Komunikaty PR

Dobre cięcie dla obfitych plonów

2023-02-06  |  16:00

Aby zapewnić zdrowy wzrost roślin i obfite plony w naszym ogrodzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Celem zbiegu jest prześwietlanie ich korony oraz usuwanie niepożądanych pędów, które uległy uszkodzeniu. Dzięki temu rośliny staną się nie tylko piękniejsze, lecz także będą obficiej kwitnąć i owocować. A gwarancją efektywnej i komfortowej pracy jest dobór odpowiedniego sekatora.

Optymalny termin cięcia zależy od gatunku drzewa. W  przypadku jabłoni i gruszy idealną porą przycinania jest przedwiośnie. Ich pędy są jeszcze pozbawione liści, co ułatwia ocenę wyglądu korony i dostrzeżenie gałęzi, które należy usunąć. Natomiast wiśnie, czereśnie, śliwy i brzoskwinie lepiej znoszą ten zabieg latem.

Rodzaje cięcia

Cięcie stymulujące - Po posadzeniu zachęćmy drzewko do prawidłowego rozwoju: wytnijmy pionowe pędy, przytnijmy mocne gałęzie o około jedną trzecią i lekko skróćmy pęd główny.

Cięcie formujące - Przez pierwsze trzy lata starajmy się nadać drzewu pokrój stożka: usuńmy wrastające do wewnątrz pędy, umiarkowanie przytnijmy główne gałęzie i pęd przewodni.

Cięcie prześwietlające - Zapewnia dobre zbiory i utrzymuje kształt korony: usuńmy pionowe „wilki” oraz stare gałęzie, które słabo owocują. W ten sposób stymulujemy tworzenie pędów owoconośnych.

Cięcie odmładzające - Przywraca formę drzewom, które od dawna nie były przycinane: usuńmy zwisające i stare gałęzie, przerzedźmy koronę i wykonajmy cięcie prześwietlające w przyszłym roku.

Wybierz odpowiedni sekator

W wyborze sekatora nie liczy się rodzaj rośliny, ale grubość gałęzi. Małe, jednoręczne sekatory są idealne do cięcia pędów o grubości do 2 cm. Jeśli mamy usunąć grubsze gałęzie, trzeba sięgnąć po dwuręczny sekator do cięcia pędów o średnicy do 5,5 cm. Oba rodzaje sekatorów są dostępne w dwóch wariantach. Modele nożycowe doskonale nadają się do cięcia młodych pędów. Dwa ostrza o ostrych krawędziach mijają się bardzo blisko siebie, gładko odcinając łodygi lub świeże gałązki. Modele kowadełkowe odcinają gałąź, gdy ostrze o ostrej krawędzi zetknie się ze swoim szerszym, tępym odpowiednikiem. Je lepiej stosować w przypadku suchych, twardych gałęzi.

Doskonałym rozwiązaniem są sekatory jednoręczne Fiskars z najbardziej zaawansowanej linii X-seriesTM. Są wyjątkowo wytrzymałe i wydajne. A wszystko dzięki innowacyjnemu mechanizmowi PowerGearTM, który zwiększa siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Natomiast unikalna obrotowa rączka ułatwia pracę całą dłonią, zmniejszając jej obciążenie przy zachowaniu najwyższej efektywności.

Do grubszych gałęzi przyda się sekator dwuręczny. Wykorzystuje on efekt dźwigni, ułatwiając cięcie dzięki długim ramionom. Aby operowanie sekatorem było jak najmniej męczące, rękojeści powinny być możliwie lekkie. Przykładem jest sekator nożycowy, hook L38 SingleStepTM, który bez trudu przecina gałęzie o grubości do 4 cm i ma lekkie ramiona wykonane z solidnego tworzywa sztucznego. Natomiast sekatory dwuręczne PowerGear™ X zapewniają najlepszą w swojej klasie wydajność cięcia i tną gałęzie o średnicy do
5,5 cm. 

Przycinanie drzew może być jednym z trudniejszych zadań, jeśli wymaga sięgania w trudno dostępne miejsca. W zadaniu tym pomoże nam teleskopowy sekator uniwersalny Żyrafa UPX86, który ma zasięg nawet do 6 m. Dzięki niemu dotrzemy nawet do czubków drzew bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wyróżnia go wyjątkowy mechanizm wzmacniający siłę cięcia. Głowica sekatora może być obracana w zakresie do 230°
i wyposażona jest w pomarańczowy wskaźnik, gwarantujący precyzyjne dotarcie do żądanego miejsca. Trzonek wykonany jest z lekkiego, odpornego na warunki atmosferyczne aluminium. Zakończony jest ergonomicznym uchwytem z powłoką SoftGrip™, co zapewnia komfortowy i pewny chwyt oraz uniemożliwia wyślizgiwanie się
z dłoni.

Natomiast do gałęzi o średnicy powyżej 5 cm zdecydowanie przyda się piła. W ofercie Fiskars pojawił się nowy, składany model SW69, idealny do szybkiego cięcia grubych konarów i gałęzi.

Cięcie drzew nie owocowych

W  przypadku większości drzew nie owocowych zabieg cięcia wykonuje się znacznie rzadziej, czyli gdy korona jest zbyt gęsta, bądź trzeba usunąć chore lub uszkodzone gałęzie. Ważne jest bowiem również bezpieczeństwo. Sucha gałąź podczas silniejszego wiatru może uszkodzić posesje.

A kiedy jest najlepszy czas na cięcie? To również zależy od rośliny. Dla większości gatunków odpowiedni termin przypada późną zimą, gdy miną już najsroższe mrozy, ale pąki nadal tkwią w uśpieniu. Jednak przycinanie np. klonu tuż przed początkiem sezonu nie jest dobrym pomysłem. Skutkiem byłby obfity wyciek soku z ran po cięciu. Lepiej przyciąć go po rozwinięciu liści i to najdelikatniej, jak to możliwe.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.