Czy ekonomiczne ogrzewanie domu jest możliwe mając kominek?
Czy ekonomiczne ogrzewanie domu jest możliwe mając kominek?
Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.
Ekonomiczne ogrzewanie domu jest możliwe nawet jeżeli wykorzystujemy kominek jako główne źródło ciepła. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym pozwalają na wydajne ogrzanie całego domu czy mieszkania z wykorzystaniem istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a elektroniczne sterowanie zapewni optymalne wykorzystanie energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania – mówi Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy Unico. |
Kominek a ekonomiczne ogrzewanie domu
Inteligentne sterowanie kominkiem przekłada się na realne oszczędności oraz znacznie większy komfort użytkowania. Zapomnijmy o mozolnym ustawianiu pokręteł na grzejnikach czy o ciągłym dokładaniu drewna, aby uzyskać optymalną temperaturę. Ekonomiczne ogrzewanie domu może być opłacalne i łatwe w obsłudze.
Po pierwsze: elektronika
Elektroniczne sterowanie kominkiem pozwala na ustalenie konkretnej temperatury, jaką chcemy odczuwać w domu. W zależności od tego, z jak zaawansowanego systemu korzystamy, możemy ustalić jedną temperaturę dla całego domu, lub też ustalić temperaturę dla każdego pomieszczenia osobno. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli część domowników lepiej czuje się w wyższych temperaturach, a część ceni sobie przyjemny chłód.
Po drugie: nowoczesne kominki
Obecnie oferowane kominki w niczym nie przypominają urządzeń, z których korzystano jeszcze kilkanaście lat temu. Właśnie ta zmiana spowodowała, że ekonomiczne ogrzewanie domu stało się faktem. Obecnie dostępne na rynku kominki oferują możliwość wykorzystania istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a przy tym spełniają wyśrubowane normy Ecodesign. Efektem jest wygoda użytkowania, lepsze parametry ekologiczne, a także pełne bezpieczeństwo.
Po trzecie: odpowiednie przygotowanie paliwa
Przygotowanie drewna do spalania to klucz do ekonomicznego ogrzewania. Suche drewno, którego wilgotność nie przekracza 20% nie tylko wydajniej się spala, ale także emituje mniej dymu i szkodliwych substancji w wyniku spalania. Choć drewno nadal jest najtańszym paliwem dostępnym na rynku, nieodpowiednio przygotowane może okazać się niewystarczająco wydajne.
Po czwarte: właściwy sposób palenia drewnem
Ekonomiczne ogrzewanie domu wymaga minimum wysiłku. Nawet najlepiej wysuszone drewno nie zapewni lepszych wyników, jeżeli rozrzucimy je w losowy sposób w kominku. Jedynie optymalne ułożenie polan i zastosowanie metody spalania od góry sprawi, że zużyjemy mniej paliwa, będzie się ono spalało czyściej oraz do końca. Te trzy elementy również mają ogromne znaczenie dla ekonomii i ekologii ogrzewania domu. Odpowiednie ułożenie polan w kominku zapewni długi czas spalania oraz stuprocentowe wykorzystanie paliwa podczas jednego cyklu.
Ekonomiczne ogrzewanie domu to wypadkowa wielu czynników – aby zoptymalizować koszty doprowadzenia ciepła do każdego pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę je wszystkie. Z elektronicznym sterowaniem w kominku jesteśmy jednak o duży krok bliżej do oszczędnego i wydajnego ogrzewania domu.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.