Komunikaty PR

Geberit wspiera konkurs Mies van der Rohe Award 2022

2022-02-21  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

16 lutego 2022 r. o godz. 10 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe, ogłosili piątkę finalistów przyznawanej co dwa lata Nagrody Unii Europejskiej imienia Miesa van der Rohe - jednej z najważniejszych nagród architektonicznych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja 25 polskich realizacji nominowanych w 2022 roku do prestiżowej nagrody, pokazanych na tle 523 nominacji z Europy. Jednym z mecenasów wystawy był Geberit.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została zainicjowana w 1987 r., a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundację Miesa van der Rohe z Barcelony i Komisję Europejską. To niezwykle prestiżowe wydarzenie, które ma na celu wyłonienie najlepszych, powstałych w całej Europie obiektów - nie tylko budynków, ale także takich realizacji jak parki czy place zabaw - które wyróżnia innowacyjne i twórcze, a równocześnie zgodne ze słynnym hasłem „form follows function” podejście do tworzenia najszerzej pojętej architektury. O miano najlepszej europejskiej realizacji odpowiadającej wyzwaniom naszych czasów ubiegają się obiekty osadzone w kontekście społecznym i powiązanie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Konkurs jest o tyle wyjątkowy, że biorące w nim udział realizacje zgłaszane są niezależnie od architektów i inwestorów – to wybór w pełni zewnętrzny, na który sami twórcy jak również finansujący, nie mają wpływu. Nadaje to dodatkową wartość wygranej. Natomiast, jeżeli chodzi o cele samego konkursu, to Fundacja Mies van der Rohe i Komisja Europejska stawiają sobie za zadanie kreowanie lepszej życiowej przestrzeni, wykorzystując możliwość wskazania wybitnych realizacji w dziedzinie architektury i opowiedzenia o nich.” – wyjaśnia Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Rekordowa liczba zgłoszonych obiektów

W tym roku do nagrody zostało nominowanych ponad 500 obiektów z całej Europy, nie tylko krajów Unii. „Tegoroczna edycja Mies van der Rohe Award jest szczególna, ponieważ nie odnosi się tylko do poprzedniego roku i 2022, ale obejmuje także realizacje, które nie zostały nominowane w poprzedniej edycji, gdyż nie odbyła się ona ze względów pandemicznych. Dlatego tych obiektów jest trochę więcej, dzięki czemu mamy dużo więcej materiału, na podstawie którego możemy dyskutować o dobrej, współczesnej, polskiej architekturze” - zaznacza kuratorka wystawy.

W bieżącej edycji Mies van der Rohe Award 2022 polskie realizacje w liczbie aż 25 nominował SARP, Ewa P. Porębska - redaktor naczelna „A-m”, Hubert Trammer - nauczyciel akademicki, krytyk architektury, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu oraz Marcin Szczelina -  krytyk architektury i redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”

 Cały proces naboru jest bardzo obiektywny - tłumaczy Magdalena Maciąg - Obiekty do konkursu nominują regionalni eksperci z poszczególnych krajów Europy. W tym roku 41 państw zgłosiło w sumie 532 realizacje. Nominacje regionalne są analizowane przez jury. Z tej puli wybieranych jest następnie 40 obiektów do tzw. short listy. Dalszy proces to wyłonienie finalistów. W tym roku mieliśmy okazję tę piątkę najlepszych realizacji wyłonionych spośród nominowanych ogłosić u nas na wystawie w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury, co jest dla nas, jako jej organizatorów, ogromna nobilitacją i sukcesem.” – dodaje Magdalena Maciąg.

Ogłoszenie finalistów

16 lutego b.r. w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury, również nominowanym do nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2022, miało miejsce oficjalne ogłoszenie 5 finalistów konkursu. Wyniki obwieścił Witold Naturski, Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, wraz z Ivanem Blasi, koordynatorem Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, Marleną Happach – Architekt Miasta Warszawa, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Martą Sękulską-Wrońską – Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W gronie pięciu laureatów, spośród których zostanie wyłoniony zwycięski obiekt tegorocznej edycji Mies van der Rohe Award znalazły się :

- Realizacja mieszcząca mieszkania socjalne 85 social housing units in Cornellá de Llobregatw Barcelonie, proj. Peris + Toral arquitectes

- Budynek Frizz23 w Berlinie, proj. Deadline Architekten (Britta Jürgens + Matthew Griffin)

- The Railway Farm w Paryżu, proj. Grand Huit oraz Melanie Drevet Paysagiste

- Gmach Town House - Kingston University w Londynie, proj. Grafton Architects

- Z33 House for Contemporary Art, Design and Architecture w belgijskim Hasselt, proj. Francesca Torzo.

