Komunikaty PR

Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami – jak doradzać przy zagranicznych tr

2024-04-04  |  12:00
Biuro prasowe

Szczególnie wtedy, gdy chcemy nabyć dom bądź mieszkanie za granicą. O pracy agenta nieruchomości z perspektywy prawnika i inwestora opowiada Maria Kobryń, radca prawny i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości za granicą polskim klientom to zadanie, które wymaga szczególnego przygotowania ze strony agenta nieruchomości. Oferowanie międzynarodowych inwestycji niesie ze sobą zarówno wiedzę specyficzną dla danego rynku, jak i potrzebę dostosowania do kontekstu kulturowego i społecznego, co jest istotne ze względu na różnorodne tradycje i normy prawne. Agent powinien posiadać umiejętność wskazania istotnych aspektów, które różnią się od lokalnych realiów, takich jak różnice w przepisach podatkowych czy konieczność zapłaty podatku od zakupu nieruchomości.

Taka osoba powinna mieć szeroką sieć kontaktów w danym kraju i współpracować z lokalną kancelarią prawną, tak by zapewnić jak najbardziej rzetelną obsługę transakcji. Dzięki temu klienci będą mieli pewność, że w trakcie załatwiania formalności nie zaskoczą ich żadne kruczki prawno-administracyjne.

Międzynarodowe transakcje kupna-sprzedaży wymagają również, by dokładnie zbadać specyfikę danego kraju – zorientować się w uwarunkowaniach geopolitycznych, gospodarczych i ekonomicznych, poznać jego historię i panujące tam zwyczaje. Każdy rynek różni się od siebie w znaczącym stopniu. Podobna nieruchomość może być opłacalna w jednym kraju, a w innym generować straty. 

Nie mniej ważne jest to, że inwestycja za granicą często ma inne cele niż zakup domu w kraju – może chodzić o zabezpieczenie kapitału czy generowanie dochodu z wynajmu. Dlatego ważna jest wszechstronna pomoc agenta, który wskazuje na te aspekty, które są kluczowe z perspektywy inwestora. Agent w Polsce powinien także przedstawić klientowi realia prawne i podatkowe obowiązujące w kraju inwestycji. Choć często posiadają wiedzę dotyczącą samej transakcji, mogą nie być przygotowani na doradztwo w dłuższej perspektywie. Współpraca z prawnikami dewelopera często może skupiać się na ograniczonym przekazie informacji, nie uwzględniającym dłuższej analizy prawno-podatkowej z punktu widzenia kupującego.

Pośrednik specjalizujący się w zagranicznych nieruchomościach powinien też wykazać się tzw. „nosem” i krytycznym spojrzeniem – nietrudno bowiem natrafić na oszustów. W mojej pracy wielokrotnie spotkałam się z fałszywymi ogłoszeniami, próbami sprzedaży tej samej nieruchomości dwóm innym kupcom w tym samym czasie oraz oszustwo, w których nieruchomość sprzedawała osoba, która nie posiadała prawa własności. 

Podsumowując – dobry agent szukając dla klienta nieruchomości zagranicą zawsze robi dokładny research. Taka osoba potrafi przedstawić plusy i minusy danej lokalizacji i krok po kroku przeprowadzić przez proces zakupowy. To wszystko składa się na wysoki standard obsługi klienta, a trzeba pamiętać, że marketing szeptany i polecenia są w tej branży głównym sposobem pozyskiwania nowych zleceń.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.