Fitwall – nowy pomysł na ściany
Wielkoformatowe okładziny ścienne to coraz popularniejsze rozwiązanie, po które warto sięgnąć nie tylko w obiektach komercyjnych, ale również domach i mieszkaniach. Dlaczego? Powodów jest wiele.
Ekologiczne i łatwe w montażu
Proponowane przez należącą do hiszpańskiej Porcelanosa Group markę KRION panele mineralne Fitwall charakteryzują się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne jak np. wysokie temperatury i drobne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim ściany dłużej będą miały nieskazitelny wygląd. Łatwo utrzymać je w czystości, a nawet poddać lekkiej renowacji (za pomocą wypełniacza do spoin, który może być również użyty do naprawy ewentualnych niedoskonałości).
Panele Fitwall wykonane są ze specjalnego ekologicznego materiału, w którym minerały połączono żywicą zawierającą przetworzony PET. Taki skład gwarantuje niską emisyjność substancji lotnych, a przez to bezpieczeństwo i komfort. Panele są lekkie (ich waga waha się od 6 do 10 kg/m2 w zależności od wzoru) i elastyczne. Można je przycinać do pożądanych rozmiarów. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych rodzajów ścian, również tych zakrzywionych.
Jak kamień i jak drewno
Ale to nie wszystko. Panele Fitwall zapewniają przede wszystkim niesamowity efekt estetyczny. Doskonale naśladując naturalne drewno, beton, tkaniny i skały pozwalają szybko (montaż jest bardzo prosty) kompletnie odmienić wnętrze.
Dostępna w Polsce w ramach brandu Decores, dystrybuowana przez Grupę REJS paleta paneli Fitwall obejmuje: 4 serie i 9 wzorów w kilku odcieniach. Na uwagę zasługuje m.in. wzór Doghe (seria Wood) odwzorowujący drewno i inspirowany szalenie modną w latach 80-tych i 90-tych, a dziś powracającą do łask boazerią. Panele Doghe znakomicie oddają urok naturalnego drewna, ale pozbawione są jego wad. Nie przebarwią się, ani nie będą wymagały konserwacji. Dostępne są w trzech odcieniach: Roble Nature, Roble Murano i Nogal Americano.
Zupełnie inne wrażenie tworzy przywodzący na myśl ceramikę wzór Mattonella (seria Cotto). Ta przestrzenna wariacja zaskakuje jednocześnie symetrią i nieregularnością. Prostopadłościany ułożono w nim co prawda w równe szeregi, ale każdy ma nieco inny kąt nachylenia. Dzięki temu pięknie odbijają światło i stwarzają wrażenie ruchu. Wzór dostępny jest w pięciu odcieniach: Bianco, Paglierino, Bruciato, Anticato i Rosato.
Przestrzenny efekt zapewniają również panele z serii Concrete. Inspirowane betonem Arco, Wave i Rolling (każdy dostępny w kilku odcieniach) wyróżniają się subtelnymi prążkami, przywodzącymi na myśl rzymską architekturę podaną w nowoczesnym wydaniu. Podkreślająca naturalną chropowatość betonu i skał, symetryczna powierzchnia perfekcyjnie układa się w całość na dużych powierzchniach tworząc efekt, od którego nie sposób oderwać oczu.
Jeszcze większą różnorodność i oryginalność proponują wzory z serii Creative. Panele Willow naśladują materiał o grubym splocie, Palm tradycyjną plecionkę wyplatanych koszyków, zaś Shades kruche słodkie wafelki. Najbardziej nietuzinkowy, dostępny w 5 odcieniach wzór Oz to udana kompilacja różnych faktur i powierzchni. Gładkie, delikatnie chropowate, a także prążkowane i głęboko nakłuwane prostokąty ułożono w nim w jodełkę, co podkreśla wyjątkową grę świateł i refleksów i zapewnia spektakularny efekt końcowy.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.