Komunikaty PR

Gabinet Psychoterapii inspirowany stylem Etno afrykańskim projektu Interiorsy

2023-09-15  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

Przestrzeń, w której żyjemy ma znaczący wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Doskonale wiedzą o tym architekci z pracowni Interiorsy, którzy aranżując wnętrza gabinetu psycho- i muzykoterapii, postawili na doznania sensualne. Inspiracje pierwotną kulturą i muzyką Afryki oraz pejzażem tego egzotycznego kontynentu wyznaczają jej rytm.

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Nie każdy jednak wie, że ma ona wręcz uzdrawiającą moc. Muzykoterapia, bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na człowieka, wywiera pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza depresję, lęk, poprawia samoocenę, pomaga również osobom cierpiącym na bezsenność. By przebiegała ona w jak najlepszych warunkach, ważne jest także otoczenie, w którym odbywa się psychoterapia muzyką. Wystrój wnętrz ma bowiem znaczący wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, o czym przekonuje nurt aranżacyjny jakim jest design emocjonalny.

Design emocjonalny uczy nas odbierać przestrzeń, w której funkcjonujemy wszystkimi zmysłami. Nie tylko poprzez wzrok, doceniając jej walory estetyczne, ale też przez dotyk, wyczuwalne pod dłonią faktury, węch – zapach codziennej kawy o poranku, a także smak oraz słuch – mówi arch. Marta Iglewska z pracowni Interiorsy.

Ten ostatni stał się ważnym aspektem projektu wnętrz Gabinetu Psychoterapii, za który odpowiadają architekci z pracowni Interiorsy. To dzięki nim muzyka rozbrzmiewa tu swym radosnym dźwiękiem, nawet gdy wokół panuje cisza. Zanim jednak tak się stało, wnętrza gabinetu musiały przejść gruntowną metamorfozę. Sam budynek powstał w latach 70. ubiegłego wieku, a jego leciwe pomieszczenia wiernie odwzorowywały niekoniecznie modelową stylistykę tego okresu. I choć takie elementy, jak stare drewniane drzwi czy solidna podłoga, także wykonana z drewna, udało się ocalić, to kluczowy problem stanowiła wszechobecna boazeria.

Ułożona na 5 cm głębokości boazeria nie tylko optycznie zaciemniała wnętrza, ale i fizycznie pomniejszała przestrzeń. Jej usunięcie, choć do prostych nie należało, przyniosło oczekiwane efekty – pomieszczenia stały się jaśniejsze i przestronniejsze, a pod starymi deskami odkryliśmy prawdziwy skarb – dobrze zachowane cegły, których urok postanowiliśmy zachować we wnętrzu – opowiada arch. Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

W ten sposób przygotowano grunt pod aranżację wnętrz, które na życzenie inwestorki miały być urządzone w duchu etno. Zakochana w kulturze afrykańskiej i malowniczych pejzażach tego egzotycznego kontynentu właścicielka postawiła na zdecydowane, nasycone kolory oraz etniczne motywy. Jednak to architekci z pracowni Interiorsy sprawili, że wszystko tu gra i to dosłownie! Przestrzeń wypełniają bowiem afrykańskie bębny, których echo powtarza starannie skomponowane wyposażenie. Linie melodyczną wyznaczają zaś zdecydowane, nasycone kolory, które nie tylko przyciągają wzrok i pobudzają zmysły, ale też wyznaczają ciągi komunikacyjne, łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Już od progu wita nas tu feeria barw i kolorów, które wprowadzają gości w dobry nastrój. Otwarta strefa wejścia wyznaczona bowiem został ciemnym, jakby wypalonym przez gorące słońce, odcieniem koloru czerwonego. Stąd możemy się udać wprost do gabinetów terapeutycznych, które mieszczą się za drzwiami pomalowanymi na różne, choć równie intensywne i pobudzające, kolory. To zabieg świadomy, który ułatwia orientację w układzie pomieszczeń.

