki czy podmurówkę, jeśli nie będziemy korzystać z kompleksowego rozwiązania systemowego.

 – Produkujemy wszystkie elementy na indywidualne zamówienie, warto jednak wcześniej sprawdzić, w jakich widełkach wymiarowych są dostępne przęsła, brama i furtka z danego wzoru – mówi ekspert Plast-Met. – Planując harmonogram prac w ogrodzie, trzeba wziąć uwagę, że czas realizacji zamówienia w przypadku  Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych to ok. 8-10 tygodni. Sam montaż, łącznie z wykonaniem fundamentów, zajmuje maksymalnie kilka dni.    

Instalacje przed rabatami i trawnikiem

Zaplanowanie całej koncepcji ogrodu przed przystąpieniem do prac ułatwi też rozprowadzenie niezbędnych instalacji. Chodzi przede wszystkim o zasilanie potrzebne do oświetlenia zewnętrznego oraz system nawodnienia.

– Warto zastanowić się, które części działki będziemy chcieli oświetlić i rozprowadzić tam kable, tak by później nie trzeba było niszczyć elewacji, rozkopywać trawnika czy co gorsza rozbierać nawierzchni – podpowiada Mateusz Tiuchty. – Oprawy oświetleniowe możemy zamontować w późniejszym etapie. Dobrze jest sprawdzić, jakie są optymalne odległości pomiędzy lampami.  

Sadzenie roślin i wysiewanie trawnika to ostatni krok w aranżacji przydomowej przestrzeni. Zostawienie tego na koniec pozwoli uniknąć zniszczenia nasadzeń w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Pamiętaj, że koszt zakupu sadzonek może być dość wysoki, dobrze jest więc z góry przewidzieć to w budżecie przeznaczonym na realizację ogrodu. Oczywiście, jest to wydatek, który możesz rozłożyć w czasie, dosadzając niektóre pożądane gatunki w kolejnych sezonach ogrodniczych.  Wybierając je, weź pod uwagę nie tylko warunki, jakich potrzebuje dana roślinność, ale też to, czy będzie wymagała wielu zabiegów pielęgnacyjnych, np. przycinania czy nawożenia.


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.