Komunikaty PR

Ekologiczne trendy w architekturze i designie na rok 2020

2020-03-27  |  15:00
Biuro prasowe

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami zaostrzenia kryzysu klimatycznego będącego bezpośrednim wynikiem ekspansywnej działalności człowieka. Najnowsze badania i przewidywania naukowców nie pozostawiają złudzeń - tylko konkretne i radykalne kroki mogą powstrzymać galopującą degradację środowiska. Świadomość zmian, które muszą nastąpić dotyka niemal każdej sfery naszego życia. Przedstawiamy kilka wybranych trendów architektonicznych oraz wnętrzarskich na rok 2020, opracowanych przez architektów i projektantów z myślą o minimalizacji czynników wpływających niekorzystnie na środowisko naturalne.

Modernizm’20 – inwestycja w formę

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze materiałów powinna być zawsze ich jakość. Surowce takie jak tynk czy cegła ponownie stają się najpopularniejszym budulcem. Idealnie sprawdzają się przy prostych i użytkowych konstrukcjach. Argumentem przemawiającym za tymi budulcami jest również fakt, że coraz częściej pozyskiwane są one z recyklingu, co nadaje jeszcze większy sens koncepcji nowoczesnego proekologicznego budownictwa.  Przy aranżacji wnętrz przybywa natomiast miłośników stylu boho, nawiązującego i czerpiącego z natury czy retro lat 70, które na nowo odkrywa urok mebli z epoki.

Biurowce niczym ekosystemy

Trendem na miarę XXI wieku jest projektowanie przestrzeni biurowej w zachowaniem większego dostępu do światła i roślinności. Po latach małych i ciemnych przestrzeni biurowych, czas wziąć oddech i zrobić kolejny krok w stronę poprawy warunków pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Maksymalne wykorzystanie naturalnego światła oraz zwiększenie stref zielonych w biurach sprzyja koncentracji i wpływa energetyzująco na pracowników, o czym wiadomo nie od dziś. Nowością  jest jednak dbałość o odpowiednią akustykę pomieszczeń biurowych, czy przywiązywanie wagi do takich elementów architektury przestrzennej, jak widok z okien biura. Cieszyć nas może również powszechniejsze stosowanie rozwiązań zgodnych z ideą samowystarczalności. Inwestorzy bowiem coraz częściej stawiają na montaż paneli słonecznych i inteligentne systemy oszczędzające.

Miejsca spotkań i relaksu w otoczeniu natury

Kolejną bardzo pozytywną zmianą a jednocześnie coraz popularniejszym trendem jest  tworzenie na osiedlach i w apartamentowcach przestrzeni współdzielonych, takich jak siłownie czy wnętrza co-workingowe. Obowiązkowym elementem na planach inwestycji mieszkalnych stają się osłonięte tarasy z rozwiązaniami zapewniającymi całoroczne i komfortowe korzystanie z ich uroku. Pojawiają się też mieszkania z dostępem do ogródków, które dają mieszkańcom możliwość uprawy własnych owoców czy warzyw.

Domy z drukarki 3D

Rok 2020 może okazać się rewolucyjny w rozwoju światowego budownictwa - mówi architekt Patrycja Zaczyńska. W 2019 roku świat parokrotnie obiegła informacja o domach wydrukowanych drukarkami 3D. W Polsce pierwszy taki dom wydrukowano we wrześniu w niecałe 13 godzin. Jest to jednocześnie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie spośród obecnych trendów. Koszty produkcji i utrzymania mogą być niższe nawet o 80% (np. ogrzewanie) w porównaniu do kosztów przy standardowych technikach budowlanych. Pozostaje nam czekać na dalszy rozwój i upowszechnianie tego już teraz przełomowego wynalazku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Purmo Cleverfit – inteligentny system rurowy do każdej instalacji Biuro prasowe
2024-07-12 | 13:00

Purmo Cleverfit – inteligentny system rurowy do każdej instalacji

Firma Purmo jako lider rynkowy stale opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania dla instalatorów, zapewniające najwyższą jakość, bezpieczeństwo instalacji i szybkość
Dom Rozwiązania elewacyjne dla wymagających
2024-07-11 | 14:00

Rozwiązania elewacyjne dla wymagających

Malowanie fasady to nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny proces. Trudno więc dziwić się, że przeprowadzany jest zwykle raz na kilkanaście lat. Aby zachować estetyczną fasadę na
Dom Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz
2024-07-11 | 11:00

Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz

Zdarzają się w świecie architektury – zarówno polskiej, jak i zagranicznej – zgrane duety. Czasami są to partnerzy życiowi, czasami pary rodzic-dziecko. Nie przychodzi mi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.