Dodatkowe środki na dofinansowanie domowych instalacji fotowoltaicznych
Kolejna edycja programu „Mój prąd” wystartowała 1 lipca, a wnioski można składać do 22 grudnia br. lub do wyczerpania puli środków. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Wnioskodawcą może być każdy z nas, ponieważ jest on skierowany do gospodarstw domowych, które w ten sposób będą wytwarzały energię na własne potrzeby.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
W ramach programu można starać się o dofinansowanie do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji (maksymalnie można otrzymać 3 000 zł). Jest ono udzielane jednokrotnie w ramach danej umowy. Trzeba pamiętać o tym, że można instalować tylko urządzenia nowe, czyli wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
Dlaczego warto?
Kluczowym argumentem dla wielu osób może być czysta i ekologiczna energia, którą będą mogli otrzymać dzięki takiej instalacji, a także znaczne zmniejszenie kosztów codziennej eksploatacji domu. O skali popularności programu świadczy ogromna grupa beneficjentów – w poprzedniej edycji, tylko do 6 listopada 2020 r., wpłynęło ponad 200 tysięcy wniosków o dofinansowanie.
Czy te instalacje są awaryjne?
Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli zamontujemy nową instalację, będzie ona objęta gwarancją producenta co oznacza, że na początku użytkowania większość ewentualnych usterek powinna zostać usunięta w ramach gwarancji. Do głównych przyczyn powstawania awarii można zaliczyć błędy instalacyjne (np. niewłaściwy montaż, brak staranności, który powoduje upadek paneli, czy zły transport), zakup paneli niskiej jakości oraz niewłaściwą konserwację.
Jak temu zapobiec?
Kluczowy jest wybór dobrego wykonawcy, dzięki któremu panele będą zamontowane w sposób zgodny z instrukcją i przez wykwalifikowanych fachowców. Warto postawić też na wyższej jakości produkty oraz pamiętać o rozszerzeniu posiadanego ubezpieczenia domu o panele fotowoltaiczne, dzięki czemu będzie można zabezpieczyć się przed skutkami np. gradu czy aktów wandalizmu.
– Montaż paneli fotowoltaicznych to znaczna inwestycja dla domowego budżetu. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli nam nie martwić się skutkami ewentualnych zniszczeń – mówi Agnieszka Młynarska, ekspert firmy Wiener.
O czym trzeba pamiętać?
Chcąc otrzymać grant z programu „Mój prąd”, trzeba pamiętać o tym, że środków z programu nie można łączyć z dofinansowaniem w ramach innych grantów. Nie można też korzystać dwa razy z tego samego wsparcia. Szczegóły na temat terminów zgłoszeń i zasad składania wniosków można znaleźć na stronie programu mojprad.gov.pl.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.