Ekologiczne święta, czyli domowe porządki z Appetitą!

Przyprawy kojarzą się głównie z gotowaniem, mają jednak szereg innych, praktycznych zastosowań, które ułatwiają codzienne życie bez wydawania dużych pieniędzy. Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona to niezwykle zgrany duet do zadań specjalnych – porządków. Wśród świątecznego krzątania nie może ich zabraknąć. Appetita podpowiada, jak jeszcze można naturalnie podejść do czystości w domu.
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a sprzątanie to zmora każdego gospodarstwa domowego. Wbrew powszechnym przekonaniom, do pięknego, czystego i pachnącego mieszkania nie potrzeba wiele – wystarczy kilka składników, szczypta wyobraźni i odrobina magii, aby porządnie wysprzątać swoje otoczenie. I to wszystko w duchu less waste i troski o środowisko naturalne oraz domowników, z czworonożnymi przyjaciółmi na czele. Chemia zawarta w silnych środkach czyszczących zostaje bowiem na łapkach kotów i psów i podczas mycia dostaje się do ich układu pokarmowego. Aby tego uniknąć, warto stosować kilka sposobów, które będą równie skuteczne, a niezwykle satysfakcjonujące i zdrowe.
Płyn do „wszystkiego”
Aby stworzyć płyn idealny, który poradzi sobie z codziennym przecieraniem blatów i innych powierzchni, wystarczy butelka z atomizerem, na przykład po płynie do mycia szyb, woda i kwasek cytrynowy w proporcjach 3 łyżki granulek na litr wody. Aby dodać do uzyskanego produktu odrobinę magii świąt, można przed zalaniem wrzucić do butelki kawałki skórki z pomarańczy oraz szczyptę cynamonu i dopiero wtedy dorzucić pozostałe składniki. Tak uzyskaną miksturę odstawić na kilka dni, by płyn się przemacerował i… cieszyć się pięknie pachnącym i skutecznym środkiem czystości.
Odstraszacz moli
Te małe, skrzydlate owady to prawdziwa plaga w niektórych spiżarniach. Niezwykle trudno się ich pozbyć, a przez to, że zamieszkują w jedzeniu, często mnóstwo suchych produktów musi wylądować w koszu. Aby wspomóc walkę z domowymi szkodnikami, należy szczelnie zamykać wszystkie przechowywane w szafce kasze, mąki i inne sypkie artykuły, a w samym kredensie oraz otwartych opakowaniach umieścić luzem suszone liście laurowe lub ziarenka ziela angielskiego. Ich zapach powinien odstraszyć niechcianych lokatorów.
Łapacz nieprzyjemnych zapachów
Soda oczyszczona oraz cynamon są doskonałymi ratownikami, kiedy gdzieś unosi się nieprzyjemny zapach. W miseczce należy wymieszać te dwa produkty w proporcjach 2:1 i umieścić tam, gdzie potrzeba – na przykład w lodówce. Powietrze zostanie oczyszczone z zapaszku i pozostanie w nim tylko delikatny aromat cynamonu. Przy problemie większego kalibru warto przygotować miksturę, która zniweluje niepożądaną woń i rozprowadzi w pomieszczeniu lub całym domu przyjemny aromat. Wystarczy do garnka wlać litr wody i dodać łyżkę cynamonu (można też dołożyć kilka goździków), całość gotować powoli na małym ogniu.
Przyprawy mają mnóstwo zastosowań poza kulinarnych. Warto zaprosić je na święta do swojego domu i wspólnie wyczarować czysty i pachnący dom, w którym można godnie ugościć wigilijnych biesiadników i podzielić się opłatkiem!

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.