Fronty zyskują głębię, a kuchnia zachwycający element dekoracyjny
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Ryflowania pięknie wyglądają na powierzchni mebli i dają wyjątkowy efekt wzorniczy. Fronty z charakterystycznymi, symetrycznymi żłobieniami wyróżniają się na tle innych elementów zabudowy, fantastycznie dekorując kuchnię. Ten atrakcyjny motyw zdobniczy urozmaici wygląd jednolitych kolorystycznie mebli, dodając im charakteru, klasy i oryginalności.
To magiczny składnik nowoczesnych receptur aranżacyjnych, który odgrywa kluczową rolę w urządzaniu kuchni. Fronty ryflowane to nie tylko jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich, ale prosty sposób na wyróżnienie zabudowy meblowej bez konieczności stosowania intensywnych kolorów, wyszukanych dekorów czy mocnych akcentów dekoracyjnych. Wyrazisty wzór żłobień i wypukłości sprawia, że fronty szafek zyskują głębię, a kuchnia atrakcyjny wygląd.
- Ryflowania zdobywają coraz większe uznanie w aranżacji kuchni, ponieważ są efektowne wizualnie i mają duży potencjał dekoracyjny. Charakterystyczna tekstura wprowadza element przestrzenny, dzięki któremu zabudowa zyskuje nowoczesny, bardzo wyrazisty, ale elegancki charakter - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM. - Harmonijne linie żłobień na płaszczyznach frontów to taki stylistyczny pomost pomiędzy kunsztem tradycyjnych, frezowanych frontów z drewna, a nowoczesnymi, minimalistycznymi płaszczyznami. Dobrze wyglądają w różnych konwencjach stylistycznych.
Regularne rowki o niewielkiej głębokości, żłobione na powierzchni frontów i przypominające pionowe pasy, dają trójwymiarowy efekt, dzięki czemu dynamizują wystrój. W kuchni robi się ciekawiej, nawet jeżeli zdecydowaliśmy się na meble w jednolitym kolorze. Ryflowania to sposób na przełamanie stylistycznej monotonii w przypadku najbardziej zachowawczych barw i nawet mało wyrazistych dekorów. Pozostając w stylistyce aranżacyjnego porządku możemy dodać meblom charakteru i z wyczuciem stylu, nienachalnie urozmaicić wygląd kuchni. Zgodnie z regułą, że ma w niej być funkcjonalnie, przestrzennie, ładnie, ale i kreatywnie.
Już niewielki akcent w postaci ryflowanej powierzchni mebli odświeży wizualnie wystrój wnętrza i wydobędzie urok całej zabudowy. Symetryczny wzór równomiernie rozłożonych żłobień doda bryle meblowej nie tylko bardziej dekoracyjnego wyrazu, ale i lekkości, a to zaleta pożądana we współczesnych aranżacjach, szczególnie w przypadku małych wnętrz.
Eksponujemy, ale w stonowanym towarzystwie
Szafki z ryflowanymi frontami wyglądają elegancko i bardzo szykownie. Dobrze jest więc wyeksponować je w pasie górnej zabudowy. Pamiętajmy jednak, że mają być dekoracją kuchni, a nie całkowicie ją zdominować. Najlepiej jeżeli ryflowania są dopełnieniem frontów gładkich, z którymi powinniśmy je harmonijnie skomponować. To bardzo modne połączenie zagra kontrastem faktur, co urozmaici płaszczyznę mebli. Zyska na tym wizualnie warstwa estetyczna.
- Do przestrzeni kuchni powracają bardziej stonowane kolory, inspirowane naturą. Na frontach mebli będą się pojawiać ciepłe beże, karmel, morela, mięta czy oliwka. Dzięki ryflowaniom takie spokojne w tonacji meble staną się bardziej „widoczne”, przyciągając wzrok finezyjnym detalem – doradza projektantka. - Fronty ryflowane pomogą domknąć całą kompozycję. Wykreujemy przestrzeń bez ostentacyjnego luksusu, ale z designerskim sznytem.
Efektownie wyglądają ryflowania na wyspie kuchennej, dlatego warto rozważyć takie połączenie, wyeksponowane od strony salonu. Ten niezwykle atrakcyjny wzorniczo duet potrafi nadać kuchni wyjątkowy charakter i bardziej interesujący, stylowy wygląd.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.