Grzejnik kanałowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Kiedy mamy urządzić niewielkie mieszkanie, lokal czy biuro zastanawiamy się, jak zaprojektować przestrzeń, by była przyjazna i jednocześnie funkcjonalna. O ile zbędne przedmioty i meble możemy z łatwością wyeliminować, o tyle z ogrzewania zrezygnować nie można. Tradycyjny grzejnik nie sprawdzi się tam, gdzie są duże przeszklenia i stosunkowo małe powierzchnie. Tu z pomocą przychodzi współczesna technologia, oferująca grzejniki kanałowe.
– Grzejniki kanałowe montuje się zwykle wzdłuż okien i drzwi tarasowych lub innych przeszkleń o znacznej powierzchni znajdujących się w ścianie zewnętrznej. Najbardziej optymalne jest takie rozmieszczenie grzejników, aby ich długość przewyższała długość przeszkleń, wzdłuż których będą one montowane – mówi przedstawiciel ND PLUS, firmy z branży grzewczej.
Zasada działania
Grzejniki kanałowe montowane są w podłodze w specjalnie wykutych wnękach. Praca grzejnika opiera się na grawitacyjnym przepływie powietrza. Od dołu następuje dopływ chłodnego powietrza z pomieszczenia, które przepływając przez wymiennik ciepła, ogrzewa się. Ciepłe powietrze opuszcza przestrzeń grzejnika przez kratkę znajdującą się w górnej części.
Grzejnik w komplecie
Wewnątrz wanny grzejnika znajduje się wymiennik ciepła, który podłącza się do instalacji c.o. Dopełnieniem grzejnika jest ozdobna kratka w jego górnej części, która licuje się z podłogą.
Bardzo ważne przy grzejniku kanałowym jest wybór takiego urządzenia, które będzie dostępne w zestawie zawierającym wszystkie niezbędne akcesoria do montażu. Przykładowo cały komplet grzejnika podłogowego kanałowego ND STANDARD w kolorze szampan składa się z:
- miedziano-aluminiowego wymiennika ciepła, pokrytego czarną farbą proszkową,
- listwy wykończeniowej z anodowego aluminium,
- dekoracyjnego podestu poprzecznego z anodowanego aluminium z rozstawem 10 mm,
- stalowej wanny kanału o szerokości 250/300 mm, o głębokości 90 mm, pokrytej czarną farbą proszkowa (RAL 9005) z przygotowanymi otworami do podłączenia,
- zestawu montażowego.
Kilka słów o montażu
– Przed rozpoczęciem prac montażowych należy wyznaczyć miejsce montażu, usytuowane równolegle do przegrody budowlanej. Następnie przygotować w podłodze wnękę (z zachowaniem zasad sztuki budowlanej) o wymiarach większych od wymiarów grzejnika o około 50 mm z każdej strony. Głębokość kanału warto dostosować tak, aby po wykończeniu podłogi powierzchnia kratki licowała się z poziomem podłogi. Zalecana odległość grzejnika od przeszklenia wynosi do 30 cm. Zasłony bądź firany nie mogą stanowić przeszkody dla swobodnej cyrkulacji powietrza – radzi przedstawiciel ND PLUS.
Podsumowując – grzejniki kanałowe to dobry sposób ogrzewania pomieszczeń o dużych powierzchniach przeszklonych utrudniających montaż tradycyjnego ogrzewania. System ten nie wpływa niekorzystnie na estetykę pomieszczenia i w żaden sposób nie ogranicza swobody jego aranżacji.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.