Komunikaty PR

Dom z drewna nie tylko dla celebrytów

2021-06-30  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Znani sportowcy stawiają na prestiż i zdrowie – wybierają drewno. Dom w technologii drewnianej wybudował Robert Lewandowski, a także nasz mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. Obaj podkreślają, jak ważna jest dla nich rodzina, zdrowy styl życia, a domy z drewna doskonale wpisują się w ten model. Dowiedziono bowiem, że wykorzystanie drewna w konstrukcjach i wnętrzach budynków zapewnia korzyści fizyczne oraz psychiczne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

 

Skutki zdrowotne stosowania drewna badano w środowiskach szpitalnych m.in. w Norwegii, Danii, Austrii i Japonii. Pokazały one, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest optymalna dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie i astmę; wpływa również bardzo korzystnie na samopoczucie i redukcję stresu.

Budynki z drewna oddziaływają na organizm pozytywniej niż wykonane z cegły, pustaków czy żelbetonu. Kiedy na zewnątrz jest ciepło i sucho, drewno oddaje wilgoć, natomiast podczas słoty osusza atmosferę we wnętrzach. To zasługa naturalnej zdolności do wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach podczas wysychania. Wilgotność we wnętrzach utrzymuje się na przyjaznym człowiekowi poziomie 30-50%, zachowując odpowiedni mikroklimat, a jednocześnie nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów.  

 

Efektowne i sprzyjające zdrowiu

Dom Roberta Lewandowskiego, wybudowany z bali płaskich łączonych na własne pióra, wpisuje się w tradycję Mazur. Jest przykładem poszanowania historii regionu i jego naturalnych walorów środowiskowych. Dom Kamila Stocha w Zębie mógłby być nowoczesną europejską willą ze szkła i betonu, ale sportowiec szanuje swoje góralskie korzenie i wybudował dom z drewna, wpisujący się w tradycje lokalnego ciesielstwa. Budynki te nie są przykładami architektury, która będzie współgrała z każdym otoczeniem i istniejąca w jego przestrzeni zabudową. Dodatkowo, montaż domu z bali jest pracochłonny i wymaga precyzyjnego wykonania konstrukcji przez doświadczoną ekipę ciesielską. Dom z drewna można jednak wybudować na wiele sposobów. Jednym z najwygodniejszych jest technologia szkieletowa, a dzięki prefabrykacji można go zrealizować w bardzo krótkim czasie.

- Domy prefabrykowane w technologii szkieletowej nie mają ograniczeń co do lokalizacji budowy, a łatwość kształtowania bryły budynku sprawia, że każdy może być niepowtarzalny i wyróżniać się ciekawą architekturą – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO, dostawcy materiałów konstrukcyjnych i termoizolacyjnych z naturalnych włókien drzewnych, z których produkowane są również prefabrykaty w jednym z największych zakładów prefabrykacji w kraju. – Warto podkreślić, że prefabrykacja zachowuje wszystkie walory naturalnego drewna, dzięki którym jest ono materiałem sprzyjającym naszemu zdrowiu i komfortowi życia. Ukryte w dachu, ścianach czy w stropie zapewnia nie tylko przytulną atmosferę ale optymalny mikroklimat każdego pomieszczenia.

 

Dom z drewna dla każdego

Drewno jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych materiałów budowlanych w Europie. Nie trzeba być jednak celebrytą, aby zamieszkać w domu z drewna i cieszyć się ze wszystkich korzyści, jakie daje ten niezwykły materiał budowlany. Dzięki technologii prefabrykacji inwestycję można wygodnie zrealizować w bardzo krótkim czasie, niezależnie od planowanej kubatury budynku czy lokalizacji działki budowlanej.  Nie musi to być kosztowny i skomplikowany proces, do czego z pewnością przyczyniło się uruchomienie w Czarnkowie zakładu prefabrykacji z trzema liniami produkcyjnymi. Zamówienie w fabryce gotowych prefabrykatów drewnianych zamiast budowania od podstaw na placu budowy, znacznie przyspiesza pracę. Ponieważ dostarczane są elementy wykonane zgodnie z projektem i w zaawansowanym stopniu wykończenia, ich montaż można skrócić nawet do 2 - 3 dni. Budujemy szybciej i wygodniej, ale i bezpiecznie. Tempo realizacji inwestycji w najmniejszym stopniu nie wpływa na trwałość konstrukcji. Elementy przygotowane w wyspecjalizowanym zakładzie są bardziej dokładne i precyzyjne niż wykonywane na miejscu.  

Prefabrykacja wpłynie również na zmianę tradycyjnego postrzegana domów z drewna. Pozwala realizować ciekawe pod względem architektonicznym budynki w różnej estetyce, również bardzo nowoczesne konstrukcje, wyróżniające się atrakcyjną wizualnie formą, o bardzo wysokim standardzie jakości i energooszczędności. To bardzo ważny argument przemawiający na korzyść domu z drewna w technologii szkieletowej - niskie koszty ogrzewania wynikające z jego bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Jest to trudne do uzyskania podobnym kosztem i grubością przegród zewnętrznych w innych technologiach.

- O wysokim poziomie komfortu cieplnego, jaki panuje w pomieszczeniach, decydują ciepłe i szczelne przegrody. W tych, w których jako materiał termoizolacyjny zastosowano włókno drzewne, nie będziemy odczuwać dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką lub niską temperaturą – wyjaśnia Michał Komorowski. – Dzięki niskiej przewodności cieplnej, a w przypadku mat termoizolacyjnych STEICOflex jest to wartość zaledwie 0,036 [W / (m*K)], latem służą one jako pochłaniacz ciepła, natomiast w chłodne dni będą niezastąpione w walce z napływającym z zewnątrz zimnym powietrzem.  

 

Ekologia na co dzień

Domy, w których zamieszkały nasze gwiazdy sportu, to ukłon w stronę ekologii. Zdrowe jedzenie, aktywny tryb życia to wyznaczniki ludzi żyjących w zgodzie z naturą. Kolejnym z nich jest wykorzystywanie naturalnych zasobów, ale też korzystanie z nich w sposób zrównoważony. Domy z drewna w technologii prefabrykowanego szkieletu doskonale wpisują się w ten trend. Produkcja prefabrykatów z drewna, a następnie związane z ich montażem prace budowlane, nie generują takiej ilości dwutlenku węgla, jak konwencjonalne materiały budowlane. 

Domy drewniane są trwałe, mogą przetrwać kilka pokoleń, a po czasie ich eksploatacji można je poddać recyklingowi, dzięki czemu wpisują się w zasadę zero waste i nie zaśmiecają naszej planety jak gruz czy stalowe odpady.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli! Biuro prasowe
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło
Dom Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki
2024-07-08 | 09:00

Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki

Wanna to nie tylko jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, ale także miejsce codziennego relaksu i wyciszenia. W świecie współczesnego designu, prostokątne wanny
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Prawo

Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy

Kara aresztu do lat trzech i grzywny do tysiąca złotych grożą właścicielom, którzy trzymają psy na łańcuchu. Zgodnie z prawem pies nie może być przywiązany dłużej niż przez 12 godzin, na uwięzi krótszej niż 3 metry. W rzeczywistości jednak ciężko udowodnić naruszenie tego przepisu. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć stop utrzymywaniu psów na uwięzi. Pies to nie jest tani system alarmowy – podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Szansą na zmianę może być obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez kilka organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt, który trafił niedawno do Sejmu.