Jednak, oczekujących tu na swoją kolejkę pacjentów, zaprasza, zaaranżowana w postaci tradycyjnej kuchni z jadalnią, poczekalnia. Zastępuje ona typowe dla gabinetów zimne, chłodne w odbiorze, wręcz nieprzyjazne recepcje, wprowadzając w ciepły, kameralny, domowy nastrój.

Urządzenie poczekalni w formie kuchni z jadalnią miało na celu przełamanie stereotypowego myślenia o gabinetach terapeutycznych, a tym samym przezwyciężenie budzącego przez nie w nas strachu przed obcym i nieznanym. Kuchnia to jedna z najbardziej przyjaznych przestrzeni w domu, zawsze tętni życiem. Tu chowa się wszelkie konwenanse i po prostu dobrze się czuje. Tak miało być i w tym przypadku. Chcieliśmy by każdy, kto będzie tu przychodził, mógł poczuć się jak w domu, rozluźnić, wypić kawę czy herbatę. Takie założenie wpisuje się także we wspomniany już design emocjonalny, w którym wnętrza mają za zadanie wzbudzać w nas pozytywne odczucia, chęć powrotu do nich – wyjaśnia arch. Marta Iglewska.

Przestrzeń tę otwiera duży łuk drzwiowy, kolejny zachowany przez architektów relikt przeszłości, który eksponuje zastaną tu cegłę pomalowaną na biało. Stylistycznie odnosi się do niego podłoga wyłożona płytkami lastryko, które obecnie przeżywa swój renesans. Nawiązuje do niej również zabudowa kuchenna, którą wieńczy blat z tym właśnie wzorem. Sama kuchnia urządzona została jednak w wybranej przez inwestorkę konwencji etno. Utrzymana w trzech nasyconych kolorach śmiało przywołuje pustynne, wypalone słońcem krajobrazy. Nie są one jednak użyte przypadkowo, lecz podkreślają zwarty charakter zabudowy meblowej. Ciemny pomarańcz zamyka kuchnię w ramę, jasny wyznacza strefę roboczą, a granat, pozostając w tle, ożywia jej charakter. Odrobinę egzotycznej zieleni wprowadzają dekoracyjne płytki z etnicznym wzorem, zabezpieczające ścianę nad blatem. Całość uzupełnia okrągły stół z kolorowymi krzesłami wokół.

Równie barwna jest toaleta, której przestrzeń zdominowały egzotyczne rośliny i… lemury. Całą uwagę bowiem skupia tu dekoracyjna tapeta rodem z Madagaskaru. Na tym tle wyróżnia się jedynie umywalka w żółtym, słonecznym kolorze, która powiela kolor ze ścian. Pomieszczenie to bowiem doskonale wpisuje się w przyjęty koncept aranżacyjny, gdzie muzyka rozbrzmiewa feerią barw i kolorów. Aż chce się zaśpiewać: „Hakuna Matata!”

Projekt: arch. Marta Iglewska, arch. Radosław Wójcik - Interiorsy

Zdjęcia: Mood Authors Paul Marcinkowski

O pracowni:

Biuro projektowe Interiorsy to Marta Iglewska i Radosław Wójcik – dwójka architektów wnętrz z wykształceniem inżynierskim. Zajmuje się ono kompleksowym wykończeniem wnętrz prywatnych i komercyjnych, tworząc przemyślane przestrzenie z funkcjonalnym, angażującym i pięknym wystrojem, w których każdy poczuje się dobrze. Na swoim koncie mają wiele lat doświadczenia w znanych warszawskich pracowniach. Marta współpracowała m.in. z Marta Czerkies Home Designer oraz Studio projektowym Doroty Szelągowskiej. Z kolei Radek poza wieloma własnymi indywidualnymi projektami, pracował w biurze Karol Smagacz Interior Designer znanym m.in. z programu Design Dream Polsatu.

Więcej: https://www.interiorsy.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wyznania miłosne w architekturze Biuro prasowe
2024-07-01 | 08:00

Wyznania miłosne w architekturze

W świecie architektury, za fasadami monumentalnych budowli, kryją się niezwykłe historie miłości, pasji i zawiści. Jedną z nich jest życie ikonicznej Eileen Gray - kobiety bez formalnego
Dom Delektuj się latem z Fiskars
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.