Docieplamy od środka
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Przed nadejściem mrozów możemy jeszcze poprawić efektywność energetyczną ścian zewnętrznych, wykonując termomodernizację od wewnątrz. Nie każdy wie, że w ten sposób można docieplić dom, a prace remontowe nie są zależne od warunków pogodowych. To również dobre rozwiązanie, jeżeli w budynku wielorodzinnym chcemy przeprowadzić prace modernizacyjne tylko w niektórych pomieszczeniach. Jak sprawnie je wykonać? Sprawdzą się specjalistyczne płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych STEICOinternal.
Termomodernizacja od wewnątrz budynku jest wykonywana rzadziej, nie zawsze jednak można poprawić izolacyjność cieplną ścian od zewnątrz. To częsty problem w starych budynkach czy usytuowanych w centrach miast zabytkowych kamienicach, objętych ochroną konserwatorską, kiedy trzeba zachować oryginalną elewację. Mniej inwazyjnym sposobem zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą jest wówczas montaż termoizolacji od wewnątrz. To także wygodna alternatywa w przypadku termomodernizacji pojedynczych lokali w domach wielorodzinnych, kiedy na prace termoizolacyjne nie wyrażają zgody wszyscy lokatorzy. Korzystna ekonomicznie i skuteczna jest aplikacja ekologicznych płyt z włókien drzewnych do termoizolacji wewnętrznej STEICOinternal, które zwiększą efektywność energetyczną budynku poprzez wzmocnienie warstwy izolacji cieplnej od wewnątrz. Metoda jest szybka i łatwa w użyciu. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?
Redukcja strat nawet o 70%
Aby zmniejszyć koszty ogrzewania można dodać kilka centymetrów odpowiedniej izolacji od środka. Wpływ na efekt termomodernizacji ma współczynnik przewodzenia ciepła (λ) zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Przy jego wyborze pamiętajmy, że im ten współczynnik jest mniejszy, tym mniejszą grubość może mieć warstwa docieplenia. To ważne, kiedy docieplamy od wewnątrz, ponieważ odbywa się to kosztem powierzchni mieszkalnej. STEICOinternal mają współczynnik przewodzenia ciepła 0,038, dlatego skutecznie zmniejszą straty ciepła podczas sezonu grzewczego już przy mniejszej grubości warstwy. Audyty starych budynków, w których płyty zastosowano do prac termomodernizacyjnych, pokazały, że już warstwa izolacji o grubości wynoszącej zaledwie 60 mm poprawiła współczynnik przenikania ciepła U ściany zewnętrznej nawet o 70%.
Płyty termoizolacyjne podnoszą temperaturę powierzchniową ścian, a wyższa temperatura ścian pozwala obniżyć rzeczywistą temperaturę powietrza wewnątrz budynku. Ciepłe ściany sprawiają, że w pomieszczeniu jest przyjemniej nawet przy niższej temperaturze. Komfort temperaturowy można uzyskać niższym kosztem, co przełoży się na tańsze ogrzanie budynku.
Chronią przed wilgocią bez membrany
Rodzaj termoizolacji ma wpływ nie tylko na poprawę efektywności energetycznej budynku, ale i ochronę przed wilgocią. Na ten problem przede wszystkim należy zwrócić uwagę podczas docieplania ścian od środka, z uwagi na specyficzną konstrukcję powstałej przegrody. Para przenika inaczej przez różne materiały do izolacji cieplnej. Niektóre z nich wymagają dodatkowo zabezpieczenia w postaci membrany paroizolacyjnej, która przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do przegród. W przypadku STEICOinternal jej montaż nie jest wymagany. Płyty są otwarte dyfuzyjnie i umożliwiają kapilarny transport wilgoci, dlatego można wykonać paroprzepuszczalną strukturę ściany bez paroizolacji.
Produkty z włókien drzewnych mają najwyższą zdolność buforowania wilgoci ze wszystkich okładzin do wnętrza. Bardzo dobrze zabezpieczają ściany przed szkodami, jakie może spowodować wilgoć, co gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji. Płyty tymczasowo magazynują nadmiar wilgoci, a następnie jest on oddawany do wnętrza lub na zewnątrz budynku, bez kondensacji. To skuteczna ochrona przed rozwojem pleśni i grzybów, a także sposób na regulację optymalnego dla mieszkańców klimatu w pomieszczeniach.
Wystarczy przykleić i otynkować
STEICOinternal nie wymagają wcześniejszego przygotowania rusztu. Poręczne płyty termoizolacyjne z włókna drzewnego można zamontować do ściany za pomocą zaprawy klejącej, a następnie otynkować tynkiem wapiennym lub glinianym i poddawać dalszej obróbce, np. malować.
Aby zredukować mostki termiczne, co może być problemem przy termomodernizacji od wewnątrz, w miejscu połączenia ściany zewnętrznej ze ścianą wewnętrzną można zastosować specjalne kliny izolacyjne z włókien drzewnych STEICOtri.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.