Komunikaty PR

Co składa się na system rynnowy?

2021-08-04  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Orynnowanie to niezwykle ważny element każdego domu. Odpowiada bowiem za skuteczne odprowadzanie wody opadowej z dachu i zabezpiecza budynek przed zalaniem. Każdy system, choć pozornie prosty w swojej budowie, składa się z wielu istotnych elementów. By działał sprawnie
i przez wiele lat żaden z nich nie może zostać pominięty podczas montażu.

Przy zakupie orynnowania uwaga inwestorów skupia się głównie na aspektach wizualnych i ekonomicznych. Zamawiając kompletny zestaw warto również – a może przede wszystkim – zwracać uwagę na kwestie związane z jakością wykonania, renomą producenta oraz dostępem do części zamiennych. Należy też pamiętać, że ze względu na swoją złożoność montaż systemu rynnowego najlepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi.

W pakiecie

Na wstępie warto zaznaczyć, że kupowanie każdego elementu orynnowania osobno nie jest dobrym pomysłem. Producenci oferują bowiem gotowe systemy, które charakteryzują się komplementarnością części i są jednolite pod względem zastosowanych materiałów oraz kolorystyki. W podstawowym składzie znajdziemy m.in.: rynny, rury spustowe, narożniki, odpływy, haki, obejmy oraz łączniki. Łącznie to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu elementów – tłumaczy Magdalena Buryło, ekspert marki Galeco.

Rynny dachowe

Producenci systemów odwodnień oferują je w różnych rozmiarach i kształtach: okrągłym, prostokątnym,
a nawet eliptycznym. Rynny mogą być ponadto wykonane z rozmaitych surowców. Od lat prym wiodą jednak te ze stali oraz tworzywa PVC. Na rynku dostępne są także rynny tytanowo-cynkowe, z blachy aluminiowej czy miedzianej. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, więc to od inwestorów zależy, na które rozwiązanie zdecydują się postawić. Głównym zadaniem rynien jest odbiór wody opadowej i sprawne przetransportowanie jej do rur spustowych. Instalacja poziomu rynnowego jest niezwykle istotna. Należy przymocować go z niewielkim spadkiem w kierunku pionów spustowych, dzięki czemu deszczówka będzie mogła swobodnie spływać w dół poza budynek.

Rury spustowe

Ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien. Są to pionowe rury o przekroju zamkniętym i mocowane do ściany za pomocą obejm lub w przypadku specjalnych systemów – w warstwie ocieplenia budynku. Ich kształt jest dopasowany do pozostałych elementów orynnowania, tworząc z nimi spójną całość. Obecnie na rynku dostępne są modele o przekroju półokrągłym oraz kwadratowym. – Te ostatnie doskonale wpisują się w aktualne trendy architektoniczne, w których królują proste, geometryczne formy. Cenią je zatem zarówno architekci, jak i inwestorzy, którym zależy na nowoczesnym i niepowtarzalnym charakterze budynku – mówi ekspert Galeco.

Elementy mocujące

Są to różnego rodzaju obejmy, śruby oraz haki, za pomocą których orynnowanie przymocowywane jest do budynku. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo. Elementy mocujące umożliwiają szybki i prawidłowy montaż rynny oraz innych części.

Dodatki

Podczas montażu orynnowania wykorzystuje się także szereg dodatkowych akcesoriów, takich jak siatki, które chronią rynny przed mogącymi gromadzić się w ich korytach zanieczyszczeniami w postaci liści czy gałęzi. Stanowią one duże zagrożenie dla przepustowości całego systemu, dlatego producenci nakłaniają do ich instalacji. To proste rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu w trakcie okresowych pracach konserwacyjnych, co z pewnością stanowić będzie istotny argumentem dla wielu inwestorów. – Innym wartym rozważenia zakupem są płotki śniegowe oraz kable grzejne. Te pierwsze blokują zsuwający się śnieg, który stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Drugie z kolei skutecznie chronią przed gromadzącym się w rynnach lodem, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zatorów, które mogłyby prowadzić do rozszczelnienia, a nawet uszkodzenia całego systemu – przekonuje Magdalena Buryło. Warto też wspomnieć o zyskujących na popularności elementach do gromadzenia deszczówki. Właściwie spożytkowana woda opadowa przyczynia się do mniejszego zużycia tej wodociągowej, a w efekcie zredukowania opłat za ścieki. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się więc na zakup specjalnych zbiorników na deszczówkę lub elementów montowanych na rurach spustowych, podłączanych bezpośrednio do węża ogrodowego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.