Wyróżniono także dwie realizacje autorstwa młodych, obiecujących talentów w dziedzinie architektury:

- Enrico Fermi School, Turin, proj. BOR bureau

-  La Borda – Cooperative Housing w Barcelona, proj. kolektyw architektoniczny LACOL

W kwietniu 2022 r. siedmioosobowe jury wyłoni zwycięzcę – laureata najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie, a 12 maja 2022, w słynnym Pawilonie autorstwa Miesa van der Rohe w Barcelonie odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagrody. Wydarzeniu będzie towarzyszył cykl wykładów, debat związanych z otwarciem wystawy z udziałem członków Jury, Laureatów, Finalistów oraz zaproszonych gości

25 nominacji z Polski

W 2022 roku żadna polska realizacja nie zakwalifikowała się do ścisłego finału Mies van der Rohe Award. Jednak wśród nominowanych realizacji znalazło się aż 25 obiektów z Polski, z czego 2 trafiły na prestiżową short listę! Wszystkie można było obejrzeć na towarzyszącej wydarzeniu wystawie, gdzie zaprezentowano nominowane polskie projekty.

 "Wystawa przybliża 25 realizacji z Polski nominowanych w konkursie. Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów zaprezentowane z ich własnej perspektywy. Przedstawiamy też kryteria wyboru i oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Usytuowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji nominowanych do nagrody imienia Miesa van der Rohe, pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu na temat tego czym jest dobra współczesna architektura." – podkreśla Magdalena Maciąg.

Ogłoszenie finalistów było okazją do spotkania przedstawicieli organizatora konkursu czyli Fundacji Miesa van der Rohe, reprezentantów władz Miasta Stołecznego Warszawy oraz inicjatora ekspozycji - Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów i przedstawicieli mediów z mecenasami, wśród których znalazła się firma Geberit i autorami nominowanych polskich obiektów.

Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na kanale You Tube: https://youtu.be/p46aZ881RaA

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Szafirowa lodówka side by side marki Haier zadebiutowała na polskim rynku Biuro prasowe
2024-07-27 | 13:00

Szafirowa lodówka side by side marki Haier zadebiutowała na polskim rynku

Haier wprowadził do oferty 4-drzwiową lodówkę side by side HFR79F19EFGK. Wyróżnia ją duża, bo aż 703 litrowa pojemność, szuflada My Zone, w której możemy
Dom Akcesoria, które musisz mieć
2024-07-27 | 01:00

Akcesoria, które musisz mieć

Wybierając meble do domu zazwyczaj kierujemy się względami estetycznymi. W drugiej kolejności sprawdzamy względy praktyczne: specyfikę dostępnych w ramach danej kolekcji szaf
Dom Dlaczego warto postawić na roletowe drzwi do garażu? 4 powody
2024-07-26 | 08:30

Dlaczego warto postawić na roletowe drzwi do garażu? 4 powody

Pod względem praktyczności roletowe drzwi garażowe nie mają sobie równych. Dzięki wyjątkowo kompaktowej konstrukcji sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.

Gwiazdy

Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem

Tancerka kompleksowo dba o swoje zdrowie i o ciało. Nie daje sobie taryfy ulgowej i zawsze, niezależnie od ilości obowiązków zawodowych, stara się znaleźć czas, by wykonać pakiet ulubionych ćwiczeń. Edyta Herbuś zdążyła się już przekonać, że niezwykle korzystny wpływ na jej kondycję i dobre samopoczucie ma także joga. Systematyczne jej praktykowanie umożliwia bowiem swobodny przepływ energii i pozwala utrzymać życiową równowagę. Nie ukrywa więc, że jest wielką miłośniczką tej aktywności i poleca ją także innym.

Handel

E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.