Komunikaty PR

Dom z drewna nie tylko dla celebrytów

2021-06-30  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Znani sportowcy stawiają na prestiż i zdrowie – wybierają drewno. Dom w technologii drewnianej wybudował Robert Lewandowski, a także nasz mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. Obaj podkreślają, jak ważna jest dla nich rodzina, zdrowy styl życia, a domy z drewna doskonale wpisują się w ten model. Dowiedziono bowiem, że wykorzystanie drewna w konstrukcjach i wnętrzach budynków zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

 

Skutki zdrowotne stosowania drewna badano w środowiskach szpitalnych m.in. w Norwegii, Danii, Austrii i Japonii. Pokazały one, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest optymalna dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie i astmę; wpływa również bardzo korzystnie na samopoczucie i redukcję stresu.

Budynki z drewna oddziaływają na organizm pozytywniej niż wykonane z cegły, pustaków czy żelbetonu. Kiedy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć, natomiast podczas słoty osusza atmosferę we wnętrzach. To zasługa naturalnej zdolności do wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach podczas wysychania. Wilgotność we wnętrzach utrzymuje się na przyjaznym człowiekowi poziomie 30-50%, zachowując odpowiedni mikroklimat, a jednocześnie nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów.  

 

Efektowne i sprzyjające zdrowiu

Dom Roberta Lewandowskiego, wybudowany z bali płaskich łączonych na własne pióra, wpisuje się w tradycję Mazur. Jest przykładem poszanowania historii regionu i jego naturalnych walorów środowiskowych. Dom Kamila Stocha w Zębie mógłby być nowoczesną europejską willą ze szkła i betonu, ale sportowiec szanuje swoje góralskie korzenie i wybudował dom z drewna, wpisujący się w tradycje lokalnego ciesielstwa. Budynki te nie są przykładami architektury, która będzie współgrała z każdym otoczeniem i istniejąca w jego przestrzeni zabudową. Dodatkowo, montaż domu z bali jest pracochłonny i wymaga precyzyjnego wykonania konstrukcji przez doświadczoną ekipę ciesielską. Dom z drewna można jednak wybudować na wiele sposobów. Jednym z najwygodniejszych jest technologia szkieletowa, a dzięki prefabrykacji można go zrealizować w bardzo krótkim czasie.

- Domy prefabrykowane w technologii szkieletowej nie mają ograniczeń co do lokalizacji budowy, a łatwość kształtowania bryły budynku sprawia, że każdy może być niepowtarzalny i wyróżniać się ciekawą architekturą – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych z naturalnych włókien drzewnych, z których produkowane są również prefabrykaty w jednym z największych zakładów prefabrykacji w kraju. – Warto podkreślić, że prefabrykacja zachowuje wszystkie walory naturalnego drewna, dzięki którym jest ono materiałem sprzyjającym naszemu zdrowiu i komfortowi życia. Ukryte w dachu, ścianach czy w stropie zapewnia nie tylko przytulną atmosferę ale optymalny mikroklimat każdego pomieszczenia.

 

Dom z drewna dla każdego

Drewno jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych materiałów budowlanych w Europie. Nie trzeba być jednak celebrytą, aby zamieszkać w domu z drewna i cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie daje ten niezwykły materiał budowlany. Dzięki technologii prefabrykacji inwestycję można wygodnie zrealizować w bardzo krótkim czasie, niezależnie od planowanej kubatury budynku czy lokalizacji działki budowlanej.  Nie musi to być kosztowny i skomplikowany proces, do czego z pewnością przyczyniło się uruchomienie w Czarnkowie zakładu prefabrykacji z trzema liniami produkcyjnymi. Zamówienie w fabryce gotowych prefabrykatów drewnianych zamiast budowania od podstaw na placu budowy, znacznie przyspiesza pracę. Ponieważ dostarczane są elementy wykonane zgodnie z projektem i w zaawansowanym stopniu wykończenia, ich montaż można skrócić nawet do 2 - 3 dni. Budujemy szybciej i wygodniej, ale i bezpiecznie. Tempo realizacji inwestycji w najmniejszym stopniu nie wpływa na trwałość konstrukcji. Elementy przygotowane w wyspecjalizowanym zakładzie są bardziej dokładne i precyzyjne niż wykonywane na miejscu.  

Prefabrykacja wpłynie również na zmianę tradycyjnego postrzegana domów z drewna. Pozwala realizować ciekawe pod względem architektonicznym budynki w różnej estetyce, również bardzo nowoczesne konstrukcje, wyróżniające się atrakcyjną wizualnie formą, o bardzo wysokim standardzie jakości i energooszczędności. To bardzo ważny argument przemawiający na korzyść domu z drewna w technologii szkieletowej - niskie koszty ogrzewania wynikające z jego bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Jest to trudne do uzyskania podobnym kosztem i grubością przegród zewnętrznych w innych technologiach.

- O wysokim poziomie komfortu cieplnego, jaki panuje w pomieszczeniach, decydują ciepłe i szczelne przegrody. W tych, w których jako materiał termoizolacyjny zastosowano włókno drzewne, nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub niską temperaturą – wyjaśnia Michał Komorowski. – Dzięki niskiej przewodności cieplnej, a w przypadku mat termoizolacyjnych STEICOflex jest to wartość zaledwie 0,036 [W / (m*K)], latem służą one jako pochłaniacz ciepła, natomiast w chłodne dni będą niezastąpione w walce z napływającym z zewnątrz zimnym powietrzem.  

 

Ekologia na co dzień

Domy, w których zamieszkały nasze gwiazdy sportu, to ukłon w stronę ekologii. Zdrowe jedzenie, aktywny tryb życia to wyznaczniki ludzi żyjących w zgodzie z naturą. Kolejnym z nich jest wykorzystywanie naturalnych zasobów, ale też korzystanie z nich w sposób zrównoważony. Domy z drewna w technologii prefabrykowanego szkieletu doskonale wpisują się w ten trend. Produkcja prefabrykatów z drewna, a następnie związane z ich montażem prace budowlane, nie generują takiej ilości dwutlenku węgla, jak konwencjonalne materiały budowlane. 

Domy drewniane są trwałe, mogą przetrwać kilka pokoleń, a po czasie ich eksploatacji można je poddać recyklingowi, dzięki czemu wpisują się w zasadę zero waste i nie zaśmiecają naszej planety jak gruz czy stalowe odpady.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.