Komunikaty PR

Dla kogo kuchnia otwarta, a dla kogo zamknięta?

2020-03-24  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Większość woli kuchnie otwarte, które odpowiadają współczesnemu rytmowi życia, ale wersje zamknięte wcale nie są pomijane. Gdy kładziemy na szalach zalety jednego i drugiego typu kuchni, to okazuje się, że są w równowadze. Zatem co wybrać?

 

Kuchnia nazywana jest sercem mieszkania. Przez wielu traktowana jest jako centrum życia rodzinnego. W trendzie są kuchnie otwarte na inne pomieszczenie, najczęściej z zabudowanym aneksem. To jednak nie oznacza, że kuchnie zamknięte przechodzą do przeszłości. Oba rodzaje mają swoje zalety. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i stylu życia.

 

Dwa w jednym

Otwarta kuchnia to nie tylko trend. To także efekt współczesnego stylu życia, polegającego na spędzaniu wolnego czasu i jedzenia posiłków poza domem. Zmieniło się znaczenie kuchni w życiu domowników oraz podejście do gospodarowania miejscem. Popularne stały się metody optycznego powiększania przestrzeni. – Małe lub średnie mieszkanie z otwartą kuchnią zyskuje wizualnie na wielkości. Na aneks potrzebujemy mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię – potwierdza Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development. – Otwarta kuchnia jest sercem domu i daje wiele możliwości. Można na przykład zorganizować tak popularne teraz social cooking. Możemy wtedy pozwolić sobie na 3-pokojowe mieszkanie z aneksem zamiast 2-pokojowego z wydzieloną kuchnią – doradza.

Magdalena Gąsienica-Samek przekonuje, że otwarta kuchnia ma wiele pozytywnych zastosowań i jest użyteczna. Patrząc na wybory nabywców mieszkań w Red Parku, okazuje się, że jest odpowiednim rozwiązaniem dla właściwie każdej grupy osób: dla singli, par i młodych rodzin. – Wielkość aneksów różni się w zależności od typu mieszkania. Wybierając mieszkanie warto ustalić, jaką funkcję ma pełnić kuchnia i dokonać właściwego wyboru. Jest z czego wybierać – podkreśla.

Wśród głównych zalet kuchni otwartej wymienia się zwykle: możliwość postawienia półwyspu, który daje wygodę podczas gotowania, łatwy dostęp do sprzętów, a także duże możliwości aranżacyjne. Architekci zaznaczają, że szeroki wachlarz materiałów i postęp w projektowaniu wnętrz pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej kuchnię  z salonem. Właściwy dobór materiałów, kolorów, akcesoriów i dodatków decyduje o ostatecznym wrażeniu użytkowym i estetycznym.

Aspektem do rozważenia jest jeszcze czynnik społeczny. – Podczas spotkania z rodziną lub znajomymi możemy gotować, nie tracąc przy tym niczego z rozmowy. Jesteśmy w centrum wydarzeń – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek, dodając że otwartą kuchnię doceniają także mamy, które przebywając w niej cały czas mogą mieć na oku małe dzieci.

 

Prywatne królestwo

Kuchnia jako osobne pomieszczenie ma równie wiele zalet. Po pierwsze, jest najważniejszym miejscem każdego zapalonego kucharza. Po drugie, zapachy i odgłosy gotowania nie roznoszą się po całym domu i nie przeszkadzają pozostałym domownikom w wykonywaniu innych czynności, a ewentualny bałagan jest niewidoczny z innych pomieszczeń. Po trzecie, zamkniętą kuchnię można urządzić dowolnie, nie oglądając się na zachowanie spójności stylistycznej z resztą mieszkania. Po czwarte, zwykle mieści się w niej więcej szafek i sprzętów, których nie trzeba zabudowywać, co zmniejsza koszty wykończenia. Poza tym wolnostojące sprzęty nie psują tu wrażenia estetycznego, jak ma to miejsce w przypadku kuchni połączonych z salonem. A także, po piąte, drzwi ograniczają dostęp dzieci do niebezpiecznych dla nich akcesoriów kuchennych.

Z reguły na kuchnię zamkniętą decydują się osoby, które często gotują w domu i które lubią przy tym spędzać dużo wolnego czasu. Takie rozwiązanie przemawia również do par, które lubią cieszyć się osobnym salonem i intymnością w każdym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia. – Osobne kuchnie doceniają seniorzy, którzy zamieniają dom na mieszkanie, i małżeństwa, od których dzieci już się wyprowadziły – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek.

W poznańskim Red Parku dominują układy z kuchnią otwartą, co wynika z upodobań nabywców. Na zdecydowanej większości pięter wyróżnia się 10 typów mieszkań, z których 8 jest z aneksem. Pozostałe 2 rodzaje to mieszkania o powierzchni 50 mkw. z kuchnią zamkniętą. Mieszkania z oddzielną kuchnią są także na najwyższym, 13. piętrze. To 3-pokojowe układy o wielkości niespełna 100 mkw. z dużym tarasem i cudownym widokiem na panoramę Poznania. Na 13. piętrze są również mieszkania z aneksem kuchennym.

Magdalena Gąsienica-Samek nadmienia, że przy wyborze rodzaju kuchni nie powinniśmy kierować się statystykami i decyzją innych, lecz własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Jej rodzaj powinien być również dostosowany do stylu życia, liczebności rodziny i wielkości mieszkania. Wybór odpowiedniego typu mieszkania to w największej mierze kwestia indywidualna.

 

https://www.redpark.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo Cleverfit – inteligentny system rurowy do każdej instalacji Biuro prasowe
2024-07-12 | 13:00

Purmo Cleverfit – inteligentny system rurowy do każdej instalacji

Firma Purmo jako lider rynkowy stale opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania dla instalatorów, zapewniające najwyższą jakość, bezpieczeństwo instalacji i szybkość
Dom Rozwiązania elewacyjne dla wymagających
2024-07-11 | 14:00

Rozwiązania elewacyjne dla wymagających

Malowanie fasady to nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny proces. Trudno więc dziwić się, że przeprowadzany jest zwykle raz na kilkanaście lat. Aby zachować estetyczną fasadę na
Dom Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz
2024-07-11 | 11:00

Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz

Zdarzają się w świecie architektury – zarówno polskiej, jak i zagranicznej – zgrane duety. Czasami są to partnerzy życiowi, czasami pary rodzic-dziecko. Nie przychodzi mi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.