Dubajski standard w Wiśle
Nazwa inwestycji nie jest bynajmniej przypadkowa. Kiedy zagłębić się w historię powstania apartamentowców Magiczny Horyzont w Wiśle okazuje się, że sporo tu zaskakujących detali. Jakie? Choćby to, że każdy z 28 apartamentów ma swoją prywatną windę jak w nowojorskim penthouse – właściciele mogą więc wjechać z podziemnego garażu wprost do swojego apartamentu.
Skąd takie luksusowe rozwiązanie w polskim kurorcie? Pierwotnym deweloperem projektu była zagraniczna spółka realizująca ultraluksusowe apartamentowce w Dubaju m.in. najnowszy projekt 219 Boat Club, w którym każdy z lokali ma dla odmiany swój prywatny basen. Podobny, niespotykany w polskich kurortach standard wprowadzono do Wisły. Apartamenty mają duże metraże, większość 70–90 mkw., po kilka tarasów przypisanych do jednego lokalu, duże ogródki. – To standard rzadko spotykany w segmencie apartamentów wakacyjnych w Polsce, choć w naszym kraju pojawia się coraz więcej zamożnych osób, które chcą mieć luksusowy second home na własne potrzeby w górach - wyjaśnia Jacek Twardowski, prezes spółki WeWell, która przejęła projekt.
Pełna prywatność z panoramą na Beskidy
Inwestycja wpisuje się w trend poszukiwania przez nabywców dużych apartamentów wakacyjnych w kameralnych budynkach zlokalizowanych tak, by zapewniały maksimum prywatności. Choć w polskich kurortach apartamentowce na kilkadziesiąt czy 200-300 lokali nadal cieszą się zainteresowaniem, to wkracza do nich także segment premium. – Spora grupa kupujących ceni sobie prywatność, nie chcą spędzać weekendów w tłumie turystów. To nabywcy, którzy bywali w dziesiątkach luksusowych hoteli na świecie, na szybki weekendowy odpoczynek w Polsce nie wybierają hoteli, stawiają na kameralność i otoczenie natury – ocenia Jacek Twardowski.
Spółka do opracowania koncepcji wykończenia wnętrz w Magicznym Horyzoncie zaprosiła więc projektantki, które mają doświadczenie w aranżowaniu luksusowych wnętrz, m.in. Sylwię Pogorzelską z warszawskiej pracowni OIKOI, która w londyńskiej pracowni projektowała wnętrza hotelu Ritz Carlton oraz przestrzenie W Hotels - sieci należącej do Marriotta. W teamie projektującym apartamenty w Wiśle znalazła się również architektka Magdalena Śliwka z pracowni Black Deer Workshop, która wspólnie z Sylwią Pogorzelską stworzyła także pracownię MoveIn.Book.
Dubaj, Indie, Polska i magiczny realizm
W projekcie od samego początku splatają się różne wątki: zagraniczny inwestor z Indii budujący w Dubaju, magiczny realizm po sąsiedzku – ponieważ tuż obok apartamentowców zlokalizowane jest największe w Polsce Muzeum Magicznego Realizmu, ale i silnie polski akcent – piękno Beskidów za oknami apartamentów. Takie też mają być wnętrza apartamentów. Projektantki postawiły na międzynarodowy miks, z silnym akcentem na polskość. W ramach pakietów wykończeniowych zaplanowano więc hiszpańską i włoską glazurę z firm Ceramiche Refin oraz Baldocer, niemieckie tapety A.S. Creation. Dominują jednak rodzimy projektanci: na podłodze przewidziano Charme Parquet Luxury Vinyl.
- Krzesła wybrałyśmy z linii Fameg, mają łagodną linię nadającą lekkości wnętrzu, a jednocześnie wysoką jakość i trwałość dlatego często zdobią wnętrza prestiżowych restauracji i 5* hoteli – wyjaśnia Sylwia Pogorzelska z OIKOI. Lekki, ażurowy design wyróżnia też oświetlenie, w tym modną lampę wiszącą Capello.
Do lokalizacji budynków w otoczeniu natury projektantki nawiązują kolorystyką. Dużo tu stonowanych barw: drewna, szarości, delikatnej, naturalnej zieleni.
Taką kolorystkę zyska też modernizowana na budynkach elewacja oraz tarasy. Za koncepcję zewnętrznych zmian odpowiada architekt Paweł Stec, który wcześniej w Wiśle zrealizował m.in. hotel Aries.
Zakończenie modernizacji planowane jest na lato 2023 r. Magiczny Horyzont tworzą w sumie 3 budynki z 28 apartamentami. Ich otoczenie blisko natury jest spójne z całą koncepcją jaką spółka WeWell wprowadziła na rynek. To budowa apartamentów wakacyjnych dla osób, które nastawione są na odpoczynek w duchu wellbieingu – blisko natury, aktywnie, z dbałością zarówno o zdrowie fizyczne jak i dobrostan psychiczny. Turystyka i spędzanie czasu zgodnie z trendem slow turystyki jest w Polsce coraz popularniejsze. Wiele osób w czasie wyjazdów i tych, którzy apartamenty w kurortach kupują dla siebie szuka miejsc poza masową turystką. I podobnie jak na świecie wśród osób zamożnych znane i cenione są kameralne hotele z sieci Small Luxury Hotels, tak chętnie jako prywatne miejsca wypoczynku kupują wille i mieszkania wakacyjne z kategorii Boutique Luxury Apartments. Ceny apartamentów w Magicznym Horyzoncie zaczynają się od 500 tys. do 1,6 mln zł.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.