Komunikaty PR

Czym ocieplić ściany zewnętrzne domu?

2022-03-10  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Ściany to jeden z łatwiejszych do ocieplenia elementów budynku. To duże, równe płaszczyzny, na których trzeba jedynie ominąć okna lub drzwi. Z drugiej strony gama płyt styropianowych przeznaczonych do izolacji ścian jest największa, a przez to wybór wydaje się skomplikowany.

Tak naprawdę mówimy jednak o podziale na dwa rodzaje styropianu. Możemy wybrać biały, czyli uniwersalny albo szary, czyli pasywny. „Potocznie można powiedzieć, że biały ma gorsze parametry, jeśli chodzi o izolacyjność, a szary - lepsze, czyli więcej ciepła zatrzymuje w środku. Musimy jednak pamiętać, że o ostatecznej efektywności izolacji termicznej nie przesądza ta jedna liczba. Parametr, który mówi nam o tym, jakim izolatorem jest dany styropian, czyli współczynnik przewodzenia ciepła, jest tylko jedną ze składowych, które bierze się pod uwagę przy wyborze styropianu” - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Drugą kluczową składową jest grubość warstwy płyt styropianowych. Grubsza warstwa płyt uniwersalnych da taki sam efekt, jak cieńsza płyt pasywnych. Istotne przy tym jest to, że efekt izolacji termicznej jest określony z góry - to znaczy, że poszczególne elementy domu, od fundamentów po dach, muszą być ocieplone w taki sposób, by wypełniały normy budowlane. „To bardzo korzystne dla właścicieli czy inwestorów. Kiedy umawiają się na projekt termoizolacji nie są zostawieni sami sobie, nie muszą wierzyć na słowo, że izolacja będzie efektywna. Kryteria efektywności są opisane w prawie” - zaznacza Dariusz Pruszkowski.

I tu pojawia się najważniejszy element. Zarówno izolacji w nowo budowanych domach, jak i termomodernizacji (czyli ocieplenia budynków już istniejących) nie można robić na wyczucie, ani na oko. Musi być zaprojektowana przez specjalistę. Projekt - po uwzględnieniu z czego zbudowany jest dom, jak jest usytuowany względem stron świata, jak duże ma okna itd. - powinien precyzyjnie wskazać, jakie rodzaje styropianu i w jakiej ilości muszą być użyte, by całość spełniała normy budowlane, czyli była po prostu efektywna. Rozwiązanie zaproponowane w projekcie powinno być także ekonomiczne. Możemy porozmawiać z projektantem o różnych wariantach kosztowych, pamiętając przy tym, że niższe zapotrzebowanie na ciepło oznacza w przyszłości niższe rachunki za ogrzewanie.

„Staram się tłumaczyć naszym klientom, że kierowanie się łatkami „gorszy” styropian, „lepszy” styropian prowadzi na manowce. Możemy użyć i płyt uniwersalnych, takich jak np. Fasada Pro 40, i płyt pasywnych np. Passive Pro 30 i uzyskać dokładnie ten sam efekt, jeśli chodzi o oszczędność ciepła pod warunkiem, że izolacja będzie prawidłowo zaprojektowana” - podkreśla doradca techniczny w firmie Styropmin.

Jak w przypadku każdej pracy budowlanej istotne jest także wykonanie. Gdy ocieplamy dom styropianem, należy pamiętać, by chronić ten materiał przed oddziaływaniem słońca. Dotyczy to również transportu i przechowywania płyt. Warto upewnić się, że opakowanie jest nieuszkodzone. Jeśli układanie płyt na ścianach miałoby się odbywać przy słonecznej pogodzie, trzeba zadbać o specjalne osłony. Najczęściej wykorzystywana metodą układania styropianu jest tzw. lekka mokra, czyli z wykorzystaniem zapraw klejowych rozrabianych wodą. Tu istotne jest, by materiały użyte do ocieplenia „współpracowały” ze sobą. Zazwyczaj producenci polecają produkty, które razem tworzą system.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.