Cztery łapy w czystym domu
17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. To dobry moment, by zebrać garść informacji o tym, jak cieszyć się towarzystwem czworonogów w domu, bez troski o to, że coś zniszczą. Opowiadają o tym eksperci podłóg laminowanych i winylowych Quick-Step oraz instruktorka szkolenia psów.
Według statystyk, jesteśmy liderem Europy w liczbie psów i kotów mieszkających z nami pod jednym dachem. Tych pierwszych jest 7,6 mln, a drugich – 6,4 mln. To pokazuje, jak ważne są dla nas relacje ze zwierzętami. By się nimi cieszyć, warto czworonogom zapewnić bezpieczną przestrzeń, a sobie – spokój przed śladami ich pazurów.
Zacznijmy od podłogi
Podłoga, która przetrwa niemal wszystko to panele winylowe. Jest przy tym ciepła w odbiorze, więc przyjemna. To ważne szczególnie dla kotów, które nie lubią chłodnych materiałów. - Podłogi winylowe są niezwykle odporne na zadrapania i plamy – mówi Łukasz Koszczyc z Quick-Step. - Właściwa jest dla nich również redukcja dźwięku, obniżającego hałas biegających po domu czterech łap – dodaje. Z zadrapaniami i plamami radzą sobie również bardzo dobrze podłogi laminowane. Oba rodzaje są przy tym antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu i zwierzęcej sierści, a przy tym niezwykle łatwo utrzymać je w czystości.
Schowajmy kable
Naszym zadaniem jest też ochronić swojego pupila przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami. Wśród nich największym są wijące się na podłodze kable, na których kot czy pies mogą zechcieć wyładować swoją energię. Skutecznym sposobem jest kupno maskownic, czyli listew ochronnych. Dostępne są również tzw. peszle: plastikowe rurki, przez które łatwo przechodzi każdy kabel. Dla dodatkowego zabezpieczenia można je posmarować nieprzyjemnymi dla psów i kotów smakami i zapachami. Całkiem nieszkodliwymi, ale odstraszającymi!
Jak zabezpieczyć meble?
Drapak nie zawsze wystarczy kotu do stępienia pazurów, dlatego warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć przed nimi meble. A mruczki uwielbiają szczególnie te tapicerowane, na których nie tylko leniuchują, ale i próbują swoich sił. - Najprostszym sposobem na kocie czy psie pazury jest w tym przypadku… cytrynowy zapach – mówi Maria Jakubowska, instruktorka szkolenia psów i właścicielka hotelu dla czworonogów – Dog Inn. - Nasz ludzki nos traktuje go najczęściej jako przyjemny, tymczasem dla czworonogów jest – po prostu – okropny. Kilka kropel olejku cytrusowego co kilka godzin nanoszonego na tapicerowane meble powinien zakończyć problem – dodaje.
A co z drzwiami?
- Drzwi najczęściej padają ofiarą psich pazurów. Wynika to z ich towarzyskich potrzeb i obaw, że kiedy właściciel wychodzi to nie wiadomo czy wróci – mówi Maria Jakubowska. - Przy bardzo często występującym przeświadczeniu psów, że zostały porzucone, najlepiej próbować odwracać ich uwagę - dodaje. Sprawdzą się rozmaite zabawki, np. kongi, wewnątrz których znajduje się smakołyk. Jego zapach przyciąga psa, który tym samym zaczyna bawić się nimi, by dostać się do środka. Nawet jednak jeśli zajmie to psu sporo czasu, nasze drzwi nadal nie są bezpieczne. Co możemy zrobić? Kupić specjalną osłonę – folię ochronną, praktycznie niewidoczną dla oczu, a dobrze zabezpieczającą przed uszkodzeniami. Warto ją również wykorzystać na meblach i drewnianych nóżkach krzeseł czy stołu, szczególnie, gdy mamy szczeniaka, który z pewnością zechce wypróbować na nich swoje ostre kły.
Towarzystwo kota czy psa kojarzą nam się zwykle z miłymi chwilami wygłupów i pieszczot. Żeby były tylko takie, wystarczy tych kilka elementów, które zabezpieczą obie strony.
Więcej informacji o podłogach Quick-Step: www.quick-step.com.pl

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.