Komunikaty PR

Co powinniśmy wiedzieć o domach z drewna?

2024-06-14  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Zalety ( 0.24 MB )

Na znaczeniu zyskuje budownictwo zrównoważone i coraz więcej inwestorów decyduje się na dom z drewna. To nie tylko przyjazny dla środowiska materiał, który umożliwia uzyskanie zerowego bilansu emisji CO2, ale również doskonały izolator cieplny. Drewniane domy są energooszczędne i wymagają mniejszych nakładów finansowych, aby zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzach. Drewno sprzyja również zdrowiu domowników i może wydajnie skracać procesy budowlane. A to nie wyczerpuje listy jego zalet.


 

Wybór technologii budowy domu to decyzja o długofalowych skutkach. Dlaczego warto budować z drewna?

- Jest wiele powodów, aby zamieszkać w domu z drewna. Wśród najważniejszych należy wymienić zdrową przestrzeń do życia, która nabiera coraz większego znaczenia na liście oczekiwań inwestorów. To efekt rosnącej świadomości o korzyściach płynących z przebywania w zdrowych budynkach. Wybieramy technologie, które gwarantują trwałość, otwartość dyfuzyjną i energooszczędność budynków, ale nie bez znaczenia jest również mikroklimat panujący w pomieszczeniach, sprzyjający samopoczuciu domowników. Ten, jak już powszechnie wiadomo, w dużym stopniu będzie zależał od materiałów wbudowanych w ściany i dach naszego domu - mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy kompleksowego systemu budowlanego z materiałów produkowanych z drewna. - Mamy coraz większą społeczną wiedzę, że domy z drewna mają bardzo dobre parametry cieplne i zapewniają komfort termiczny przez cały rok.


 

Szereg zalet

Budownictwo drewniane może sprostać rosnącym potrzebom mieszkaniowym, nie stanowiąc jednocześnie obciążenia dla środowiska. Jest zrównoważone, energooszczędne i ma ograniczony ślad węglowy. Popularnością cieszy się również z uwagi na szybki i sprawny proces budowlany. Tam, gdzie tradycyjne drewno osiągnęło granice swoich możliwości, z pomocą przyszły bowiem nowoczesne materiały drewnopochodne i projektowane z nich systemy budowlane, oferowane między innymi przez STEICO, które zapewniły nową jakość budowania.

- Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne pozyskiwane z drewna oraz bazujące na nich technologie to prężnie rozwijający się sektor budownictwa, który dostarcza kompletne i wysokich standardów rozwiązania dostosowane do wymagań zmieniającego się rynku budowlanegopotwierdza ekspert. - To już nie są urokliwe chaty z drewna, tylko nowoczesne, energooszczędne i ognioodporne konstrukcje, a przy tym nadal wspierające zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Trwałością i bezpieczeństwem nie ustępują obiektom murowanym, a pod wieloma aspektami mogą je nawet przewyższać.

Testy, którym poddano budynki w technologii szkieletu drewnianego z materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych STEICO, dowiodły, że ich trwałość wynosi od 80 do 100 lat. To tyle samo, na ile definiuje się poziom trwałości tradycyjnych budynków masywnych. W tym okresie spełniają swoje funkcje gospodarcze, nośne, termoizolacyjne oraz inne wymagania użytkowników.


 

Z troską o środowisko

Drewno to najbardziej ekologiczny materiał budowlany, dlatego staje się naturalnym wyborem jeżeli chcemy zadbać o dobrostan własny a jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska. Eksploatowane w zrównoważony sposób wciąż się odnawia, a jego umiejętność magazynowania dwutlenku węgla można wykorzystać również wbudowując drewno w ściany i dachy naszych domów. Drzewa pochłaniają i magazynują w swojej strukturze CO2 w trakcie wzrostu, ale pozostanie on związany w drewnie tak długo, jak długo jest ono używane. Oznacza to, że budynki z drewna mogą pomagać w redukcji emisji dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego drewniane domy pełnią podobną funkcję jak las - przedłużają magazynowanie CO2, efektywnie przyczyniając się do zmniejszenia bilansu gazów cieplarnianych.


 

Dom sprzyjający zdrowiu

Niezależnie od tego, czy zamieszkamy na terenach zurbanizowanych, ich obrzeżach czy z dala od ośrodków miejskich, budując z drewna możemy mieć kontakt z naturą. Takie budynki pozytywnie oddziałują na nasz organizm. Badania wskazują, że zastosowanie drewna w konstrukcjach, warstwie termoizolacji oraz jako elementów wyposażenia wnętrz zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

Drewno dostarcza użytkownikom budynków wiele korzyści. Wykonane z materiałów drewnopochodnych ściany „oddychają”, a we wnętrzu panuje odpowiedni mikroklimat.

- Drewno ma naturalną zdolność do regulowania poziomu wilgotności. Kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno, oddaje zmagazynowaną wilgoć do wnętrza. Natomiast w czasie upalnych i dusznych dni, osusza powietrze w pomieszczeniach – wyjaśnia Michał Komorowski. - Budując w systemie STEICO mamy także pewność, że przegrody budynku będą otwarte dyfuzyjnie, czyli umożliwią odparowanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz lub do wewnątrz. Gromadząca się wilgoć stanowi realne zagrożenie dla trwałości konstrukcji, a w zawilgoconym materiale termoizolacyjnym mogą rozwijać się pleśń i grzyby, szkodliwe dla budynku i naszego zdrowia.

W energooszczędnych domach z drewna łatwiej utrzymać stały komfort temperaturowy bez nadmiernego udziału urządzeń grzewczych czy chłodzących, a to także przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców.


 

Całoroczny komfort cieplny

Drewno w naturalny sposób kojarzy się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Nie bez powodu. Ten w pełni odnawialny surowiec jest bardzo wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym, a jednocześnie doskonałym izolatorem termicznym, który sprzyja utrzymaniu temperatury wewnątrz budynku na stałym poziomie. Bardzo dobrze chroni przed zimnem oraz upałami, dlatego domownicy nie będą odczuwali dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą.

- Drewno i materiały, które są z niego wytwarzane, mają dużo większe ciepło właściwe niż stal czy beton, dlatego w takiej samej temperaturze otoczenia potrafią skumulować więcej energii. Dzięki temu potrzebują mniej energii, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, dlatego dużo łatwiej jest zapewnić stały komfort cieplnytłumaczy Michał Komorowski. - Włókna drzewne w materiałach termoizolacyjnych są mniej podatne na osiąganie temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka jako niekomfortowa, dlatego w naturalny sposób regulują temperaturę wewnątrz. Budynek jest skutecznie chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a uzyskanie i utrzymanie wymaganej temperatury nie nakłada na mieszkańców nadmiernych obowiązków.

Drewniane domy charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię, dlatego w okresie eksploatacji będą wymagały mniejszych nakładów finansowych na ogrzewanie wnętrz zimą i chłodzenie w okresie letnim. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć rachunki za prąd.

Dobrze ocieplone, zdrowe i bezpieczne domy z drewna o stabilnej temperaturze niezależnie od warunków pogodowych to bardzo wygodne miejsce do życia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.