FUNKCJONALNOŚĆ DLA POKOLEŃ
Mieszkanie dla singla, pary, rodziców z dziećmi – to standardowe układy, dla których nie brakuje pomysłów na aranżację. Czy da się w równie ciekawy i nieszablonowy sposób urządzić lokum dla czworga dorosłych? Jak najbardziej! Pokazujemy to na przykładzie 60-metrowego apartamentu na nowym osiedlu wrocławskiego Zakrzowa zrealizowanego przez pracownię KODO.
Dwa plus dwa – małżeństwo oraz para rodziców. Pomysł na wygodną aranżację dostępnej przestrzeni oparto na dwóch dużych sypialniach z podwójnymi łóżkami, przebudowie małej toalety na drugą łazienkę oraz pozostawieniu dużej strefy dziennej, powstałej z połączenia ergonomicznego aneksu kuchennego z przedpokojem i dużym salonem. To koncepcja, w której każda z dwóch par ma zarazem własną przestrzeń prywatną, jak i okazję do wygodnego spędzania czasu na wspólnych aktywnościach.
Mieszkanie pełne jest funkcjonalnych udogodnień uwzględniających zainteresowania oraz codzienne potrzeby mieszkańców. Inwestorzy są zapalonymi kucharzami – stąd duża i funkcjonalna kuchnia otwarta na salon. Przebudowana toaleta dała miejsce na kompaktowy prysznic z kabiną typu walk-in. W salonie uwagę przyciąga kominek elektryczny z efektem płomienia – akcent uwzględniający amerykańskie pochodzenie jednego z mieszkańców, w wyjątkowy sposób budujący przytulny klimat wnętrza. Projektowana na wymiar zabudowa stolarska pozwoliła doskonale wykorzystać dostępną przestrzeń na miejsce do przechowywania.
Poza funkcjonalnością, mieszkanie urzeka estetyką – prostą i minimalistyczną, lecz ciepłą i nastrojową, a przede wszystkim – uniwersalną i ponadczasową. W sypialniach oraz części dziennej królują biele i beże, podbite jasną barwą drewna. Prostą zabudowę podkreślają pionowe i poziome lamele zabudowy grzejników, naściennych półek, klasycznych żaluzji, sięgającej sufitu zabudowy kuchennej. Tapicerowane meble wypoczynkowe, łóżka oraz komplet jadalniany zapraszają do odpoczynku, wspólnych posiłków czy oglądania telewizji. Designerskiego szlifu dodaje przestrzeni dziennej matowe złoto uchwytów zabudowy kuchennej, które wędruje aż do łazienek. W obu uwagę przyciągają nietypowe w kolorystyce okładziny ścienne – wielkoformatowe płytki odzwierciedlają przekrój kamienia, zabarwionego błękitem i złotem. Całość uzupełniają przyjemne tekstylia i wdzięczne drobiazgi, czekając na uzupełnienie ulubionymi przedmiotami i dekoracjami mieszkańców.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia mieszkania: 60 m²
Pomieszczenia: 2 sypialnie, 2 łazienki, salon z aneksem kuchennym
Przeznaczenie: małżeństwo ze starszymi rodzicami (2+2)
Założenia:
Inwestorami jest małżeństwo, które po latach mieszkania za granicą postanowiło wrócić do Polski i zaopiekować się starszymi rodzicami. Zamieszkują we Wrocławiu na obrzeżu, aby zyskać łatwy dostęp do udogodnień miasta, a jednocześnie zamieszkać w spokojnej zielonej okolicy.
Pasją inwestorów są kulinaria, oczekiwali więc dużej i przestronnej kuchni, z miejscem do siedzenia. Nie mogło również zabraknąć wygodnego wypoczynku i ulubionego fotela głowy rodziny przy kominku.
Architekci postanowili stworzyć dwie osobne przestrzenie - dwie sypialnie z łazienkami i przestrzeń wspólną (salon z kuchnią).
Wyzwania:
1. Toaleta zmieniona na kompaktową łazienkę.
Przebudowa toalety z 1,5 m² na 2,5 m². Wystarczyło miejsca na prysznic walk-in, kompaktową (krótką) miskę WC i małą umywalkę. Dzięki zabiegom kolorystycznym i wyborowi różnych rozmiarów kafelek (120x120), łazienka optycznie zyskuje miejsce.
2. Dwie sypialnie z małżeńskim łóżkiem
W obu sypialniach zastosowano łóżka małżeńskie i wygospodarowano miejsce na zabudowę stolarską.
3. Kominek w salonie
Z braku miejsca wybrano kominek Opti-Myst, który przypomina płomienie i przez tworzenie mgiełki i podświetlenie nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter i przytulną atmosferę.
Interesujące rozwiązania:
Łazienki – duże formaty płytek (onyksy) w połączeniu z mozaikami (cegiełkami). Żaluzje drewniane w połączeniu z lamelkami (piony - poziomy). Ulokowanie pralki i suszarki w łazience w szafce z frontem perforowanym. Kominek Opti-Myst. Osobne łazienki dla sypialni – jedna z wanną, druga z prysznicem walk-in. Kuchnia - okap wolnowiszący przypominający lampę, zlicowanie wolnostojącej lodówki z szafkami, szafka na mikrofalę i szafka „spiżarka”. Rozkładany, okrągły stół.
Produkty i marki wykorzystane w projekcie:
ŻALUZJE DREWNIANE NA WYMIAR
ARMATURA - Omnires
CERAMIKA - Massi
KABINA – Radaway
DESKA PODŁOGOWA – Barlinek DĄB HARMONY
BLAT KUCHNIA - KONGLOMERAT Laminam
DRZWI - PORTA VECTOR U
PŁYTKI ŁAZIENKA
Cegiełki – EQUIPE Cotton, LA RIVIERA
Wielki format ONYKSY: CASALGRANDE PADANA ONICE ARANCIO 120x120 LUCIDA;
IMOLA THE ROOM ONYX BLU 120X120
FOTEL – IWC HOME
HOKERY - HALO MEBLE Casilo Glamour 68 cm
SOFA – BOCONCEPT
KOMODA: B2DESIGN
PŁYTY MEBLOWE WIODĄCE:
KRONOSPAN Contempo White Coastland Oak K080 PW
Frezowane fronty lakierowane białe

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.