GLAMOUR Z NUTĄ HISTORII
Inwestycje polegające na rewitalizacji zabytkowych budynków są zawsze okazją do nieszablonowych rozwiązań aranżacyjnych. Łącząc historię z nowoczesnością są naturalnym wyzwalaczem dla eklektyzmu, który, swobodnie poruszając się wśród różnych stylów, komponuje ich elementy w to, co najlepsze – ponadczasową przestrzeń pełną niezwykłego klimatu i smaku.
Przykładem jest projekt oraz realizacja aranżacji apartamentu we wrocławskiej inwestycji autorstwa pracowni KODO. Inwestycja powstała na bazie ponad stuletniej stajni, części wrocławskich koszar wojskowych. Motywem, który łączy nowe wnętrze z przeszłością budynku jest ściana wykonana z cegły rozbiórkowej. Jej przytłumiona barwa stała się jednocześnie początkiem kolorystycznej historii wnętrza, w którym, poza bazowym połączniem jasnego drewna, szarości i bieli, rozsiadło się bordo i ciemne brązy. Pierwsze – w nietypowych wymalowaniach dużych powierzchni ścian oraz tekstyliach, drugie – w zabudowie kuchennej, czy tapecie w sypialni z subtelnym akcentem złota.
Obłe linie, miękkie formy tapicerowanych krzeseł i kanapy, okrągłe stoły, dywany oraz lustra, ścienne sztukaterie i designerskie lampy to elementy, które nadają wnętrzu charakter gustownego glamour z delikatnym akcentem industrialnym. Efekt ten wspierają niby metalowe, ale jednak barwione na złoto dodatki w postaci opraw oświetleniowych, uchwytów meblowych, ram luster, armatury łazienkowej, czy nawet – delikatnego, marmurowego żyłkowania okładziny ściennej. Subtelną grę wprowadzają do wnętrza również wpadające w beż złamane biele, zmiękczając kontrasty kremową konsystencją strukturalnych tkanin czy frontów mebli.
Spacerując po mieszkaniu nie sposób nie zatrzymać się w sypialni, w której uwagę zwraca tapeta z botanicznym motywem, połyskującym złotem w stylu glamour. Ze strefą dzienną łączą to pomieszczenie bordowe obłe powierzchnie na ścianach, śmietankowe fronty garderoby, kotar okiennych oraz złoto opraw świetlnych czy ramy lustra. Jest bogato, ale oszczędnie w formie, nietypowo, ale ponadczasowo – nowocześnie, lecz ze smakiem historii.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław, inwestycja ATMO
Pomieszczenia: salon z aneksem kuchennym, hol, sypialnia, łazienka, toaleta
Przeznaczenie: mieszkanie gotowe do wynajmu lub sprzedaży jako oferta dewelopera
Założenia:
- rewitalizacja budynku przez dewelopera
- styl loftu w wydaniu modern glamour/classic
- akcent bordowy, złoty, orzechowy, sztukateria ścienna, cegła rozbiórkowa
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.