Czym w tym roku będą grzać Polacy?
Diametralnie rośnie liczba odpowiedzi udzielanych na oferty dotyczące ogrzewania i opału. Największą popularnością cieszy się na ten moment... drewno opałowe. Jeszcze do niedawna był to ekogroszek, który w tym okresie zawsze był jednym z częściej poszukiwanych surowców.
Jak wynika z danych serwisu OLX za ostatni pełny miesiąc, czyli wrzesień 2022 r., najczęściej poszukiwane są:
- drewno opałowe – 500 tysięcy,
- ekogroszek – 300 tysięcy,
- węgiel – 244 tysięcy,
- pellet – 210 tysięcy.
Co ciekawe, poszukiwane są nie tylko surowce, ale także piece. Jednym z najczęściej wyszukiwanych jest piec wolnostojący typu koza. Urządzenie to w samym sierpniu wyszukiwano 20 tysięcy razy, a we wrześniu już 50 tysięcy razy.
Blisko 3 miliony szukających opału
Jak wynika z danych serwisu OLX zwiększa się liczba odpowiedzi udzielanych na oferty w kategorii Ogrzewanie/Opał. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku mamy do czynienia ze wzrostem o 180 proc. O 178 proc. wzrosła liczba wyświetleń jednego ogłoszenia w porównaniu z wrześniem 2021 r. We wrześniu kategorię Ogrzewanie odwiedziło prawie 3 miliony użytkowników, czyli o 130 proc. więcej niż w tym samym miesiącu zeszłego roku.
Rośnie również podaż, ale nie aż tak intensywnie. We wrześniu w kategorii Ogrzewanie dostępnych było 150 tysięcy aktywnych ogłoszeń – o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r.
Uwaga na podejrzane oferty
Warto również zwrócić uwagę na ogłoszenia dotyczące sprzedaży opału w nieprawdopodobnie niskich cenach.
– W przypadku zetknięcia się z ofertą, która wydaje się podejrzana, należy zgłosić ją za pośrednictwem przycisku „Zgłoś” widniejącego przy każdym ogłoszeniu w prawym dolnym rogu – przypomina Paulina Rezmer, PR Lead w OLX.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.