Komunikaty PR

Dom odporny na podtopienia

2020-06-19  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Info_pras ( 0.1 MB )

Powódź nie zawsze zalewa cały dom. O wiele częściej borykamy się z problemem podtopionej piwnicy lub kilku centymetrów wody na parterze. Niestety z uwagi na zmiany klimatyczne, prawdopodobnie będziemy coraz częściej borykali się z takimi problemami. Castorama Polska podpowiada, jak przygotować dom na podtopienia.

W związku ze zmieniającym się klimatem, nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy obfite deszcze. W ubiegłym roku na przełomie maja i czerwca na południu Polski w ciągu kilku dni spadło tyle deszczu, ile zwykle spada przez dwa miesiące. Ziemia nie może wchłonąć tak dużej ilości wody, która szybko spływa do rzek tworząc fale wezbraniowe. W takich przypadkach również w miastach pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznej, ponieważ miejskie system kanalizacji nie są na tyle wydajne, by odprowadzić tak dużą ilość wody.

Bez wątpienia najważniejsze decyzje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej należy podejmować przed zakupem lub rozpoczęciem budowy domu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dana działka znajduje się na obszarze zagrożenia powodziowego. Można to zrobić bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za pomocą udostępnionych w internecie Map Zagrożenia Powodziowego. Jak radzić sobie z wysoką wodą można sprawdzić w poradniku na stronie castorama.pl (https://www.castorama.pl/jak-zabezpieczyc-dom-przed-powodzia-ins-99336.html). Tym razem Castorama skupia się na zdecydowanie mniejszym zagrożeniu, jakim są podtopienia.

Aby zmniejszyć straty spowodowane nagłym zalaniem, dom należy uszczelnić. Tę metodę stosuje się jednak tylko, gdy spodziewana głębokość wody po zalaniu nie przekroczy metra. Jeśli tak się stanie, uszczelnienie domu mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia ze względu na silny nacisk wody na konstrukcję ścian. W takim przypadku lepiej umożliwić wodzie swobodny przepływ przez budynek, ale podłogi i ściany należy zabezpieczyć wodoodpornymi materiałami. Dom można zabezpieczyć przed przedostaniem się do niego wody podnosząc progi, kładąc nieprzepuszczalną (np. ceramiczną) warstwę na murach od zewnątrz budynku i stosując na czas podtopień specjalne osłony na okna piwniczne i drzwi. Jeszcze na etapie budowy domu warto rozważyć podwyższenie jego wejścia. Nawet kilkanaście centymetrów może uratować parter przez wodą. Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko wtedy, gdy piwnica i przejścia przyłączy będą uszczelnione. Warto też zadbać o izolację fundamentów i ścian fundamentowych.

Jedną z częstych przyczyn strat powodziowych są ścieki, które cofając się w sieci kanalizacyjne zalewają np. piwnice budynków. Można się przed tym uchronić stosując np. zasuwy burzowe. Kanalizacyjny zawór zwrotny jest montowany do rury i dzięki praktycznej dźwigni pozwala zamknąć dopływ. W sklepach Castorama dostępne są zasuwy burzowe wykonane z ABS, czyli trwałego i odpornego mechaniczne czynniki tworzywa sztucznego.

Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń, w obliczu niebezpieczeństwa warto przenieść na wyższe kondygnacje sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego cenne przedmioty i ważne dokumenty. Ostatecznością jest zabezpieczenie budynku za pomocą worków z piaskiem. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, zaporę z worków należy układać we wcześniej wykopanym rowie.

Skąd jednak wiedzieć, czy spodziewać się zagrożenia? Aktualne prognozy pogody i zagrożenia meteorologiczne można znaleźć w bezpłatnym serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pogodynka.pl. Im szybciej dowiemy się o zbliżającym się zagrożeniu, tym lepiej uda nam się do niego przygotować.

Źródło: Castorama
Fot. Vidar Nordli-Mathisen/Unsplash

 


Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii  polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 81 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz  www.kingfisher.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Domodesign w Domotece – 2 dni wykładów, warsztatów i konsultacji Biuro prasowe
2024-05-17 | 15:55

Domodesign w Domotece – 2 dni wykładów, warsztatów i konsultacji

Trzecia odsłona Domodesign, która odbyła się 10-11 maja na terenie warszawskiej Domoteki, zakończyła się sukcesem, czego najlepszym dowodem były zapełnione do ostatniego miejsca
Dom KOBIECA NATURA
2024-05-17 | 14:18

KOBIECA NATURA

Niepowtarzalny w swojej urodzie, lecz funkcjonalny. Nieszablonowy w aranżacji, lecz ponadczasowy. Czteropokojowy parterowy apartament w niewysokiej zabudowie mieszkalnej – zaprojektowany i
Dom Potencjał technologii, moc designu. Biuro Decerto projektu BIT CREATIVE
2024-05-17 | 10:40

Potencjał technologii, moc designu. Biuro Decerto projektu BIT CREATIVE

Decerto to jeden z liderów technologii ubezpieczeniowych. Dostarczając swoim klientom niezawodnych rozwiązań w zakresie oprogramowania ubezpieczeniowego oraz gwarantując płynną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Nieuczciwi najemcy bardziej chronieni przez prawo niż właściciele mieszkań. Konieczne są zmiany przepisów i sprawny system eksmisyjny

Zaległości w czynszach, zniszczenia czy wyprowadzka bez płatności – to tylko niektóre z problemów, jakie lokatorzy wynajmujący mieszkania mogą sprawić właścicielom lokali. Z badania Rendin wynika, że blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem borykało się z podobnymi trudnościami. Wypowiedzenie najmu nieuczciwemu lokatorowi to dopiero początek długiej drogi, na której końcu niekoniecznie jest eksmisja. – Potrzebujemy zmiany w kierunku dodania pewnych praw właścicielom i sprawnego systemu eksmisyjnego – podkreśla Alina Muzioł-Węcławowicz, specjalistka ds. polityki mieszkaniowej.

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.