Komunikaty PR

Czas rozpocząć siew!

2022-02-24  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania informacja ( 0.5 MB )

Początek marca to właściwy czas na wysiew naszych ulubionych warzyw. A samodzielnie wyhodowana sałata, pomidor, czy rzodkiew to prawdziwa radość i duma. Wystarczy słoneczny zakątek o powierzchni zaledwie kilku metrów kwadratowych, a nawet donice czy skrzynki na balkonie i odpowiednie narzędzia do siania.

Decydując się na produkcję własnych warzyw można oczekiwać prawdziwej nagrody. Nie tylko ze względu na ich intensywny smak i pewność, skąd pochodzi zawartość naszego talerza – po prostu kopanie w ziemi, siew nasion, sadzenie roślin i ich pielęgnacja aż do zbiorów, sprawiają dużą przyjemność.

Właściwy czas na siew

Sezon zaczyna się pod koniec lutego lub na początku marca. Wówczas ciepłolubne gatunki, takie jak pomidory, papryka słodka i chili wysiewa się w szklarni lub na parapecie. Od marca można wysiewać wprost do gruntu rzodkiewkę, marchew, szpinak, groszek i pietruszkę, pod warunkiem, że gleba jest rozmarznięta, niezbyt mokra i dobrze przygotowana. W tym celu należy spulchnić podłoże widłami na głębokość około 20-30 centymetrów, a także przy okazji usunąć chwasty, kamienie i resztki roślinne oraz zmieszać glebę z kompostem lub nawozem. Idealne są prostokątne zagony o szerokości 1,20 metra i długości maksymalnie 5 metrów, zorientowane w kierunku północ-południe, na których warzywa rosną w rzędach, wzdłuż prostych linii. Grządkę z warzywami najlepiej jest założyć w osłoniętym, ale słonecznym miejscu. Większość gatunków rozwija się tam bujnie, obfituje w cenne składniki, a także nabiera wspaniałego aromatu.

Gatunki niezawodne i łatwe w uprawie

Jeśli stawiamy pierwsze kroki w samodzielnej uprawie warzyw to rozpocznijmy naszą przygodę z roślinami łatwymi w pielęgnacji, które dość szybko są gotowe do zbioru. Oto nasze rekomendacje -z uprawą sześciu poniższych warzyw poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

BOĆWINA - Czerwone, żółte lub białe ogonki liściowe przyciągają wzrok na grządce, a ponadto mają pyszny orzechowy smak. Boćwinę wysiewamy od połowy kwietnia wprost do gruntu, a zbieramy po 6–8 tygodniach.

FASOLA - Fasola karłowa ma niski, krzaczasty pokrój, a fasola pnąca potrzebuje podpórki do wspinaczki. Wysiewamy ją na początku maja wprost do gruntu. Fasolę karłowatą zbierzemy po 6–8 tygodniach, a pnącą po 8–12.

KALAREPA -To popularne wiosenne warzywo preferuje słoneczne miejsce i regularne podlewanie. Najlepiej wysiać ją w lutym na parapecie i posadzić do gruntu w połowie marca. Na kalarepę poczekamy od 12 do 20 tygodni, w zależności od odmiany.

SAŁATA - Wystarczy przysypać nasiona cienką warstewką ziemi, gdyż kiełkują w świetle i utrzymywać stałą wilgotność. Możemy ją wysiewać  od końca marca, początku kwietnia aż do września. Sadzimy w kwietniu, a zbieramy po 6–8 tygodniach.

BURAK CZERWONY - Kolejną propozycją jest burak czerwony – wysiewamy go od połowy kwietnia do połowy lipca do gruntu, a zbieramy po około 3 miesiącach.

CUKINIA - Ta odmiana dyni silnie się rozrasta, więc młode sadzonki sadzimy na grządce zachowując odstęp około jednego metra. Wysiewamy  na parapecie od kwietnia, a do gruntu od połowy maja. To również czas na posadzenie sadzonek. Przysmak z cukinii przygotujemy po 6–8 tygodniach.

Narzędzia do siania i sadzenia

Jeśli planujemy skompletować narzędzia do siania to z pewnością przyda nam się pikownik Solid. Służy do przygotowywania otworów w ziemi oraz sadzenia nasion, cebulek czy małych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Unikalny uchwyt w kształcie litery L zapewnia optymalny ruch i duży komfort pracy. Ponadto pikownik ma podziałkę umożliwiającą kontrolę głębokości dołka do 150 mm. To wytrzymałe narzędzie wykonano z lekkiego, trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa FiberCompTM. To doskonałe narzędzie dla miejskich ogrodników.

Unikatowym narzędziem zaprojektowanym z myślą o precyzyjnym sadzeniu i wysiewaniu nasion jest łopatka do wysiewu Solid. Składa się z czterech podstawowych elementów – łopatki, rysika, poszerzacza i narzędzia pomiarowego, a wszystko zintegrowane w jednym dwuczęściowym narzędziu. Wąska łopatka jest lekka i trwała dzięki zastosowaniu tworzywa FiberComp™. Ułatwia wysiewanie nasion w odpowiedniej ilości i we właściwej odległości dzięki podziałce na łopatce i poszerzaczu.

Natomiast dzięki sadzarce ErgoTM szybko i wygodnie wykonamy otwory w ziemi pod cebulki. Narzędzie ma solidny, długi trzonek z wytrzymałej stali, co zapewnia użytkownikowi zarówno podparcie, kontrolę wykopu, oraz zmniejsza obciążenie pleców i kolan. Ostre zęby ułatwiają pracę, szczególnie w twardej ziemi. Natomiast spust w uchwycie umożliwia spulchnienie, zebranie i wyrzucenie gleby zapewniając sprawne i wydajne sadzenie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.