Dom odporny na podtopienia

Powódź nie zawsze zalewa cały dom. O wiele częściej borykamy się z problemem podtopionej piwnicy lub kilku centymetrów wody na parterze. Niestety z uwagi na zmiany klimatyczne, prawdopodobnie będziemy coraz częściej borykali się z takimi problemami. Castorama Polska podpowiada, jak przygotować dom na podtopienia.
W związku ze zmieniającym się klimatem, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy obfite deszcze. W ubiegłym roku na przełomie maja i czerwca na południu Polski w ciągu kilku dni spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez dwa miesiące. Ziemia nie może wchłonąć tak dużej ilości wody, która szybko spływa do rzek tworząc fale wezbraniowe. W takich przypadkach również w miastach pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznej, ponieważ miejskie system kanalizacji nie są na tyle wydajne, by odprowadzić tak dużą ilość wody.
Bez wątpienia najważniejsze decyzje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej należy podejmować przed zakupem lub rozpoczęciem budowy domu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana działka znajduje się na obszarze zagrożenia powodziowego. Można to zrobić bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za pomocą udostępnionych w internecie Map Zagrożenia Powodziowego. Jak radzić sobie z wysoką wodą można sprawdzić w poradniku na stronie castorama.pl (https://www.castorama.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-powodzia-ins-99336.html). Tym razem Castorama skupia się na zdecydowanie mniejszym zagrożeniu, jakim są podtopienia.
Aby zmniejszyć straty spowodowane nagłym zalaniem, dom należy uszczelnić. Tę metodę stosuje się jednak tylko, gdy spodziewana głębokość wody po zalaniu nie przekroczy metra. Jeśli tak się stanie, uszczelnienie domu mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia ze względu na silny nacisk wody na konstrukcję ścian. W takim przypadku lepiej umożliwić wodzie swobodny przepływ przez budynek, ale podłogi i ściany należy zabezpieczyć wodoodpornymi materiałami. Dom można zabezpieczyć przed przedostaniem się do niego wody podnosząc progi, kładąc nieprzepuszczalną (np. ceramiczną) warstwę na murach od zewnątrz budynku i stosując na czas podtopień specjalne osłony na okna piwniczne i drzwi. Jeszcze na etapie budowy domu warto rozważyć podwyższenie jego wejścia. Nawet kilkanaście centymetrów może uratować parter przez wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy piwnica i przejścia przyłączy będą uszczelnione. Warto też zadbać o izolację fundamentów i ścian fundamentowych.
Jedną z częstych przyczyn strat powodziowych są ścieki, które cofając się w sieci kanalizacyjne zalewają np. piwnice budynków. Można się przed tym uchronić stosując np. zasuwy burzowe. Kanalizacyjny zawór zwrotny jest montowany do rury i dzięki praktycznej dźwigni pozwala zamknąć dopływ. W sklepach Castorama dostępne są zasuwy burzowe wykonane z ABS, czyli trwałego i odpornego mechaniczne czynniki tworzywa sztucznego.
Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, w obliczu niebezpieczeństwa warto przenieść na wyższe kondygnacje sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego cenne przedmioty i ważne dokumenty. Ostatecznością jest zabezpieczenie budynku za pomocą worków z piaskiem. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, zaporę z worków należy układać we wcześniej wykopanym rowie.
Skąd jednak wiedzieć, czy spodziewać się zagrożenia? Aktualne prognozy pogody i zagrożenia meteorologiczne można znaleźć w bezpłatnym serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogodynka.pl. Im szybciej dowiemy się o zbliżającym się zagrożeniu, tym lepiej uda nam się do niego przygotować.
Źródło: Castorama
Fot. Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash
Informacje o spółce Castorama:
Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 81 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.