Fitwall – nowy pomysł na ściany
Wielkoformatowe okładziny ścienne to coraz popularniejsze rozwiązanie, po które warto sięgnąć nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również domach i mieszkaniach. Dlaczego? Powodów jest wiele.
Ekologiczne i łatwe w montażu
Proponowane przez należącą do hiszpańskiej Porcelanosa Group markę KRION panele mineralne Fitwall charakteryzują się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne jak np. wysokie temperatury i drobne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim ściany dłużej będą miały nieskazitelny wygląd. Łatwo utrzymać je w czystości, a nawet poddać lekkiej renowacji (za pomocą wypełniacza do spoin, który może być również użyty do naprawy ewentualnych niedoskonałości).
Panele Fitwall wykonane są ze specjalnego ekologicznego materiału, w którym minerały połączono żywicą zawierającą przetworzony PET. Taki skład gwarantuje niską emisyjność substancji lotnych, a przez to bezpieczeństwo i komfort. Panele są lekkie (ich waga waha się od 6 do 10 kg/m2 w zależności od wzoru) i elastyczne. Można je przycinać do pożądanych rozmiarów. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych rodzajów ścian, również tych zakrzywionych.
Jak kamień i jak drewno
Ale to nie wszystko. Panele Fitwall zapewniają przede wszystkim niesamowity efekt estetyczny. Doskonale naśladując naturalne drewno, beton, tkaniny i skały pozwalają szybko (montaż jest bardzo prosty) kompletnie odmienić wnętrze.
Dostępna w Polsce w ramach brandu Decores, dystrybuowana przez Grupę REJS paleta paneli Fitwall obejmuje: 4 serie i 9 wzorów w kilku odcieniach. Na uwagę zasługuje m.in. wzór Doghe (seria Wood) odwzorowujący drewno i inspirowany szalenie modną w latach 80-tych i 90-tych, a dziś powracającą do łask boazerią. Panele Doghe znakomicie oddają urok naturalnego drewna, ale pozbawione są jego wad. Nie przebarwią się, ani nie będą wymagały konserwacji. Dostępne są w trzech odcieniach: Roble Nature, Roble Murano i Nogal Americano.
Zupełnie inne wrażenie tworzy przywodzący na myśl ceramikę wzór Mattonella (seria Cotto). Ta przestrzenna wariacja zaskakuje jednocześnie symetrią i nieregularnością. Prostopadłościany ułożono w nim co prawda w równe szeregi, ale każdy ma nieco inny kąt nachylenia. Dzięki temu pięknie odbijają światło i stwarzają wrażenie ruchu. Wzór dostępny jest w pięciu odcieniach: Bianco, Paglierino, Bruciato, Anticato i Rosato.
Przestrzenny efekt zapewniają również panele z serii Concrete. Inspirowane betonem Arco, Wave i Rolling (każdy dostępny w kilku odcieniach) wyróżniają się subtelnymi prążkami, przywodzącymi na myśl rzymską architekturę podaną w nowoczesnym wydaniu. Podkreślająca naturalną chropowatość betonu i skał, symetryczna powierzchnia perfekcyjnie układa się w całość na dużych powierzchniach tworząc efekt, od którego nie sposób oderwać oczu.
Jeszcze większą różnorodność i oryginalność proponują wzory z serii Creative. Panele Willow naśladują materiał o grubym splocie, Palm tradycyjną plecionkę wyplatanych koszyków, zaś Shades kruche słodkie wafelki. Najbardziej nietuzinkowy, dostępny w 5 odcieniach wzór Oz to udana kompilacja różnych faktur i powierzchni. Gładkie, delikatnie chropowate, a także prążkowane i głęboko nakłuwane prostokąty ułożono w nim w jodełkę, co podkreśla wyjątkową grę świateł i refleksów i zapewnia spektakularny efekt końcowy.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.