Komunikaty PR

Co zrobić, aby odpocząć mimo braku urlopu? Podpowiadamy

2022-06-27  |  01:00
Biuro prasowe

Aż 59 proc. Polaków w tym roku nie pojedzie na urlop – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster. To skutek niepewnej sytuacji gospodarczej, braku czasu, a także konieczności odbudowy biznesu po 2-letnim okresie trwania pandemii. W jaki sposób zatem szybko naładować baterie bez urlopu? Wśród wybranych grup zawodowych z wyższymi dochodami, popularne stają się 2-3 dniowe wyprawy na łono natury. Coraz częściej biznesmeni wybierają wędkowanie jako sprawdzony sposób na odstresowanie i szybki reset w krótkim czasie.

Aż 19 proc. Polaków odczuwa stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – niezależnie od pełnionego stanowiska. Co czwarta osoba pracująca denerwuje się kilka razy w tygodniu – wynika z najnowszych badań dotyczących stresu w pracy[1]. W Polsce w 2021 r. lekarze wystawili 385,8 tys. zwolnień z powodu depresji – to aż o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Permanentny stres prowadzi nie tylko do schorzeń natury psychicznej, ale i fizycznej. Dlatego tak istotną rolę odgrywa urlop.

Gdzie na krótki urlop?

Z uwagi na niepewną sytuację geopolityczną coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek w kraju. Nie każdy może pozwolić sobie na tygodniowy czy dwutygodniowy urlop. Zatem jak odpocząć w ciągu zaledwie kilku dni? Rekomendowane jest spędzanie czasu na łonie natury. Trend w kierunku wellbeingu potwierdza Remigiusz Kopiej, właściciel sklepu Corona Fishing, oferującego rzemieślnicze wędki i przynęty.

 – Obserwujemy, że Polacy chętniej wędkują. Dlaczego? Wędkowanie to sposób na odstresowanie w zaledwie kilka dni. W Polsce mamy mnóstwo miejsc, gdzie można oddać się ulubionemu hobby. Nie jest konieczne bookowanie biletów, szykowanie bagaży czy kupowanie dodatkowe ubezpieczenia – wystarczy wędka, przynęta i można rozpocząć kilkudniowy reset. Pozytywnym aspektem wędkowania jest możliwość wyciszenia i zredukowania stresu, który niestety towarzyszy nam każdego dnia – wyjaśnia Remigiusz Kopiej.

Wędkarze coraz chętniej wybierają ręcznie robione wędki i przynęty od rzemieślników – te trendy zauważa Kopiej. Zakup odpowiedniego sprzętu hobbyści traktują jako wieloletnią inwestycję.

  – Obserwujemy trend w kierunku zakupu rękodzieła. Klienci z różnych powodów rezygnują z dłuższych wczasów. Chcąc sobie to zrekompensować, stawiają na ekskluzywne gadżety, niezbędne do uprawiania hobby. Wybierają eleganckie i spersonalizowane wędki, a także ręcznie robione przynęty – ­dodaje Remigiusz Kopiej.

Co, jeśli nie wędkarstwo?

Co ciekawe, obecna sytuacja i powrót eventów sprawiły, że coraz więcej pracowników i przedsiębiorców jest skłonnych spędzać swój wolny czas podczas… wyjazdów integracyjnych. 67 proc. Polaków ceni sobie spotkania integracyjne, 57 proc. – wyjazdy, a 48 proc. warsztaty w zespole[2]. Dane pokazują, że nawet kilkudniowa przerwa od pracy jest pożądana i pozwala naładować baterie.

Jak pokazują statystyki OECD, średni czas pracy w Polsce wynosi prawie 40 godzin tygodniowo. Czy to dużo? Na tle innych państw, Polacy są zapracowanym narodem. Niemcy spędzają na wykonywaniu obowiązków zawodowych ok. 34 godziny tygodniowo, zaś Holendrzy zaledwie 29 godzin. Nie dziwi fakt, że doceniamy nawet krótkie wyprawy, które pomagają nam oderwać się od codziennych zajęć i zredukować stres. Wędkarstwo sprawdza się idealnie. 

 


[1] https://hrk.pl/hrk/files/report/stres_w_pracy_2021-26.pdf

[2] https://media.pracuj.pl/145284-jak-odpoczywac-polacy-o-urlopach-w-pracy

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.