Dzień Ziemi: rozwiązania dekoracyjne przyjazne planecie
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Nie od dziś wiadomo, że każdy człowiek ma wpływ na środowisko. Nawet najmniejsza zmiana nawyków z myślą o jego ochronie, to krok w kierunku lepszej kondycji naszej planety. W związku z obchodzonym w kwietniu Dniem Ziemi marka Tikkurila podpowiada, jak aranżując wnętrza i przydomową przestrzeń można zadbać o przyrodę i otoczenie.
Urządzając mieszkanie, warto postawić na przyjazne naturze produkty. Nowoczesne receptury farb łączą w sobie wysoką jakość produktu z dbałością o bezpieczeństwo dla środowiska. Odpowiednie przepisy regulują poziomy zawartości określonych składników, a ich przestrzeganie jest obowiązkiem każdego producenta. Czytelną weryfikację produktu pod kątem jego bezpieczeństwa stanowią m. in. odpowiednie certyfikaty np. europejski znak Ecolabel, który jest potwierdzeniem ekologicznej formuły. Farba Tikkurila Optiva Clean Air posiada takie oznakowanie, a dodatkowo, dzięki zastosowanej w niej technologii pomaga oczyszczać powietrze w pomieszczeniu. Przepowadzone przez niezależne laboratorium badania potwierdzają, że Tikkurila Optiva Clean Air aktywnie redukuje poziom szkodliwego formaldehydu z powietrza w pomieszczeniach. Jednocześnie pozwala wykreować wnętrza w pięknych kolorach oraz zapewnia wyjątkową trwałość pomalowanej powierzchni.
Z poszanowaniem zasobów Ziemi można też zaprojektować przestrzeń wokół domu. Olej Tikkurila Valtti Plus Terrace Oil czy impregnat Tikkurila Valtti Plus Color pozwalają skutecznie i trwale zabezpieczyć drewniane powierzchnie na tarasie lub w ogrodzie, a dzięki ekologicznej recepturze, zawierającej składniki pochodzenia roślinnego stanowią bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę.
W trosce o środowisko naturalne świetnie sprawdza się także zasada „wykorzystaj, nie wyrzucaj”. Dlatego jeśli stare elementy domowego wyposażenia straciły swój blask, warto po prostu je odnowić, aby służyły jeszcze przez wiele lat, zachwycając w odmienionym wydaniu. Możliwości są niemal nieograniczone, bo dostępność różnego rodzaju produktów renowacyjnych na rynku sprawia, że naprawdę wiele przedmiotów można efektownie odświeżyć. Popularne w tym kontekście są na przykład meble. Drewniana komoda przemalowana emalią Tikkurila Everal Aqua w słonecznym odcieniu S302 Grapefruit nie tylko zyska nowoczesny i radosny look, ale przede wszystkim będzie niezaprzeczalnym dowodem na to, że zmiany we wnętrzach mogą być i stylowe, i ekologiczne.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.