Dom ze stali. Budowa krok po kroku
Stal to ekologia, bezpieczeństwo, stabilność i energooszczędność. Jednym słowem – budowa domów ze stali to absolutnie innowacyjna technologia w budownictwie mieszkaniowym. Jest szybsza od technologii murowanej, ale także zdecydowanie łatwiejsza.
– Oprócz własnego domu, poczucia komfortu i bezpieczeństwa, domy ze stali zapewnią znaczne oszczędności już na etapie budowy. Na samym starcie minimalizujemy wydatki związane z: ochroną placu budowy, prądem i wodą niezbędną podczas prac i wywozem śmieci. Drugą kwestią jest energooszczędność. Ściany w technologii Stalovers nie dość, że są bardziej cienkie (36 cm) względem muru (nawet 55 cm), to mają znacznie lepszy parametr przepuszczalności cieplnej (U=12 W/m2k)! Przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów izolacyjnych i profesjonalnej budowie, koszty związane z ogrzaniem domu spadną do minimum – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel marki Stalovers, która specjalizuje się w budownictwie stalowym.
Pierwszy etap. Fundament
Czas budowy z wykorzystaniem konstrukcji stalowych jest bardzo konkurencyjny. Wybierając tradycyjne budownictwo, trzeba liczyć się z tym, że stan surowy zamknięty lub developerski przy dobrych perspektywach otrzymamy nie szybciej niż po upływie 12 miesięcy. Technologia budowy z konstrukcji stalowych pozwoli nam wymarzonym domem cieszyć się już w trzy miesiące od rozpoczęcia inwestycji. Tak, to możliwe.
Marka Stalovers oferuje wykonanie wszystkich prac – od wbicia pierwszej łopaty po wybudowanie domów ze stali w stanie deweloperskim.
Montaż konstrukcji w 2 dni
- To co zaskakuje naszych klientów najczęściej, to widok konstrukcji domu która zostaje zmontowana na placu budowy zaledwie w 2 dni.Po tym czasie widać zarys budynku i można już rozpocząć wykonywanie poszycia. Bardzo ważna jest całkowita izolacja termiczna konstrukcji. Podczas prac izolacyjnych budynek ocieplamy styropianem od fundamentów aż po dach. Dzięki takiemu zabiegowi niwelujemy mostki termiczne, a tym samym zmniejszamy wydatki na ogrzewanie domu, a konstrukcja jest w pełni zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel marki Stalovers.
Po pierwszym miesiącu widać już w pełni wymarzony dom w konstrukcji stalowej – jest wykonana elewacja, dach oraz stolarka zewnętrzna. W kolejnych dwóch miesiącach ekipa Stalovers wykonuje montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych oraz wszystkie prace wykończeniowe.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Przy uderzeniu pioruna dom stalowy zapewnia bardzo duże bezpieczeństwo mieszkańcom. Uziemiona konstrukcja ma potencjał zero i przewodzi cały ładunek elektryczny wprost do gruntu. Energia pioruna nie wyładowuje się w obrębie budynku, co eliminuje przyczynę zniszczeń i pożarów.
Ze względu na lepszą izolację termiczną domy szkieletowe stanowią optymalne rozwiązanie w ekstremalnych warunkach pogodowych w porównaniu do budynków stawianych metodą tradycyjną. Nie bez powodu technologia ta jest tak popularna w krajach skandynawskich, gdzie mamy do czynienia ze znacznie bardziej srogimi zimami niż w Polsce. W związku ze zmianami klimatycznymi, jakie od kilku lat obserwujemy w coraz częściej spotykamy się z huraganami a nawet trąbami powietrznymi. Domy w konstrukcji stalowej mają wyjątkową odporność na tego typu zjawiska atmosferyczne.
Jednym słowem dom ze stali jest trwały, bezpieczny, stabilny, a co najważniejsze może być gotowy w trzy miesiące. Czy można chcieć więcej?
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.