Energooszczędność, poprawa akustyki i bezpieczeństwa - Tubolit S z klasą BL-s1,
Tubolit S firmy Armacell to elastyczny, ekstrudowany materiał izolacyjny, który zapobiega stratom energetycznym na przesyle i zabezpiecza przed przenoszeniem hałasów przez strukturę budynku. Posiada klasę reakcji na ogień BL-s1, d0 (dla grubości 6, 9, 13 mm), a jego właściwości w zakresie termicznym, akustycznym, a także bezpieczeństwa pożarowego zostały potwierdzone przez niezależne laboratoria COBR i Efectis NL.
Cechy dobrych materiałów izolacyjnych
Podstawowym zadaniem materiałów izolacyjnych przeznaczonych do stosowania na systemach grzewczych i sanitarnych jest zmniejszenie strat energetycznych w przypadku transportu czynników o temperaturze innej od otoczenia oraz zwiększenie komfortu akustycznego w sąsiadujących pomieszczeniach poprzez redukcję przenoszenia dźwięków.
Tubolit S to produkt wykonany z pianki polietylenowej (PEF zgodna z normą EN 14313) o zamkniętej strukturze komórkowej, w formie gotowych otulin dostosowanych do najczęściej spotykanych średnic rur stosowanych w domach i budynkach użyteczności publicznej. Pianka zapewnia jednoczesną ochronę przed utratą nawet 90 % ciepła w przypadku systemów grzewczych bądź ciepłej wody (λd =0,04 W/m⋅K), jak również eliminuje zjawisko przenoszenia dźwięków dzięki odizolowaniu rury od konstrukcji budynku.
Wysoka elastyczność i dopasowanie do typowych instalacji przyspieszają i ułatwiają prace montażowe, a także dopasowanie otuliny do bardziej złożonych elementów instalacji takich jak kolanka, kształtki, kołnierze itp., zwiększając ciągłość i szczelność izolacji.
Pianka od zewnątrz posiada dodatkowo zewnętrzną foliową powłokę zapewniającą ochronę izolowanej powierzchni przed działaniem agresywnych materiałów budowlanych.
W celu zwiększenia komfortu w trakcie późniejszego użytkowania, Tubolit S dostępny jest w dwóch kolorach foliowej osłony – niebieskim i czerwonym – co umożliwia szybką i wygodną identyfikację rodzaju instalacji w przypadku konieczności przeprowadzenia prac naprawczych.
Wyższy stopień bezpieczeństwa
Systemy izolacyjne powinny sprawdzać się nie tylko w warunkach typowego użytkowania, ale również w sytuacjach awaryjnych, takich jak np. pożar. Otuliny Tubolit S (6, 9, 13mm) w oparciu o normy EN 13501-1, EN ISO 11925-2 i EN 13823 zostały sklasyfikowane w klasie reakcji na ogień BL-s1, d0, co potwierdza, że materiał nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia, emituje ograniczoną ilość dymu i nie wytwarza płonących kropli mogących przyczyniać się generowania poparzeń.
W przeciwieństwie do materiałów dobrze izolujących, ale zaliczanych do niższych klas reakcji na ogień, Tubolit S przyczynia się także do większego bezpieczeństwa użytkowników – zarówno w zakresie spowolnienia tempa rozwoju pożaru i jego rozprzestrzeniania się, jak również redukcji powstawania dymu zmniejszającego widoczność dróg ewakuacyjnych i mogącego powodować zatrucia lub poparzenia dróg oddechowych.
Dodatkowo Tubolit S spełnia restrykcyjne wymagania dotyczące lotnych związków organicznych europejskich certyfikacji- francuskiego, włoskiego, belgijskiego, niemieckiego AgBB, Blauer Engel i Eurofins Indoor Air Comfort GOLD). Dodatkowo, właściwości użytkowe Tubolit S marki Armacell zostały sprawdzone w niezależnych notyfikowanych laboratoriach badawczych Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego COBR Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach w zakresie maksymalnej temperatury roboczej oraz przez COBR i Efectis Nederland BV pod kątem reakcji na ogień i przewodności cieplnej.
Zgodnie z wynikami przeprowadzonych testów jednostka 0919 Güteschutzgemeinschaft Hartschaum e.V wydała certyfikat stałości właściwości użytkowych w zakresie reakcji na ogień i przewodności cieplnej oraz wszystkich istotnych deklarowanych przez producenta właściwości.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.